Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z Lidla - Nie można wybrać trybu.

20 Wrz 2014 14:08 10989 14
 • Poziom 9  
  Witam,

  Zanim zacznę pisać swoje wypociny zaznaczam, że posiadam wykształcenie inne niż ścisłe, a elektronika i elektromechanika to dla mnie czarna magia, zatem drodzy moi - bardzo proszę nie bluzgać na mnie kiedy będę w swoim wątku poruszać sprawy oczywiste:

  Chodzi o prostownik Lidla:

  Prostownik z Lidla - Nie można wybrać trybu.

  oraz akumulator Voltmaster 74Ah 680A 12V

  Prostownik z Lidla - Nie można wybrać trybu.


  Czytałem już wszystkie tematy odnośnie tego prostownika na forum i wiem, że w przypadku zbyt niskiego napięcia akumulatora prostownik ten nie jest w stanie go naładować. Jeden z forumowiczów opisał przypadek, że przez kilka godzin naciskał przycisk Mode, ponieważ nie mógł wybrać żadnego z trybów ładowania. Po kilku godzinach przyciskania trybu Mode i 2 minutowym cyklu ładowania impulsowego prostownik zaczął ładować normalnie akumulator.

  Do czego zmierzam:

  Otóż w moim przypadku jest problem niemal identyczny. W samochodzie padł mi alternator, akumulator wyładował się prawie do zera. Nie jest w stanie sprawdzić napięcia, ponieważ nie mam w domu voltomierza, jednak: Po podłączeniu prostownika do akumulatora nie ma możliwości wyboru jakiegokolwiek trybu, jedyna możliwość to około dwuminutowe ładowanie pulsacyjne. Po przekroczeniu czasu 120 sekund prostownik przełącza się automatycznie do trybu Stand By. Próbowałem robić to samo, co opisany forumowicz i wybierałem ciągle, kilka godzin ten dwuminutowy tryb, ale w dalszym ciągu nie można wybrać normalnego trybu ładowania. Rady uzyskane w temacie to: wzrost napięcia akumulatora w celu jego naładowania.
  Czy mogę zatem podłączyć zasilacz od laptopa który ma taką o to specyfikację: AC: 100-240V ~ 1.5 A, DC 19.5 V - 4.62A oraz do tego prostownik, czy grozi to spięciem?

  Może jest jakiś inny domowy sposób, aby zwiększyć napięcie akumulatora i naładować go? Bardzo proszę o pomoc!!!
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Zasilacz stanowczo NIE. Ładowanie akumulatora najczęściej odbywa się przy napięciu 14.4V, twój zasilacz daje 19.V więc za dużo.
  Nie masz jakiegoś sąsiada by pożyczyć zwykły prostownik transformatorowy? Tym co masz mało zrobisz.
 • Poziom 9  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi. Właśnie problem polega na tym, że nie mogę skombinować takiego zwykłego prostownika i szukam jakiegoś domowego sposobu. Myślałem, że podłącze na chwilę zasilacz od laptopa i napięcie się zwiększy, ale skoro odpada to tego nie przeskoczę. Inne ładowarki które posiadam mają za niską moć: 6V i one też będą nieodpowiednie. Rozumiem zatem, że innego sposobu nie ma?

  jdubowski: co oznacza ładowanie z innego akumulatora przez żarówkę? Podłączyć akumulator kabelkami do żarówki i podłączoną żarówką znowu do innego akumulatora?
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Jeśli masz pod ręką inny, sprawny akumulator to spróbuj podłączyć go równolegle czyli + do + i - do -, z jednocześnie podłączonym prostownikiem z lidla, powinien się wzbudzić i po chwili ładować normalnym trybem.
 • Poziom 9  
  Zatem ten moment nic nie mam co by wskrzesiło akumulator. Znalazłem jeszcze w swoich kablach i ładowarkach jeden przewód: Kabel zasilający prądem zmiennym SP-021A (2.5A 250V). Myślicie, że ten byłby dobry? :D
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Mateuszuniek napisał:
  Myślałem, że podłącze na chwilę zasilacz od laptopa i napięcie się zwiększy, ale skoro odpada to tego nie przeskoczę.


  To też dobra metoda, ale wymaga żarówki w szereg.

  Mateuszuniek napisał:
  jdubowski: co oznacza ładowanie z innego akumulatora przez żarówkę? Podłączyć akumulator kabelkami do żarówki i podłączoną żarówką znowu do innego akumulatora?


  (-) akumulatora łączysz z (-) prostownika, (+) akumulatora łączysz z jednym z zacisków żarówki reflektorowej 12V, drugi zacisk żarówki łączysz z (+) prostownika.
  Zasilacze laptopów mają czasem 19..20V - użyj albo żarówki na 24V albo połącz żarówkę tak by uzyć obydwu włókien szeregowo.

  Mateuszuniek napisał:
  Zatem ten moment nic nie mam co by wskrzesiło akumulator. Znalazłem jeszcze w swoich kablach i ładowarkach jeden przewód: Kabel zasilający prądem zmiennym SP-021A (2.5A 250V). Myślicie, że ten byłby dobry?


  Kpisz czy o drogę pytasz?
 • Poziom 19  
  Po prostu masz uszkodzony akumulator, prawdopodobnie przerwa (zbyt wysoka oporność wewnętrzna akumulatora) i z tego powodu padł Ci regulator w aucie.
  Żadnym, cudownym prostownikiem nie naładujesz tego akumulatora.
 • Poziom 9  
  Dzięki wszystkim za pomoc. Właśnie zrobiłem dziwny myk i o dziwo, akumulator zatrybił, to znaczy prostownik z Lidla zaczął go ładować trybem samochodowym. Pożyczyłem od sąsiada prostownik HB-1206S 6V 12V. Przy wyborze 12 V paliła się lampka FULL, przy 6 V zaczął ładowanie. W tym samym momencie podłączyłem Lidlowy prostownik. Zaczął ładować impulsowo, po czym po 2 minutach przełączył się w tryb motocyklowy, następnie można było wybrać tryb samochodowy. Tak też zrobiłem. Prostownik sąsiada odłączyłem i w dalszym ciągu jest tryb ładowania.

  Czyżby to cud?
 • Poziom 10  
  Mateuszuniek napisał:
  Czyżby to cud?


  Mnie bardziej od cudu interesuje, czy akumulator "wstał" i - ewentualnie - jak się spisuje?
 • Poziom 9  
  Akumulator jest jak nowy. Trudno mi było w to uwierzyć, bo prostownik ładował go 3 dni. Teraz spokojnie wytrzymuje mrozy i kilkunastogodzinne postoje.
 • Poziom 10  
  Mateuszuniek napisał:
  Teraz spokojnie wytrzymuje mrozy i kilkunastogodzinne postoje.


  To super!

  Ciekawi mnie tylko, skąd wziąłeś te mrozy do testowania stanu akumulatora, skoro o domniemanym "cudzie" pisałeś 20 Wrz 2014 16:42 i o ile dobrze pamiętam, od tamtej daty do dziś, żadnych mrozów jeszcze nie było ale...
  może wszystkiego nie wiem... :-)
 • Poziom 9  
  Nie było? W Warszawie w nocy w poniedziałek 2 stopnie, a wczoraj 3. :P Nie jest to co prawda minusowa temperatura, ale czapka i rekawiczki wskazane tak więc można z całą śmiałością uznać, że to mróz chodź śniegu i lodu brak :P
 • Poziom 9  
  Dam Wam znać :P