Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja gazowa Stefanelli jak wyregulować

AZUKS 19 Wrz 2014 21:34 2442 11
  • #1 19 Wrz 2014 21:34
    AZUKS
    Poziom 16  

Witam. Mam renault Scenic z 1998r. silnik 2.0 i zamontowaną instalację sekwencyjną Stefanelli "Mini sec V4 LECHO". Auto pali mi 11 litrów gazu, kolega ma taki sam motor w Lagunie i pali mu 9 litrów (instalacja STAG).
    Czy jest możliwa zmiana ustawień aby zmniejszyć spalanie? Poniżej zdjęcia niektórych ustawień z mojej instalacji. Na co trzeba zwrócić uwagę.

Instalacja gazowa Stefanelli jak wyregulować Instalacja gazowa Stefanelli jak wyregulować Instalacja gazowa Stefanelli jak wyregulować

0 11
  • #2 19 Wrz 2014 21:55
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kosztem czego zmniejszyć spalanie? Czy są jakieś objawy nieprawidłowości, że chcesz się podjąć grzebania w ustawieniach sterownika nie mając żadnej wiedzy?

To jest żadna informacja, że auto pali 11L bo nie podałeś w jakich warunkach. Lepiej podaj ile spala benzyny miasto/trasa i ile gazu. Wtedy będzie można zastanowić się czy jest ok czy nie.

0
  • #3 19 Wrz 2014 22:01
    AZUKS
    Poziom 16  

androot napisał:
    Kosztem czego zmniejszyć spalanie? Czy są jakieś objawy nieprawidłowości, że chcesz się podjąć grzebania w ustawieniach sterownika nie mając żadnej wiedzy?

To jest żadna informacja, że auto pali 11L bo nie podałeś w jakich warunkach. Lepiej podaj ile spala benzyny miasto/trasa i ile gazu. Wtedy będzie można zastanowić się czy jest ok czy nie.

Na benzynie spalał 8,5 litra, a warunki to przejazd dwa razy dziennie na odcinku 30 w tą i z powrotem gdzie 24 kilometrów przez las a 6 przez miasto.

0
  • #5 21 Wrz 2014 16:48
    przemek25l
    Poziom 29  

Dokładnie tak jak kolega wyżej pisze. Każdy ma inna nogę na pewno inne przebiegi i inne zużycie silnika. Do tego dochodzi opór powietrza trzeba go brać pod uwagę ze względu ze ma on dość istotne znaczenie przy prędkościach powyżej 80km/h.

0
  • #6 21 Wrz 2014 17:21
    QuantumXXX
    Poziom 18  

Zmniejszenie spalania gazu można łatwo osiągnąć, tyle że to spowoduje bardzo szybkie zniszczenie silnika - myślisz, że się opłaca?

0
  • #7 22 Wrz 2014 07:42
    AZUKS
    Poziom 16  

QuantumXXX napisał:
    Zmniejszenie spalania gazu można łatwo osiągnąć, tyle że to spowoduje bardzo szybkie zniszczenie silnika - myślisz, że się opłaca?

W jaki sposób można uszkodzić silnik zmniejszając spalanie?
    Jednak chciałbym spróbować, może macie jakiś pomysł. Jedna rzecz rzuciła mi się w oczy ( zdjęcie poniżej) Czasy wtrysków gazu są prawie 2 razy dłuższe od benzyny, powinny być chyba zbliżone do siebie i jeszcze ciśnienie gazu, czy ono nie jest zbyt niskie? Słyszałem opinie, że te programy do "Lecho" pokazują za niskie ciśnienie w stosunku do rzeczywistego- czy ktoś coś wie na ten temat?
    Może należało by zmniejszyć lub zwiększyć dysze we wtryskiwaczach nie wiem jakie powinny być, u mnie są 2.0.
    Jeszcze co do wartości wzbogacenia na poniższym zdjęciu, w tym momencie pokazuje 20%, a innym razem przy tych samych ustawieniach 42%, czym to jest spowodowane?
    Może wspólnie uda nam się do czegoś dojść , jeśli nic nie osiągnę to zrezygnuję, ale chociaż będę wiedział, że spróbowałem.

0
  • #8 22 Wrz 2014 09:42
    androot

Poziom pytań zadawanych przez Ciebie wskazuje na to, że nie masz o tym pojęcia. Masz prawidłowo działającą instalację i chcesz w niej grzebać na oślep.
    Forum jest po to, żeby się uczyć, ale odradzałbym na instalacji gazowej.

Po pierwsze przy złym składzie mieszanki - za dużo powietrza wypalają się gniazda zaworów (uszkodzenie silnika). Typowe oszczędzanie polega na zmniejszeniu dawkowania gazu, ale kończy się to szybko dla silnika (ma to zastosowanie w starszych generacjach instalacji LPG).

Po drugie czasy wtrysku gazu w prawidłowo zestrojonej instalacji prawie zawsze będą dłuższe niż benzyny.

Po trzecie w instalacji sekwencyjnej sonda lambda koryguje źle dobrany mnożnik i zmniejsza lub zwiększa dawkowanie w stosunku do odczytów (czyli teoretycznie moje "po pierwsze" nie będzie miało miejsca.

Po czwarte wartość ciśnienia przy której miałeś zrobioną autokalibrację to ok: 1,4 bara i taka wartość ciśnienia powinna utrzymywać się cały czas.

