Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator 60 Ah 600 A - wylał się elektrolit

20 Wrz 2014 14:01 1377 6
  • Poziom 9  
    Witam, problem dotyczy akumulatora Centra Futura 60 Ah 600 A
    ma już kilka lat, jak dotąd dobrze się sprawował.

używałem go w benzynie 1.8 ale sporadycznie przekładałem go do starego diesla 1.6

ostatnio gdy go przekładałem gdy dokręcałem plusową klemę dotknąłem kluczem maski i poszły iskry (ok 2 sekundy) ale normalnie odpalił bez problemu, następnego dnia już miał gorzej z odpaleniem i kolejnego juz nie podpalił (w dieslu 1.6)

naładowałem go (nie do końca bo czasu nie miałem) i od razu założyłem w benzynie (odpalił choć z problemem) alternator zapiszczał przez chwile i pojechałem, po kilku kilometrach zaglądnąłem pod maskę i patrze wyprysnął bokiem elektrolit (po lewej i po prawej stronie są takie czarne zaślepki czy zaworki, to po prawej przy od strony plusowej klemy już tego nie było i tamtym otworem wypływał syczący elektrolit) odłączyłem akumulator.

czy mogę jakoś zamontować ten zaworek ?
    czy ten akumulator jeszcze nadaje się do użytku ?
    spróbować go mogę podładować ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Złom kup nowy i sprawdź napięcie podczas pracy silnika na podwyższonych obrotach ,ma być 14.1-14,5V
  • Poziom 9  
    nowy już kupiłem i właśnie założyłem do benzyny 1.8 i działa dobrze.
    teraz mi zależy aby coś zrobić z tym starym dieslem 1.6
    myślałem ze ten akumulator uda mi się jakoś naładować.
    czyli takie dwu sekundowe zwarcie mogło go uszkodzic ?

a co z instalacją elektryczną (diesel 1.6)? bo powiem ze jeszcze testowałem na innym starym akumulatorze i ten diesel podobnie reagował (w sensie ze jakby go rozładowywał)

Dodano po 3 [minuty]:

dodam że mimo że to akumulator bezobsługowy udało mi się otworzyć go (miał zatrzaski) sprawdziłem poziom wody był okey, nie wygląda aby cos ubyło, ten wyciek tez nie był duży, ale ewidentnie wyprysnęło bokiem, dlaczego tak się mogło stać ?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Dwusekundowe zwarcie raczej nie powoduje głębokich skutków, ale dla bezpieczeństwa pamiętaj o kolejności mocowania klem.
    Co do "wygotowania" elektrolitu - sprawdź regulator alternatora.
  • Poziom 9  
    ja podłączam akumulator to najpierw minus później plus, jak odłączam to najpierw plus potem minus, czy to jest błąd ?

załóżmy ze uda mi sie naładować ten akumulator i by trzymał, to czy bezpieczne jest jeżdżenie bez tego zaworku po boku w akumulatorze ?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    d4reggaefun napisał:
    ja podłączam akumulator to najpierw minus później plus, jak odłączam to najpierw plus potem minus, czy to jest błąd ?

Masz Syrenę z plusem na masie czy Warszawę M20?

Zasada jest taka że przy montażu najpierw zakładasz klemę która nie jest umasiona, czyli we współczesnych samochodach dodatnią. Przy demontażu zaczynasz od umasionnej. Tą metodą zwarcie kluczem do masy staje się niegroźne.

d4reggaefun napisał:
    załóżmy ze uda mi sie naładować ten akumulator i by trzymał, to czy bezpieczne jest jeżdżenie bez tego zaworku po boku w akumulatorze ?

Po pierwsze to trzeba uzupełnić elektrolit, wcześniej się zastanowiwszy czym. Do tej czynności i tak trzeba zdjąć pokrywę i wtedy ustalisz co z zaworkiem, bo to co zaworkiem nazywasz wcale nim być nie musi.
  • Poziom 9  
    masę mam na minusie :)
    dzięki za wskazówki. a co do zaworka czy cokolwiek to jest jakaś zaślepka, to już tego nie ma i zastanawia mnie czy teraz elektrolit nie będzie uciekał tamtędy