Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie 230V z sieci a zasilanie z UPS-a

21 Wrz 2014 18:19 1023 3
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam problem z połączeniem zasilania 230V z napięciem niby 230v z UPS "BNT-1500AP". Jeżeli jest napięcie z sieci to zasila sterownik pieca węglowego, po nagrzaniu się do 35°C włącza się zasilanie pomp przez UPS-a to jest dobrze. Natomiast chciał bym podłączyć to sterowanie trochę inaczej (poglądowy schemat w PDF). Pytanie czy można tak połączyć, próbowałem przez przekaźnik lecz coś nie tak.
    Z ups-a jest 230V chyba z sieci i to ta sama faza (L1) co zasila układ z pompami, no i niestety niby ta sama faza a się gryzie i robi zwarcie.
    Proszę o pomoc, może da się coś zrobić. Jak nie to będę musiał zasilać układy osobno. Robię to by zabezpieczyć piec przed nadmiernym nagrzaniem podczas wyłączenia zasilania. Układ do zabezpieczania pracuje na zasilaniu impulsowym i może być zasilany z UPS, sprawdzałem działa.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Dlaczego nie podłączyłeś ups-a przed sterownik pieca?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Nie podłączyłem UPS-a przed bo po zaniku napięcia sieci UPS ma tylko pilnować termostat Gońka, zasilacz 24V i pompy obiegowe. Sterownik Ignis jest z transformatorem, więc odpada zasilanie. Nie jest potrzebne zasilanie pieca gdyż brak zasilania z sieci nie występuje na długi okres, może sporadycznie brak jest zasilania na 2 do 3 godz, częściej na 30min do 1godz, ale tyle to wytrzymuje UPS, choć mógłby też się rozłączać gdy zacznie spadać temperatura na wymienniku.
    Teoretycznie jest dobrze to co zrobiłem, lecz w praktyce nie. Jeszcze spróbuję
    podłączenia z całkowitym odizolowaniem. Przedtem, gdy następowało zwarcie przewód neutralny UPS-a był połączony z neutralnym sieci, może to też jest przyczyną, przecież przekaźnik nie przełączył bo nie było zaniku z sieci. Gdy zaniknie sieć to przekaźnik podłączy UPS, a jak włączą to przekaźnik się włączy i będzie rozłączone zasilanie z UPS-a, nawet gdy jest sieć.
    Dzięki za podpowiedź.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam, znalazłem rozwiązanie. Zasilanie z UPS-a musi być całkowicie oddzielnie, nie może się stykać L i N ups a Linią sieci L1 i N (między fazowe doje około 340V).
    Po oddzieleniu zasilania przez przekaźnik, wszystko działa poprawnie. Dziś robiłem próbę grzania piecem węglowym z podajnikiem i nowym sterowaniem. Teraz regulator pokojowy wyłącza pompę pieca węglowego oraz pompę wymiennika płytowego. Musze jeszcze podczas postoju pomp wyłączać podajnik oraz dmuchawę, nie wyłączając sterownika IGNIS. Po wzroście temperatury do około 60°C włączane są pompy przez termostat cyfrowy Gońki, tak że nie ma mowy o przegrzaniu pieca.
    Mógłbym temat zakończyć lecz jeszcze narysuję schemat i go wstawię może się komuś okaże pomocny.
    Kilka zdjęć szafki sterowniczej.