Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra A-17 głośniki charczą przy dużej mocy

21 Wrz 2014 20:47 1245 18
  • Poziom 6  
    Witam, jak w tytule, jak dam do pieca to głośniki charczą jakby cewka się odkleiła jednak to nie to- sprawdzałem, raczej coś w zwrotnicy tylko nie wiem co dokładnie, może jakieś kondensatory?
  • Poziom 43  
    elektrodman napisał:
    Witam, jak w tytule, jak dam do pieca to głośniki charczą
    Może zwykły przester? czy przy mniejszej mocy grają dobrze?
  • Poziom 6  
    Akurat padł jeden bezpiecznik we wzmacniaczu i nie mogę dokładnie sprawdzić, ale z tego co pamiętam to tak, problem pojawiał się tylko przy dużej mocy, zapomniałem dodać że występuje to tylko w jednej kolumnie, a te charczenie - nie intesywne tylko takie rzadziej występujące, słychać z wysokotonowych głośników.

Moc wzmacniacza 2x25W RMS;pobór mocy 220V ~50Hz, a moc kolumn wynosi 2x20V 8Ω
  • Poziom 26  
    Zamieniałeś kolumny między kanałami? Może to wzmacniacz, skoro pada bezpiecznik.
  • Poziom 6  
    Tak, kombinowałem też z kablami/wtyczkami, co w takim razie trzeba by było sprawdzić w wzmacniaczu?
  • Poziom 26  
    Spokojnie, nie ma co się spieszyć ;)

Zajrzyj do środka kolumny która charczy, przyjrzyj się zwrotnicy, dokładnie cewce odpowiedzialnej za tor wysokotonowy, być może "dając im do pieca" przegrzaniu uległa cewka. Te głośniki nie służą do słuchania "na maxa".
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Może autorowi tematu chodziło o Voltampery? (VA) ;)
  • Poziom 6  
    Tak chodziło o VA, zwrotnica w głośniku wygląda normalnie, żadnych śladów uszkodzeń, jakieś pomysły co może nawalać we wzmacniaczu?
  • Poziom 26  
    elektrodman napisał:
    Tak chodziło o VA, zwrotnica w głośniku wygląda normalnie

To znaczy jak? Nic nie nadtopione? Nie przegrzane?

To kolumny oparte na przetwornikach GDN 16/10 czy 16/15?

Sprawdź głośniki na innym wzmacniaczu żeby wykluczyć, że to na pewno nie wina głośników.
  • Poziom 6  
    Sprawdziłem na innym wzmaku i problemu nie ma czyli zawodzi stary wzmacniacz, jednak fajnie on brzmi, w porównaniu do harmana wzbogaca pasma i daje o wiele większą frajdę.
    Wiadomo co może być przyczyną tego charczenia?
  • Moderator
    Tak dla porządku: jeżeli są to standardowe głośniki A-17 to w pierwszych wersjach siedziały 2x GDN-16/10 jako nisko/sredniotonowe oraz 2x GDW6,5/1,5 jako wysokotonowe. Przynajmniej tak były sprzedawane w latach 70tych zw zestatwie Fonomaster, chociaż konstrukcja tego głośnika jest z końca lat 60tych.

Głośniki wysokotonowe to była najsłabsza strona tej kolumny. Dwa głośniki to zaledwie 3 W mocy elektrycznej. Jak te głośniki produkowano, to nikt nie stosował kompresji nagraniowej i nie "przycinał nagrań na trawnik". Dlatego odtwarzając wspócześnie grane utwory trzeba się liczyć, że rzeczywista moc tych głośników to co najwyżej 10W. Przy większych mocach te małe głośniczki niezwykle łatwo przesterować czy nawet "wygwizdać" i zapewne się to już komuś udało. Najprawdopodobniej cewka jednego z tych głośniczków jest napuchnięta lub ma naderwane zawieszenie, co się objawia właśnie taki charczeniem.
    Jeżeli do tego dodać fakt, że we wzmacniaczu (nomen omen 25W, czy o mocy za dużej na te "głośniczki") padł bezpiecznik, to wysoce prawdopodobne, że głośnik ma po prostu zwarcie w uzwojeniu i przy większych poziomach głośności powodowały przeciążenie wzmacniacza, szczególnie przy odtwarzaniu muzyki electro, techno, czy nawet innych rytmów zawierających sporo wysokich tonów.

Naprawa tych głośników jest nieopłacalna, lepiej w otwory po tych głośnikach założyć dowolne kopułki Tonsilowskie, np GDWK 10/80 w wersji 8 omów.

Mam w garażu stare głośniki od Elizabeth HiFi typu ZG25C-H4 (z naklejką DIN 45000) i w tych głośnikach - rok produkcji 1978 - są już kopułki.
  • Poziom 6  
    Dzięki za rzeczową odpowiedź, wiesz może jak naprawić takie zwarcie w uzwojeniu i jaki jest tego koszt? Czyżby wymiana trafa?
  • Poziom 26  
    elektrodman napisał:
    Sprawdziłem na innym wzmaku i problemu nie ma czyli zawodzi stary wzmacniacz, jednak fajnie on brzmi, w porównaniu do harmana wzbogaca pasma i daje o wiele większą frajdę.
    Wiadomo co może być przyczyną tego charczenia?

Standardowo przyczyn może być wiele, potencjometry, kable sygnałowe, usterka w elektronice, nawet nie podałeś co to za model i producent sprzętu.
  • Poziom 6  
    Model wzmacniacza to Aimor CTA320
  • Moderator
    To średniej klasy urządzenie.

Nie sądzę, by się komukolwiek chciało naprawiać taki mały głośnik. Tym bardziej że to naprawdę jeden z najgorszych w historii Tonsilu wyrobów. Był montowany w starych lampowych telewizorach w latach 60tych, np Opal, Atol, jak również w niektórych odbiornikach radiowych wyższej klasy. Technicznie to był bardzo zacofany wyrób. Dlatego lepiej jest założyć jakąkolwiek kopułkę Tonsilu.

Wzmacniacz warto także sprawdzić, ale jeżeli zamienisz głośniki miejscami i dalej charczy ten sam to sprawa jest prosta...
  • Poziom 6  
    To ciekawe. Co do charczenia to tak jak napisałem przy innym wzmacniaczu charczenia w wysokotonowych nie ma, jeśli macie jakieś pomysły co to może być i jaki byłby koszt naprawy to dajcie znać.

Chciałbym złożyć sobie jakieś fajne stereo, zapraszam do mojego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2901930.html#13983910
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    elektrodman napisał:
    jeśli macie jakieś pomysły co to może być i jaki byłby koszt naprawy to dajcie znać.

Wykaż trochę zaangażowania, i sprawdź wzmacniacz, jeśli nie masz wiedzy to:
    Elektronika>Ogłoszenia.