Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ED24 URLICH - Pomiar zużycia oleju opałowego

witd 21 Wrz 2014 19:10 1569 2
  • #1 21 Wrz 2014 19:10
    witd
    Poziom 10  

Witam
    Chciałbym zrobić pomiar zużycia oleju na zasadzie pomiaru czasu wtrysku. Posiadam piec ED24 URLICH. Nie wiem gdzie znaleźć potrzebny sygnał. I tutaj moja prośba o pomoc w znalezieniu właściwego sygnału. Dodam, że to ma być raczej wskaźnik niż dokładny miernik.
    Witold.

0 2
  • #2 21 Wrz 2014 23:19
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

Metoda nieco niedokładna.
    Wpływ na wynik Twoich wyliczeń będzie miało parę czynników:
    -średnica dyszy i jej zmiany wynikające ze zużycia,
    -ciśnienie wtrysku i jego stabilność w czasie,
    -zmieniająca się lepkość oleju przy każdej dostawie,
    -jeżeli palnik bez podgrzewacza, to też temperatura oleju.
    W efekcie wyliczenie bardzo orientacyjne.
    Bez wnikania w automatykę kotła:
    W czasie wtrysku pojawia się napięcie na:
    1. elektrozaworze na pompie olejowej,
    2. Na jednym z pinów wtyczki palnika, jako sygnał do pomiaru czasu pracy- w niektórych wersjach.

Sprawdż, czy w automatyce kotła nie ma opcji podglądu czasu pracy kotła( w domyśle palnika).
    Prostszym i dokładniejszym rozwiązaniem jest założenie przepływowego licznika.

pozdrawiam

1
  • #3 09 Wrz 2016 09:16
    witd
    Poziom 10  

Rozważałem różne metody. Znalazłem w instukcji od pieca miejsce, z którego mogę pobrać sygnał włączenia pompy wtryskowej. Dokonując pomoiaru czasu włączenia pompy wtryskowej, podobnie jak w komputerze samochodowym, mogę określić zurzycie oleju. W moich założeniach to urządzenie ma być wskażnikiem, więc sądze taki sposób będzie wystarczający . Przewiduję realizację na Arduino nano. Na razie uruchomiłem wyświetlacz i przyciski, oraz przygotowałem projekt interface do pieca. Mam zamiar podłączyć również dwa termometry, zewnętrzny i wewnętrzny, orzaz zapamiętywać dobowe zużycie i temperatury. Oczywiście gdy zużyję zatankowaną ilość oleju będę mógł ocenić dokładość takiej metody pomiaru. Rozważałem zastoswanie komputera samochdowego, ale w samochodzie czasy otwarcia są ~milisekund a w piecu 10-tek sekund lub minut.

Witold

0