Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kontrola jakości zasilania na centrach handlowych - czy ma sens?

zakato 20 Wrz 2014 14:48 1305 9
  • #1 20 Wrz 2014 14:48
    zakato
    Poziom 7  

Witam Panowie.

Wielu z was spotkało się pewnie z problemem zasilania odbiorów na terenie cetner handlowych. Ogólnie wiadomo o co biega, ale mam pytanie - czy któryś z Panów, praktyków - ma doświadczenia związane z pomiarem, monitorowaniem, kontrolą - jakości zasilania - z punktu widzenia najemcy np - nagminnie palące się żarówki, awarie informatyki.
    Oczywiście - rozwiązania typu stabilizatory napięcia, ups, i takie inne - są dla mnie jasne, natomiast jeśli już się dokonały pewne zniszczenia, to jak udowodnić administracji i najemcy o co chodzi?
    Prosiłbym o rzetelną wymianę poglądów w tym temacie.

pozdrawiam.

0 9
  • #2 20 Wrz 2014 15:01
    zbich70
    Specjalista elektryk

zakato napisał:
    jak udowodnić administracji i najemcy o co chodzi?

Żeby coś udowodnić, trzeba mieć dowody. Najlepiej "twarde" dowody. ;)

0
  • #3 20 Wrz 2014 17:06
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

zakato napisał:
    Wielu z was spotkało się pewnie z problemem zasilania odbiorów na terenie cetner handlowych. Ogólnie wiadomo o co biega, ale mam pytanie - czy któryś z Panów, praktyków - ma doświadczenia związane z pomiarem, monitorowaniem, kontrolą - jakości zasilania - z punktu widzenia najemcy np - nagminnie palące się żarówki, awarie informatyki.

Z punktu widzenia zasilania - rozdzielnice główne, wydziałowe, tak ale z punktu widzenia najemcy nigdy. Jeśli najemca ma problemy z palącymi się żarówkami to może być wiele przyczyn, np. zła jakość. Czy są problemy z wybijającymi zabezpieczeniami?

0
  • #4 20 Wrz 2014 17:25
    charlee
    Poziom 18  

zakato napisał:
    natomiast jeśli już się dokonały pewne zniszczenia, to jak udowodnić administracji i najemcy o co chodzi?

Współpracuje z jednym z centrów i mam propozycje żeby najpierw przejrzeć umowę, a później próbować coś udowadniać. Umowy są tak konstruowane że centrum nie ponosi praktycznie żadnej odpowiedzialności, a najemca może jedynie zwracać się do swojego ubezpieczyciela.

0
  • #5 20 Wrz 2014 17:40
    zakato
    Poziom 7  

I właśnie o to chodzi - twarde dowody - np rejestrator?

Dodano po 5 [minuty]:

JohnySpZOO napisał:
    zakato napisał:

Z punktu widzenia zasilania - rozdzielnice główne, wydziałowe, tak ale z punktu widzenia najemcy nigdy. Jeśli najemca ma problemy z palącymi się żarówkami to może być wiele przyczyn, np. zła jakość. Czy są problemy z wybijającymi zabezpieczeniami?

Właśnie nie - po prostu - źródła światła - osram , oprawy to philips, oświetlenie przemysłowe. Na konkretnym obiekcie spalają wyjątkowo często.I to jest wyjątek - na 32 punkty które serwisuje dla tej samej firmy. Problem jest tylko na jednej, jedynej galerii.

0
  • #6 20 Wrz 2014 20:42
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A jak u sąsiadów zasilanych z tej samej sieci?
    Zrób pomiar IPZ między L-N będzie wiadomo że chociaż N ma ciągłość.
    Sam analizator to kupa kasy.

0
  • #7 20 Wrz 2014 21:15
    zakato
    Poziom 7  

Właśnie się łamię nad tą kupą kasy. Pomiary pętli zwarcia robie - to część mojej pracy serwisowej. U sąsiadów - wiadomo młode laski…inne oświetlenie, se można podyskutować…
    Problemem są tylko te palące się źródła światła - mam tam ich koło setki, i ledwo wyjadę - to mam fona że jakaś się spaliła...

0
  • #8 20 Wrz 2014 21:39
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Mierzyłeś napięcia na oprawach? Dokładnie na zaciskach opraw. Jest w normie wedle zaleceń producenta?
    Wykluczyłeś wadę opraw może seria wadliwa coś z balastem.
    Najpierw wyklucz wszelkie możliwe przyczyny potem przeanalizuj i może zamiast kupować analizator wyjdzie taniej najęcie kogoś z nim.
    Sam analizator to jedno drugie osprzęt i tak coś koło dyszki może wyjść :D

Dodano po 1 [minuty]:

Ale co do pomiarów sprawdzałeś L-N ( czy tylko klasyka L-PE )

0
  • #9 20 Wrz 2014 22:10
    zakato
    Poziom 7  

Pomiary staram się robić solidnie, sonel mpi 525, napięcie na oprawach mierzyłem, ale palą się zasilacze..te w lampach - i to nie jest problem producenta, bo jak wspomniałem na 31 punktach jest ok, na tym jednym d…. tylna, dolna część ciała…
    Lampy wiszą na szynach - więc problem chłodzenia nie występuje...

0
  • #10 20 Wrz 2014 22:18
    retrofood
    Moderator

Najczęstszą przyczyną przedwczesnych uszkodzeń lamp, oprócz podwyższonego napięcia jest brak możliwości odprowadzania ciepła. Przyglądnij się temu i porównaj z innymi stanowiskami..

0