Po piąte jazda ekonomiczna nie zawsze jest zdrowa dla silnika. To, że masz większe spalania, aż tak bardzo Cię boli?

0
  • #9 22 Wrz 2014 10:26
    AZUKS
    Poziom 16  

androot napisał:
    Poziom pytań zadawanych przez Ciebie wskazuje na to, że nie masz o tym pojęcia. Masz prawidłowo działającą instalację i chcesz w niej grzebać na oślep.
    Forum jest po to, żeby się uczyć, ale odradzałbym na instalacji gazowej.

Po pierwsze przy złym składzie mieszanki - za dużo powietrza wypalają się gniazda zaworów (uszkodzenie silnika). Typowe oszczędzanie polega na zmniejszeniu dawkowania gazu, ale kończy się to szybko dla silnika (ma to zastosowanie w starszych generacjach instalacji LPG).

Po drugie czasy wtrysku gazu w prawidłowo zestrojonej instalacji prawie zawsze będą dłuższe niż benzyny.

Po trzecie w instalacji sekwencyjnej sonda lambda koryguje źle dobrany mnożnik i zmniejsza lub zwiększa dawkowanie w stosunku do odczytów (czyli teoretycznie moje "po pierwsze" nie będzie miało miejsca.

Po czwarte wartość ciśnienia przy której miałeś zrobioną autokalibrację to ok: 1,4 bara i taka wartość ciśnienia powinna utrzymywać się cały czas.

Po piąte jazda ekonomiczna nie zawsze jest zdrowa dla silnika. To, że masz większe spalania, aż tak bardzo Cię boli?

Co do powyższego masz zupełną rację, ale u wszystkich gazowników "fachowców" u których byłem jeden miał program i montował Stefanelli na moim terenie, (miałem problem z obrotami). Widząc jak mi to regulował (wkręcał we wtryskach jakąś śrubę "na oko") bez sprawdzenia przyrządem np manometrem czy to jest dobrze. Co do sąd Lambda to ponoć też je wyłączył bo one coś zakłócały. Na zdjęciu widnieje info o nich.
    Czy do silnika o mocy 115KM te dysze w takim razie nie są za małe, nie chciałbym mieć wypalonych zaworów, bo zauważyłem , że przy wysokich obrotach przyspieszając jakby mu gazu brakowało i tracił moc, na benz. tego nie ma.
    Reasumując to nie wiem czy bardziej mam polegać na tym fachowcu, czy na swoim zdrowym rozsądku i poradach od Was.
    Także jeśli ktoś z Was się zna na tej instalacji i może coś doradzić na temat ustawień, które mogę zmienić , jeśli są dobre i nic nie muszę zmieniać, uznam, że tak jest dobrze i dam sobie z tym spokój.

0
  • #10 22 Wrz 2014 10:40
    androot

Jeśli sonda lambda "coś zakłócała" to pozostaje Ci zmiana gazownika lub zmiana instalacji na jakąś znaną i sprawdzoną (Stag, BRC).
    Mam Stag 4 Plus i orientuję się tylko na tyle, żeby nie być bezmyślnym jej użytkownikiem. Potrafię samemu zestroić mapę, zrobić korekcję po temperaturze. Ale u mnie przynajmniej jest na czym to zrobić. Mam odczyty z sondy i wiem, że na 99% wszystko pracuje prawidłowo.
    Może znajdzie się ktoś kto dobrze orientuje się w instalacji którą masz na www.lpg-forum.pl

0
  • #11 22 Wrz 2014 13:59
    AZUKS
    Poziom 16  

androot napisał:

Może znajdzie się ktoś kto dobrze orientuje się w instalacji którą masz na www.lpg-forum.pl

Faktycznie ktoś się znalazł dzięki.
    Postąpiłem zgodnie z udzielonymi wskazówkami na podanym powyżej forum i rozwierciłem dysze z 2.0 do 2.3 i parametry spalania się poprawiły, ponoć miałem za małe dysze i faktycznie mogło dojść do uszkodzenia silnika , a czasy wtrysków gazowych zbliżyły się do benzynowych. Po autoadaptacji wykres wygląda tak.
    Instalacja gazowa Stefanelli jak wyregulować Instalacja gazowa Stefanelli jak wyregulować

Wcześniej wzbogacenie wynosiło 20%, mam dążyć jak najbliżej 0, a dysze można rozwiercać przy moim silniku do 2.5. Na razie pojeżdżę trochę i sprawdzę spalanie i jak chodzi auto. Wychodzi na to, że jednak ten fachowiec nie ustawił mi dobrze tej instalacji.

0
  • #12 04 Paź 2014 21:34
    AZUKS
    Poziom 16  

Po po wyregulowaniu gazu (dysze 2,3 ciśnienie z parownika 1,51 bara i regulacja auta podczas jazdy ) przejechaniu 700 km mój samochód chodzi lepiej niż na benzynie . Pali 9 - 9,5 l, czyli regulacja się opłacała (palił 11 l). Czasy wtrysków zminiejszyły się prawie o połowę, wzbogacenie mieści się w przedziale podanym na "forum LPG" od -5 do +5. Na podanej stronie zdjęcia z ustawieniami .
    http://pokazywarka.pl/xc9bdp/

0