Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zetor 3340 - Regulacja hamulców

21 Wrz 2014 09:58 3504 8
  • Poziom 21  
    Witam

Jak powinno się prawidłowo wyregulowac hamulce w zetorze 3340? Mam model z hamulcami bębnowymi, zauważyłem ostatnio, że lewy bierze gorzej niż prawy. Po rozpięciu pedałów okazało się, że prawy pedał pod naciskiem ręka łapie u góry, a lewy sporo niżej. Podkręciłem śrubę nad pedałem (wcisnąłem przez to tłoczek głębiej w stronę pompy) i teraz dla odmiany lewe blokuje, a przy tym się grzeje podczas jazdy...
    Jak to ustawić prawidłowo?
  • Specjalista Maszyny Rolnicze
    Nie ma regulacji w bębnach. Trzpienie przy pedałach mają być ustawione tak by pomiędzy nim
    a tłoczkiem był około 1-2 mm. Nie może napierać na tłoczek gdy hamulec jest puszczony.
  • Poziom 21  
    Liczyłem na Ciebie ;-)
    Tylko jak sprawdzić ten luz? Zabudowane tam tak, że mało co widać, przy macaniu nie wyczuwam luzu...
    Dociskając ręką lekko pedał czuć moment gdy trzpień opiera się na tłoczku. Jeśli luzu nie ma to go nie wyczujesz. Wykręć go mocno to zauważysz różnicę.
  • Poziom 21  
    Kurcze tak właśnie kombinowałem, ale nie bardzo wyczuwałem. Spróbuję jeszcze zdjąć sprężynę z pedału, to może będzie łatwiej.
    Innego sposobu nie ma?
  • Pomocny post
    Specjalista Maszyny Rolnicze
    Nie ma za bardzo bo tłoczek jest schowany w osłonie gumowej.
  • Poziom 21  
    Chyba załapałem o co chodzi, ustawiłem oba pedały jednakowo na jakieś 3 mm luzu. Jutro jak będzie pogoda testy w terenie.
    Czy po rozpięciu pedałów można się jakoś połapać co do ich prawidłowego działania? Nie rozumiem, jak to działa z wyrównywaczem- jakoś te pedały wzajemnie działają, raz jeden wyżej raz niżej łapie...
    To proste. Układ hamulcowy w zetorze to dwie pompki, oba obiegi są połączone wyrównywaczem ale oddzielone w nim szczelnym tłoczkiem. Tłoczek jest mniej więcej na środku i w czasie hamowania przesuwa się prawo lub lewo w zależności od tego na które koło pompka w danej chwili wytworzyła mniejsze ciśnienie oleju.
    Przy hamowaniu na pojedyncze koła skoki pedału hamulca nie muszą być takie same.
  • Poziom 21  
    Fersztejen- czyli w sumie już wiele więcej sam nie zdziałam, testuję zatem. Dzięki za pomoc.