Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Flex L 1109 FE - Uszkodzony kondensator w szlifierce kątowej

20 Wrz 2014 19:19 4764 6
  • Poziom 14  
    Podczas pracy szlifierki kątowej (Flex model L 1109 FE) wystąpił głośny huk wewnątrz obudowy i wybiło bezpieczniki. Po rozebraniu szlifierki okazało się, że rozerwany jest kondensator 0,2uF 250V. Ma on 4 wyprowadzenia. Zastanawiam się, czy jest to jakiś specjalny kondensator (skoro ma 4 przewody) czy też taka ilość przewodów wynika jedynie ze względów technicznych/ergonomicznych i zamiast tego mogę w jego miejsce wpiąć równolegle standardowy kondensator (z dwoma wyprowadzeniami) o tej samej pojemności i napięciu?
    PS. Przepraszam za straszne paluchy ale po całym dniu pracy w warsztacie niestety tak one wyglądają.
  • Poziom 15  
    Moja dobra rada to wstaw kondensator o takich samych parametrach jaki był zamontowany oryginalnie, a nie kombinuj z prowizorką.
  • Specjalista AGD
    Może być równolegle wpięty kondensator przeciwzakłóceniowy. Tylko nie jakiś elektrolit :)
    4 przewody wynikają z tego, że jest on włączany szeregowo w obwód silnika.
  • Poziom 14  
    Rozumiem, że pomiędzy L a N mam wpiąć tego typu kondensator
    o takiej samej pojemności i napięciu jak oryginał.
    A jakie zadanie spełnia ten kondensator?
  • Specjalista AGD
    Jest to kondensator jak sama nazwa mówi, przeciwzakłóceniowy. Łączysz dwa przewody wchodzące wcześniej do kondensatora z dwoma wychodzącymi i równolegle wpinasz kondensator.
  • Poziom 14  
    Czyli tak jak myślałem. Po prostu kondensator z 4 przewodami ma je połączone parami wewnątrz. Na schemacie wygląda to tak:
    Na niebiesko zaznaczyłem obudowę kondensatora.
  • Poziom 14  
    Zamontowałem tego typu zamiennik:
    Nie było łatwo go zmieścić, bo jest 10mm dłuższy od oryginału ale ostatecznie udało się domknąć obudowę. Na razie szlifierka działa, zobaczymy jak długo.