Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M

montertb 20 Wrz 2014 21:57 4089 2
 • #1 20 Wrz 2014 21:57
  montertb
  Poziom 22  

  Witam,
  Mam starą lampę nahełmną FASER RC-12M z akumulatorem zasadowym.
  Jest on pusty (wilgotny w środku), nie wiem czy poprzedni właściciel opróżnił go czy elektrolit jakoś odparował. W każdym bądź razie, chcę go uruchomić.

  Na forum znalazłem przepis na roztwór do akumulatora zasadowego, tj. 21g KOH w 100g wody destylowanej i tym zalewamy go (internet podaje też przepis na 282g KOH/1L wody dest.), ewentualnie może być NaOH. Zalewamy nim komory do poziomu 1cm od góry.
  Gdzie kupić KOH? NaOH to jak rozumiem poprostu granulki "Kreta"?

  Teraz o ładowaniu. Nie posiadam fabrycznej ładownicy LE-1, a muszę ten akumulator czymś ładować. Z internetu wiem, że LE-1 ładowała napięciem 4,7V i prądem 3A max. Chciałem to potwierdzić żeby nic nie wysadzić...
  Podczas ładowania należy umieścić coś w otworze do wieszania akumulatora tak aby został wciśnięty bolec do odprowadzenia gazu (widoczny an 3-cim zdjęciu po środku akumulatora).

  FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M

  1 2
 • Mitronik
 • #2 03 Paź 2014 10:06
  montertb
  Poziom 22  

  OK, małe zainteresowanie, trochę czasu minęło, a zdobyłem trochę wiedzy więc napiszę na czym stanęło...

  Zakupiłem KOH na allegro, za 0,5kg zapłaciłem 8zł+wysyłka. Trzeba zrobić roztwór z wodą destylowaną dokładnie w proporcji 266g/1L wody destylowanej. W ten sposób otrzymamy odpowiednie stężenie zasady. Więc kupujemy też taką małą i dokładną "wagę dilera narkotykowego", na allegro nazywaną "wagą jubilerską".. ;-)

  FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M

  Należy zachować dużą ostrożność, rękawiczki obowiązkowe, nic co się wyleje nie dotykamy (granulków także), pamiętaj chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody - wsupyjemy powoli granulki do wody! Zachodzi reakcja egzotremiczna i roztwór się nagrzewa.

  Odkręcamy dwa małe korki i jeden duży - zawór odgazowywujący, do akumulatora wlewamy roztwór do poziomu około 1cm poniżej miejsca łączenia obu jego cześci, czyli weszło mi nieco ponad 200ml. Przed napełnieniem nowym roztworem wylałem pozostałości starego i przepłukałem wodą destylowaną cele akumulatora, bo wypłynęło trochę jakichś zabrudzeń.
  Po zalaniu, z uchylonymi koreczkami (jeżeli złożymy akumulator i ładujemy go przez głowicę latarki, należy zwolnić zawór odgazowywujący z akumulatorze wkładająć w szczelinę na górze obudowy jakiś smukły przedmiot - otwiera się zaworek) rozpoczałem ładowanie, ustawiajac prąd na około 0,9A...1A i napięcie około 4,7V.

  FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M

  Tak ładowałem 20h i w zasadzie nadal prąd utrzymywał się na tym poziomie, więc wnioskuję że ładowanie jeszcze powinno trwać, niektóry piszą o 30h ładowania. Na pewno należy kilka razy rozładować akumulator i naładować, forumjąc go.

  FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M

  Nie przeprowadzałem jeszcze testów z czasem działania i nie wykonałem wilokrotnego cyklu ład.-rozład., a napewno akumulator nie ma pełnej sprawności, czyli 9Ah i czasu działania żarówki 3,6W przez 8...10h. Lata robią swoje.

  Należy wspomnieć ze sam akumulator ma też spory efekt rozładowywania, po tygodniu nieużywania widać wyraźny spadek jego naładowania. Jeżeli ktoś musi z takeij latarki korzystać raz na jakiś czas to należało by ją ciągle utrzymywać w podładowywaniu, minimalnym prądem.

  Światło jakie daje oryginalna żarówka (dwuwłóknowa 0,5A i 1A) jest przeciętne jak na dzisiejsze czasy, spodziewałem się lepszego efektu. Przyszłość tego zestawu jest taka, że planuję przerobić ją, umieszczając zamiast żarówki - diodę LED 3W i dla światła pomocniczego, 3 diody LED 5mm białe lub czerwone. Latarka się doskonale nadaje do tego typu modyfikacji. Poza tym jest pancerna, woododporna i można ją naprawdę sponiewierać bez większych szkód dla niej.
  Przeprowadziłem testy z dioda led 3W, kolimatorem 120st i zaawansowanym driverem LED, który zamierzam umieścić w latarce.

  FASER RC-12M - Akumulator i ładowanie górniczej lampy nahełmnej FASER RC-12M

  Co z akumulatorem? Na razie jeszcze nie wiem, świetnie nadaje się do zasilania tej diody, ma dużą pojemność i napięcie idelane do zasilania LED, ale jak okaże się że jednam nie pozwala na długi czas użytkowania latarki, usunę środek i umieszczę tam pakiet akumulatorów 18650 w konfiguracji rózwnoległej 6szt.
  Taka lampa jest mi potrzebna do ogólnego oświetlenia w lesie na ognisku, na podwórku, w domu itp.

  1
 • Mitronik
 • #3 02 Gru 2014 18:00
  goro30
  Poziom 2  

  Witam. Posiadam taki sam model akumulatorka z latarką na kask. W moim miałem 3/4 płynu jeszcze w akumulatorze. Dolałem wiec tylko wody destylowanej. Napięcie utrzymywał około 4,5 volta. Używałem go swojego czasu (jakieś 15 lat temu) do oświetlenia roweru i zasilałem tez nim podczas jazdy zwykłego niefirmowego,"prądożernego" walkmana. Jeśli dobrze pamiętam, akumulator sam sie rozładowywał po niezbyt długim czasie. Tak jak kolega napisał, podczas ładowania trzeba bylo zaworek przycisnąć by gazy miały ujście.
  Akumulatorek nadal stoi gdzieś na półce w garażu. Czasy swojej świetności ma już za sobą. Może kiedyś jeszcze uzupełnię elektrolit według Twojego przepisu.
  Co do latarki to kup sobie z przetwornicą na diodę cree na dwa paluszki za około 40 zł. Mam 2 różne modele i służą mi świetnie. Z ługowego akumulatorka zawsze są jakieś opary co skraplają się i dosłownie zżerają kable. Miałem z tym nie raz problem. Pozdrawiam.

  0