Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to na pewno ZgP 20-8-019?

Milomek 20 Wrz 2014 11:16 1812 8
  • #1 20 Wrz 2014 11:16
    Milomek
    Poziom 2  

Witam wszystkich forumowiczów.

Przejąłem amplituner Diora Amator 3 (który działa bez zarzutu) i dwie kolumny, z którymi mam mały problem.

Naklejki znamionowe mówią że to Zg 10, co przez dłuższy czas wprowadzało mnie w błąd. Kolumny mają wymiary 22,5 x 40 x 17 [cm], maskownice wklejone na stałe.

Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019?

W środku są dwa głośniki:
    GD 16/20 8 Ω i GDW 9/15/1 15 Ω, do tego kondensator Elwa 2,2 µF /63 V. Wszystkie głośniki są w bardzo dobrym stanie.

Z pomocą internetu doszedłem do tego, że to może być ZgP 20-8-019 ale mój zestaw różni się tym, że maskownica nie jest w ramce tylko zakrywa 100% frontu a GDW ma 15 Ω a nie 8.

Czy ktoś mógłby to potwierdzić?
    Czy to 15 Ohm robi dużą różnicę i czy powoduje że góra zaczyna wyraźnie grać przy około 60% wzmocnienia?
    Czy jest sens szukać chociażby Zg15c, żeby lepiej zagrało z tym Amatorem lub coś innego pokombinować z tymi kolumnami/głośnikami?

Pozdrawiam

• #2 20 Wrz 2014 13:49
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Milomek napisał:
    Naklejki znamionowe mówią że to Zg 10
    Normalka. W latach 70 mieli nadmiar tych naklejek, wiek naklejali je na wszystko. Prawidłowy model masz napisany długopisem. Z tego kąta nie odczytam. Odczytaj ten model a coś się wymyśli.

• #3 20 Wrz 2014 15:38
    wkj
    Poziom 34  

Może to i ZgP 20-8-019 ale one miały maskownice "wpuszczoną", ty masz na zewnątrz z frezem. Niby niuans ale to może być co innego. Nie mniej głośniki się zgadzają.

Podaj wszystkie wymiary, może coś znajdę.

• #4 20 Wrz 2014 19:23
    Milomek
    Poziom 2  

Wymiary: 226 x 160 (bez maskownicy) x 400
    Listewka od maskownicy ma grubość 12 mm a ścianka 11.
    Na tych naklejkach są popisane dziwne rzeczy.
    Na obu jest ZG 10 P20/B-561
    20 10W 8 Ohm
    NR
    Na jednej jest tak jak na zdjęciu Rok 197 5510
    a na drugiej Rok 197 550/7

Dziękuję za zainteresowanie:)

• #5 20 Wrz 2014 19:50
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pokaż ostre zdjęcie naklejki. Na temat ZgP 20 8 561 nic nie słyszałem. Może coś źle odczytałeś.

• #6 20 Wrz 2014 20:17
    Milomek
    Poziom 2  

Lepiej już się nie da.. Chyba lepiej widać jak zdjęcie jest pomniejszone

Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019? Czy to na pewno ZgP 20-8-019?

• #8 21 Wrz 2014 17:38
    wkj
    Poziom 34  

ZgP - klasa popularna, nie osiągniesz za wiele zarówno na amatorze jak i kolumnach.
    Haj end to inna półka cenowa.

• #9 23 Wrz 2014 14:44
    Tomek Janiszewski
    Poziom 29  

Milomek napisał:
    Czy jest sens szukać chociażby Zg15c, żeby lepiej zagrało z tym Amatorem lub coś innego pokombinować z tymi kolumnami/głośnikami?

