Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt. Licznik impulsów.

29 Kwi 2005 19:36 2285 7
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich:)

Mam duży problem związany z zaprojektowaniem układu. Układ ma zliczać impulsy oraz je sumować. Na wyjściu chce otrzymac ilość impulsów wygenerowanych. Układ ten jest drugą częścią mojego projektu.

Z grubsha wyjaśnie o co chodzi :
    Musze zaprojektowac układ, który wskarze mi w jakim położeniu kątowym jest wał( w czasie zatrzymania się). Koncepcja jest prosta w pierwszej cześci:), na tarczy umieściłem szczeliny na 5 pierścieniach tarczy, czujnik impulsów składający sie z LED'a i fototranzystora bedzie generował impulsy. TO JUŻ MAM :)

Projekt. Licznik impulsów.

No ale niewiem co dalej, w jaki sposób zliczyś te impulsy ???
    Moja koncepcja:
    Aby określi położenie należy zliczać impulsy co każdy obrót, wiec do tego chcem wykorzystać jedynie pierścienie wewnetrzne tarczy oraz szczeline zerującą, która jest umieszczona na zewnatrz tarczy.
    <<< szczeliny wew. są umieszczone co 2 stopnie, natomiast pierścienie są przesunięte względem siebie o 1 stopień, ma to nam okreslić dodatkowo kierunek obrotu wału >>>

Czyli mam trzy impulsy(pozostałe mogą służyc do korekty błedów), dwa z nich musze zliczać, a drugi bedzie zerował licznik.

(może licznik na przerzutnikach typu D)
    Jeśli ktoś wie jak sie za to zabrać to prosze o info

Z GÓRY DZIEKUJE :)
  • Pomocny dla użytkowników
    A ile maksymalnie ma być zliczonych impulsów, 1 obrót (180) ?

Bo jeśli tak to trzeba zbudować licznik, np. z dwóch układów 74HC193 i mamy pojemność 256 impulsów, każdy następny licznik mnoży pojemność licznika przez 16. Do tego te liczniki mogą liczyć w przód i w tył oraz można programować ich stan początkowy.
  • Poziom 12  
    180 impulsów na jednym pierścieniu wew. na drugim tez oczywiscie 180 w sumie daje nam 360 czyli gdy zsumuje te impulsy które zostaną wygenerowane do momentu zatrzymania sie wału, otrzymam położenie katowe wału.

Czyli taki układ musi chyba byc dla jednego pierścienia i osobny dla drugiego, a nastepnie sumować z obydwu??? (tylko jak rozwiazac problem z kierunkiem obrotu)

Jeżeli kierunek obrotu by nas nieinteresował to by wystarczył jeden pierścien z 360 szczelinami i zastosować licznik z 3 układów 74HC193???
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Sprawa jest dosyć prosta wraz z uwzględnieniem kierunku.Ale potrzebuję więcej szczegółów.Poza tym mam uwagi teczniczne.Jeżeli cię interesuje rozwiązanie,skieruj post na email podany w moim profilu,podam ci pełny swój adres i możemy wymieniać info bez zaśmiecania Forum.
  • Poziom 33  
    Witam
    Jeśli zastosujesz enkoder to dokładnie określisz w jakim połorzeniu jest wał, w którą stronę się kręci i ile wykonał obrotów.
    Do tego procesor np. jakiś AVR i wyświetlacz LCD.
    Dodatkowo w kwietniowej EP jest dokładnie opisany sposób wykorzystania enkodera i procesora AVR, oraz przykładowy program.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Karlos jesli masz ten numer EP to mógłbym prosić o skan tego opisu??

MÓJ E-MAIL: lucky667(malpa)o2.pl
  • Poziom 33  
    Akurat nie pomoge Ci bo nie mam skanera :(
    Sprawdź na stronce EP może go opublikowali.
    www.ep.com.pl
  • Poziom 21  
    Jeżeli chodzi o dokładność to wystarczy 1 tarcza kodowa o największej potrzebnej ilości szczelin. Z nią współpracują dwa zespoły transoptorów szczelinowych tak ustawionych, że jak to się ładnie mówi mają przesunięcie w fazie (patrz mysz komputerowa). Dzięki temu wykrywa się kierunek obrotu. Dodatkowy transoptor do wykrycia położenia bazowego. Realizacja chyba najłatwiej na procesorkach z niewielkimi dodatkami - bo to program nieduży, a możliwości przetwarzania wyniku olbrzymie.