Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nauka od podstaw na YouTube ?

20 Wrz 2014 19:01 1440 6
  • Poziom 21  
    Witam!
    Czy zna ktoś jakieś fajne kanały na YT gdzie można się uczyć elektroniki od postaw itp ? Chodzi mi o coś podobnego to tego kanału który polecam Link
  • Poziom 12  
    Nie polecam uczyć się podstaw elektroniki z YouTube, często to co tam piszą to zwyczajne bzdury. Polecam zainwestować w jakąś książeczkę :)
  • Poziom 14  
    kone4 co Twój post wnosi do tematu?

kone4 napisał:
    nie polecam uczyć się podstaw elektroniki z YouTube, często to co tam piszą to zwyczajne bzdury.

Jeśli piszesz, że są błędy, to napisz jakie i gdzie (dla przykładu), bo z tego co napisałeś nic nie wynika. W ten sposób rodzą się bzdurne plotki.

kone4 napisał:
    Polecam zainwestować w jakąś książeczkę :)

Zaproponuj coś zatem. W tej chwilli to tylko nic nie wnoszący post.

misterbociek jak się poszuka, to znajdzie się kilka kanałów.

Reduktor Szumu - o technice audio
    PACE - tu co nieco np. o lutowaniu
    EEVBlog - chyba jeden z najlepszych videoblogów poświęconych elektronice
    Forum Atnel - tu też znajdziesz różne poradniki dot. uC

Generalnie rzeczywiście warto zainwestować w książkę/książki. Na YT nie zawsze znajdziesz podstawy "tak jakbyś chciał". Rzucę kilka haseł, poszukasz, to znajdziesz te książki.

- "Elektronika łatwiejsza, niż przypuszczasz"
    - "Elektronika dla bystrzaków"
    - "Elektrotechnika" Bolkowski
    - czasopisma: "Elektronika dla Wszystkich", "Elektronika Praktyczna"

Poza tym kopalnia wiedzy:

Podstawy elektroniki
    Warsztat
  • Admin grupy audio
    ety napisał:
    kone4 co Twój post wnosi do tematu?

Wnosi wnosi, i to bardzo dużo. Nawet w polecanym przez autora filmie są błędy. :)
    Nie chce mi się oglądać całości, obejrzałem pierwsze kilka minut filmu o LED-ach (wybrany losowo) i mam kilka zastrzeżeń.
    https://www.youtube.com/watch?v=LkdkVUZNorI&list=TLMOqeb9bNWMIMolMYICjt301PXRsJMN0W

Facet tłumaczy tam jak rozpoznać anodę i katodę diody, zasadniczo ma rację ale co w przypadku gdy mamy diodę kwadratową (o której zresztą wspomina i nawet mówi że nic się nie zmienia poza kształtem) lub prostokatną? Te diody nie mają charakterystycznego ścięcia przy katodzie. Poza tym nie zawsze większa elektroda wewnątrz diody to katoda (choć najczęściej). Nie raz się spotkałem, że większa elektroda wewnątrz diody była anodą.
    Zamiast się produkować niepotrzebnie, mógłby facet podać praktyczny i całkowicie bezpieczny sposób na określenie polaryzacji diody, a da się to zrobić każdym multimetrem z funkcją pomiaru diod (nawet te za 5zł z allegro taką funkcję mają).
    Poza tym nie jest tak że każdy kolor diody ma inne napięcie przewodzenia - diody białe i niebieskie mają takie samo napięcie, bo diody białe robi się z diod niebieskich poprzez dodanie luminoforu zmieniającego długość fali (jak w świetlówkach).

I dalej - mowa jest o zasilaniu diod napięciem - otóż nie. Diody zasila się prądem, zaś napięcie ustali się niejako "automatycznie" co wynika z charakterystyki prądowo napięciowej diody. Bez problemu można diodę uszkodzić zasilając ją ze źródła o dużej wydajności prądowej, nawet jeśli napięcie jest odpowiednie dla danego egzemplarza diody.

Za błąd można uznać również "Wat", przecież jednostki się odmienia przez przypadki. Powinno się mówić "watów". Jeszcze jak byłem w technikum za takie coś od razu była odpowiednia ocena w dzienniku - momentalnie się cała klasa nauczyła prawidłowo wypowiadać.

Aż tyle uwag po obejrzeniu pierwszych 8 minut filmu. Czy zatem ten film na pewno jest wiarygodnym źródłem wiedzy? W jakimś stopniu tak, nie należy jednak traktować tego materiału jako źródło prawdy objawionej, ogólnie materiał jest niezły, ale zawiera błędy niektóre można zaliczyć do poważnych (jak np. wywód o napięciu).
    Obejrzałem tylko 8 minut i znalazłem 4 błędy. Ciekawe co jeszcze bym znalazł gdybym obejrzał w całości prawie 30 minutowy film.

Dlatego w mojej ocenie Kolega kone4 ma rację i jego post jest jak najbardziej na miejscu w tym temacie.
  • Poziom 14  
    Jeśli chodzi o kanał na YouTube na temat elektroniki, to polecam: "Elektro przewodnik". Są tam filmy dotyczące podzespołów elektronicznych, podstawowych wzorów itp.
  • Admin grupy audio
    To jest dopiero post nic nie wnoszący do tematu... Jakby Kolega ignacy15 przeczytał dokładnie co tu w tym temacie piszemy, to wiedziałby że polecany przez autora kanał to właśnie Elektro Przewodnik, wiedziałby też, że moje zastrzeżenia z poprzedniego postu dotyczą jednego z materiałów zamieszczonych na tymże kanale...
  • Poziom 43  
    Mi sie nie podoba sama idea, że zamiast aktywnie zdobywać wiedzę, można siedzieć w fotelu i biernie oglądać filmy.

Elektronika to fach w którym umiejętność zdobywania wiedzy i docierania do potrzebnych informacji jest jedną z najważniejszych, dlatego nie uwieżę że można zostać elektronikiem oglądając YouTube, pokażcie mi choć jednego któremu się to udało.

Nie znaczy to, że nie ma na YT wartościowych filmów o elektronice, ale to raczej te opisujące nietypowe i bardziej zaawansowane problemy, a nie opowieści o rezystorach.

Na oglądanie YT stracisz dużo czasu, czytanie książki idzie znacznie szybciej, na dodatek książki są pisane i recenzowane przez ludzi którzy sie na tym znają, w odróżnieniu od filmów na YT, filmu o podstawach elektroniki nie obejrzy żaden zawodowy elektronik, więc jeśli są tam błędy, nikt ich nie poprawi.