Obudowy zamknięte do tak twardo zawieszonych głośników (z górnymi resorami papierowymi) pasują jak pięść do nosa; wątpię aby dało radę zejść poniżej 150Hz. Same głośniki GD (nie GDN!) o średnicy 16cm miały rezonans własny na 90Hz, ale dotyczyło to pierwotnego ich wykonania o mocy zaledwie 3 watów, ile mają 20-watowe - nie wiem, ale wątpię aby były lepsze pod tym względem. Były one przeznaczone głównie do nagłaśniania dużych pomieszczeń (np. kościołów) w systemach złożonych z wielu jednakowych głośników. Sprzęt do zastosowań domowych z tymi głośnikami należy jak to napisano wyżej - do klasy popularnej (ZGP) powstałej chyba z chęci zagospodarowania nadmiaru głośników wyprodukowanych dla innych celów. Można by polepszyć bas montując je w dużych kolumnach rezonansowych (np. bass reflex) ale byłyby to kolumny tak duże, że aż prosiłoby się wstawić tam większy i sprawniejszy głośnik, nawet i GDS30/30. Czyli trzeba by zbudować całe kolumny od podstaw. Tymczasem Amator ma nie więcej jak 2X5W, zatem tak wielkie kolumny byłyby wykorzystane w znikomym tylko stopniu. Najrozsądniej w tej sytuacji byłoby zastosować rzeczywiście nieduże zespoły zamknięte, nawet i ZG15C, bez względu na ich nieco gorszą efektywność (choć nie tak tragiczną jak w chińskich kolumnach o marketingowej mocy 250W mieszczących się na dłoni :D ). Najlepiej gdyby trafiły się zespoły z głośnkami GDN16/15 (lub GDS16/15) zawieszonymi na szmatach, wtedy przy stosunkowo niewielkim obciążeniu byłyby wiecznotrwałe, podczas gdy takie na gąbkach rozsypią się po kilku latach bez względu na to czy będą grane czy w ogóle nie, i będziesz z kolei pytał gdzie najlepiej je zregenerować. Także przedpotopowe, pamiętające jeszcze wczesnego Gierka ZG10C z głośnikami GDN16/10 z koszami odlewanymi ze stopu aluminium i membranami zawieszonymi na gumach jak z dętki od rowera o ile tylko nie zostały skatowane nadmierną mocą - cieszą się dobrym zdrowiem do dziś. Gdybyś dopadł takiego białego kruka np. na allegro - bierz o ile tylko będzie sprawny!
    Można wreszcie nabyć i same głośniki niskotonowe o średnicy 16cm: orierntacyjna zalecana do nich pojemność obudowy (12 litrów) bliska jest Twojej. Gdyby otwory mocujące nie pasowały - można dorobić wstawki z kawałków sklejki z przykręconymi do nich nowymi głośnikami. Dla układów UL1405 obecnych w Amatorze odpowiednia impedancja obciążenia wynosi 8Ω, i tyle powinny mieć GDN-y. Nawet jak pozostawisz istniejące GDW9/15 o impedancji 15Ω - poprawa jakości odtwarzania będzie znacząca, choć lepiej byłoby wymienić je na 8-omowe, z kondensatorami MKSE, MKT a najlepiej MKP o pojemności 4.7µF. Tylko należałoby wypełnić kolumnę materiałem tłumiącym, a może i usztywnić jej konstrukcję listwami przyklejonymi do ścianek.

Dodano po 1 [godziny]:

telecaster1951 napisał:
    Milomek napisał:
    Naklejki znamionowe mówią że to Zg 10
    Normalka. W latach 70 mieli nadmiar tych naklejek, wiek naklejali je na wszystko. Prawidłowy model masz napisany długopisem. Z tego kąta nie odczytam. Odczytaj ten model a coś się wymyśli.

Tu wszystko się qpy nie 3ma. Naklejki niewątpliwie z lat 70-tych - ale kiedy je wykorzystano? Wtedy nic nie słyszałem o istnieniu głośnika GD16/20, najbliższy (wielkością) był GD16/3 w trzech odmianach różniących się magnesami, w latach znacznie późniejszych pojawił się normalnopasmowy głośnik o mocy 20W, ale był to GD20/20. Może podczas naprawy wstawiono jakąś efemerydę, której dziś próżno szukać nawet w katalogach? Tonsil lub raczej firma która tę nazwę przejęła szczyci się dzisiaj nieco mocniejszym modelem GD16/25 ( http://tonsilproducent.pl/pl/glosniki-wysokotonowe/glosniki-sredniotonowe/gd-16-25 lub http://tonsilproducent.pl/files/karty/EN/gd_16_25.pdf ). Podobnie i głośniki wysokotonowe GDW9/15 w takim wykonaniu (z magnesem ferrytowym) to także późniejsza konstrukcja, w latach 70-tych miały one małe ekranowane magnesy kobaltowe. Nie mówiąc już o babolu w postaci różnych impedancji Ręcznie pisane kulfonami "197" mogłoby wskazywać na rok 1997, o ile to w ogóle miał być rok. Skoro to firmowe dzieło - nie zdziwi mnie już że taką partyzantkę uskuteczniali mając w perspektywie plajtę, niezależnie od prowadzonej równolegle produkcji wyrobów z wyższej półki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME