Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak dźwięku praktycznie bez powodu

21 Wrz 2014 15:07 1698 12
  • Poziom 8  
    Witam

Od dwóch dni nie mam dźwięku w komputerze. Stało się to prawdopodobnie po zamontowaniu DVD do mojego komputera. Mam również problemy z GPU, gdzie trzeba odpowiednio ustawić kartę, by poprawnie działała, chociaż wątpię, żeby to naruszyło tylny panel audio. Specyfikacja mojego komputera:
    MOBO: AsRock H81M
    CPU: Intel Celeron G1850 2.9 GHz
    GPU: NVidia GeForce GTX 260
    PSU: Silentium PC Vero L1 VL1-500 500W
    HDD: WD Blue WD10EZEX 1TB 7200 RPM
    RAM: Good Ram 2 GB 1600 MHz
    Obudowa: Trendsonic, tyle tylko o niej wiem.
    Oprogramowanie: Windows 7 SP1 64 bit Ultimate

Problem głównie polega na tym, że nie prawdopodobnie nie wykrywa mi tylnego panelu. Za to non stop wykrywa mi podłączone urządzenia na przednim, nawet jeżeli nie mam tam nic podłączonego, a nawet wtedy, gdy nie miałem podłączonych pinów do płyty głównej. Mam również "podświetloną" ikonkę DIGITAL, co sugeruje, że system również wykrywa, że coś tam jest podłączone. Głośność urządzeń oczywiście jest na 100%, sprawdzałem wszędzie, nic nie jest wyciszone. Wcześniej chyba w regulacji głośności pokazywało mi, że dźwięk normalnie mi odtwarza (te zielone słupki, gdzie im głośniej, tym więcej zielonego).
    Głośniki też działają dobrze, bo sprawdzałem na moim telefonie.

Aby naprawić problem próbowałem:
    - instalacji Windowsa na nowo,
    - instalacji na nowo sterowników audio i do chipsetu (z CD i z internetu),
    - Linuxa i Androida Live (chociaż tutaj dźwięk mógł nie działać ze względu na brak zainstalowanych sterowników dla tych systemów, ale mało się na tych systemach znam, a czytałem na innych forach, że dźwięk powinien działać tak czy siak),
    - podłączać piny z przedniego panelu audio do płyty głównej (wcześniej nie miałem, ale wszystko działało),
    - podłączać kable od głośników i mikrofonu do przedniego panelu,
    - wyłączyć przedni panel audio w biosie (po tym działaniu menadżer nie wykrywał już przedniego panelu (zniknęły ikonki wejść przedniego panelu), ale wciąż tak samo nie wykrywał nic w tylnym, jedynie ten DIGITAL),
    - w ustawieniach zaawansowanych w menadżerze Realteka zmienić opcję, która odtwarza inny dźwięk na przednim i tylnym panelu z wyłączeniem przedniego panelu (nie mogę wkleić screena, bo wyłączyłem przedni panel i nie mam już opcji zaawansowanych ustawień na ten moment),
    - skanowania systemu antywirusem na wypadek wirusa,
    - ustawiania urządzenia domyślnego w menadżerze Realteka,
    - resetowania ustawień biosu za pomocą wyciągnięcia baterii na chwilę,
    - przywracania ustawień domyślnych w BIOS-ie,
    - wyciągania RAM, GPU, CPU i włożenia ich z powrotem na miejsce,
    - coś jeszcze pewnie było, ale już nie pamiętam,

Czego nie próbowałem:
    - trybu awaryjnego,
    - skanowania systemu obecnym antywirusem,
    - przeczyszczania systemu za pomocą różnych programów,
    - rzucenia komputerem o ścianę,

Nie mam pojęcia jak mam rozwiązać ten problem. Wysłanie płyty do serwisu jest właściwie dla mnie ostatecznością. Cały sprzęt(oprócz GPU i obudowy) został zakupiony nieco ponad 1 miesiąc temu, więc mam jeszcze "sporo gwarancji".
    Jeżeli czegoś nie napisałem to proszę o tym powiadomić.
    Co do działu i tematu, logowałem się tutaj ostatnio ok. 3 lata temu i nie orientuję się jak powinno to wszystko wyglądać (nie wiem, czy ten temat powinien się pojawić w Hardware czy też Software), wiec w razie błędów proszę o poprawienie.
  • Poziom 17  
    Zaglądałeś tu http://www.asrock.com/mb/Intel/H81M/index.pl.asp?cat=Manual 87 stron w PDF. Masz tam rozpisane PINY na płycie głównej, może wtyczka z obudowy ma inną konfigurację ?
    Wspominasz o kłopotach z GPU i nic o nich nie piszesz.
    Wspominasz o kłopotach po podłączeniu DVD i nie rozwijasz tematu.
    Napisz coś więcej i daj sobie pomóc :)
  • Poziom 8  
    Dostałem tą książeczkę razem z płytą główną i wiem jak mam włożyć PINy. Problem leży jednak gdzie indziej. Sterownik wykrywa mi, że podłączone mam urządzenia w przednim panelu do wejścia różowego i zielonego nawet jeżeli:
    - mam je podpięte do tylnego panelu,
    - nie mam ich podpiętych w ogóle,
    - przedni panel nie jest podłączony wcale do płyty głównej.

Problemy z GPU nie dotyczą problemów z dźwiękiem, to całkowicie inny temat nadający się chyba jedynie do serwisowania karty graficznej (nie jest związany, bo problem z tą kartą pojawiał się na innych komputerach). Właśnie zauważyłem, że źle napisałem. Miałem jedynie na myśli, że podczas wkładania GPU mogło coś się stać z panelem audio (np. mogłem je naruszyć), co i tak nie jest prawdopodobne. Przepraszam za wprowadzenie w mały błąd.
    O kłopotach po podłączeniu DVD to się rozpisałem zakładając temat - wtedy właśnie zaczęły się kłopoty.
  • Poziom 17  
    Nie chodziło mi o to że nie potrafisz podłączyć panelu tylko że może mieć inaczej piny rozmieszczone (jeżeli to wtyk zintegrowany), ale teraz doczytałem że przodu nie masz wcale podłączonego :cry:

Sprawdzałeś na http://www.asrock.com/support/faq.pl.asp?c=Audio
    może tam jest jakieś rozwiązanie?
    Próbowałeś innego sterownika (oczywiście wcześniej uninstal obecnego w trybie awaryjnym) ?
    W googlach jest kilka tematów z podobnymi problemami na tej płycie głównej, jeżeli to nie Twoje posty to może to wina sprzętu ?
  • Poziom 8  
    Próbowałem zainstalować sterownik audio w trybie awaryjnym. Ikonka dźwięku na pasku zadań była "niedostępna" (miała na sobie ten czerwony krzyżyk) a po najechaniu na nią wyświetlił się napis "Usługa audio nie jest uruchomiona.". Po naciśnięciu na nią (albo na coś innego, nie pamiętam) wyświetliło się okno z paskiem ładowania z napisem "Trwa uruchamianie usług audio.". Po kilkudziesięciu sekundach miałem już to:
    Tutaj się zatrzymałem i nic z tym nie zrobiłem.

W każdym razie, odinstalowanie sterowników poszło bez problemów. Uruchomiłem ponownie komputer i wyskoczyło mi takie okienko:
    Chociaż jeszcze nawet nie próbowałem zainstalować sterowników.

Po uruchomieniu instalatora, zamiast normalnego przebiegu instalacji instalator przechodził od razu do tego okienka:

I nic więcej nie dało się zrobić. Ten instalator został ściągnięty z internetu.

Gdy próbowałem zainstalować sterownik z płyty napotykałem różne błędy, których nie mam na normalnym trybie. Po autostarcie z płyty dostałem takie okienko:
    Po naciśnięciu instalatora na pasku zadań otrzymywałem takie okienko:

Instalację dokończyłem na normalnym trybie. W trybie awaryjnym ikonka dźwięku na pasku zadań ciągle miała ten czerwony krzyżyk, czy sterowniki były zainstalowane czy też nie.

Cytat:

Sprawdzałeś na http://www.asrock.com/support/faq.pl.asp?c=Audio
    może tam jest jakieś rozwiązanie?

Sprawdziłem i nic nie znalazłem.
    Cytat:
    W googlach jest kilka tematów z podobnymi problemami na tej płycie główne

Nie mogę nic znaleźć, możesz podać linki?

Zaraz zacznę instalować system od nowa i zobaczę czy coś to zmieni.

EDIT:
    Po zainstalowaniu na nowo Windowsa dalej to samo. Przy instalacji sterownika z internetu w trybie awaryjnym wyskoczyło mi takie okienko:
    I instalator zaczął cofać postępy instalacji. Co dziwne, zaraz po tym próbowałem zainstalować to z płyty, ale wyskoczyła mi informacja, że instalator najpierw odinstaluje sterownik, a potem zainstaluje na nowo. I standardowo nie mogę zainstalować sterów w trybie awaryjnym, bo od tego momentu powtarza się ten sam scenariusz.
  • Poziom 8  
    Odświeżam temat.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    W trybie awaryjnym należy tylko odinstalowywać sterowniki, natomiast instalacja tylko w trybie normalnym.

Jeżeli chodzi o inne tematy w googlach to np tu
    http://forum.pcformat.pl/Brak-dzwieku-ze-zint...rty-muzycznej-plyty-glownej-ASRock-H81M-ITX-t
    albo tu
    http://forum.dobreprogramy.pl/p%C5%82yta-asro...1m-brak-d%C5%BAwi%C4%99ku-w-systemie-t455003/

Z tych wątków i Twojego problemu można wnioskować uszkodzenie karty zintegrowanej.
    Żeby mieć pewność trzeba by po deinstalacji w trybie awaryjnym sterowników usunąć cały program wykrywający kartę (chyba całe CCC) i sprawdzić na innej wersji.
    Jeśli to karta to pozostaje zrobić jak pisał kolega wyżej, czyli inna karta na PCI.
  • Poziom 43  
    RaeRae napisał:
    Uszkodzony chip Realtek ALC888 (tak chyba się zwał), wykrywał podpięte urządzenia mimo tego, że nic nie było podłączone.

Jeśli stało się tak jak napisał RaeRae możesz jeszcze spróbować wyłączyć funkcję "wyłącz gniazda panela tylnego kiedy włączone są słuchawki panela przedniego" (czy coś w ten deseń)
  • Poziom 13  
    Mnie wszystko załatwił, też z dźwiękiem ... program "Driver Booster" ....
    i mam kłopot z głowy ... kolega próbował ? , .... i ja też nagle straciłem głos !
    a mam trzy kompy ...
    pozdro
  • Poziom 8  
    @ 1fiesta
    Ten program służy jedynie do aktualizacji sterowników. Używałem innego, podobnego programu Slim Driver i rezultat był ten sam.

Co do tematu, zamontowałem starą kartę dźwiękową i wszystko działa. Czyli niemal na pewno jest to wina uszkodzenia zintegrowanego audio (obecna karta nie używa sterowników Realteka). Nie mam ochoty póki co wysyłać na gwarancję, bo komputer jest mi akurat potrzebny.
    W każdym razie dziękuję za pomoc.