Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziecięce krótkofalówki - próba budowy małej dopałki

llppiotrek 21 Wrz 2014 23:28 4101 23
  • #1 21 Wrz 2014 23:28
    llppiotrek
    Poziom 9  

Ostatnio kupiłem siostrzeńcowi dziecięce krótkofalówki, chiński wynalazek, typu Walkie-Talkie.
    Na pudełku pisało zasięg 50m. Mówie sobie tyle mu powinno wystarczyć.
    Jednak w praktyce okazało sie że zasięg to zaledwie 20m, a przez ściany z pokoju do sąsiedniego pokoju ledwo słychać...
    Kupiłem z zamiarem ze będzie mieć kontakt z jego małym sąsiadem w podobnym wieku mieszkającym w sąsiednim mieszkaniu.

Wiem że zastosowany nadajnik (kwarcowy) choć ja tam żadnego kwarcu nie widzę chyba że przeoczyłem (technika SMD), oraz wiem też ze obwody nadawczo-odbiorcze są najbardziej prymitywne i źle zestrojone: odbiornik superreakcyjny odbierający wszystko co popadnie i nadajnik nie lepszy jednak...

Postanowiłem się skusić na dołożenie prostego wzmacniacza sygnału w.cz. małej mocy:

Wiem że to wyzwanie zbliżone do wykonania wrotkom napędu silnikiem spalinowym, jednak widziałem tu na forum konstrukcje hulajnogi spalinowej czyli jednak wszystko jest możliwe ;)

Lecz zamiast tranzystora takiego jak jest w schemacie zastosować popularny BF199 lub podobny. Bo boco aż 5W wystarczy 100mW mocy wyjściowej a nie 20mW jak jest domyślnie, lub nawet jeszcze mniej.

Oczywiście wartość rezystora będę musiał dobrać, tak samo jak i kombinować z kondensatorami, no i zestroić trymery oraz cewki. Wiem że to może nie być łatwe, ale chce chociaż spróbować swoich sił w tej dziedzinie, jak na razie złożyłem nawet ładnie działająca pluskwę FM.
    Chcę też żeby to 28 zł + 9 zł nie było wyrzucone w błoto, bo te radyjka pójdą na śmietnik jeśli zostawię je w takim stanie jeśli chodzi o zasięg... a spróbować nie zaszkodzi.
    Wiem też że będe musiał wykonać ekranowanie elektroniki krótkofalówek jak i samego wzmacniacza, zmienię także głośnik który jest jednocześnie mikrofonem bo jest tam głośnik naprawdę kiepskiej jakości, a też jest dość ważny bo to on bezpośrednio moduluje nośną w trybie pracy mikrofonu.
    Pisze tutaj ponieważ mam wątpliwości co do tranzystora, czy BF199 się nada i czy sam układ wzmacniacza który dałem w linku jest poprawny.
    Jeśli nie może zaproponują koledzy jakieś lepsze rozwiązanie, oczywiście jeśli chodzi o antenę to również dam lepszą. Jeszcze tylko jedna rzecz która mnie gnębi: czy ten rodzaj wzmacniacza sygnału nadawanego "wpuszcza" sygnał z anteny do odbiornika krótkofalówki czy go separuje? Słyszałem jedynie wzmiankę że pewien typ wzmacniacza w.cz. na jednej lampie działa w obu kierunkach. Jakie rozwiązania proponujecie aby rozwiązać ten problem?
    Liczę na pomocne rady i odpowiedzi, wiem że to gra nie warta świeczki, ale interesuje mnie radiotechnika a jak wiadomo każdy zaczynał od małych na pozór nieznaczących rzeczy. Zadowoliło by mnie nawet polepszenie o te marne kilkadziesiąt metrów. Liczę że nie uderzy na mnie grom krytyk choć sądząc "elektrodową" atmosferę tego się spodziewam...

• Pomocny post
    #2 21 Wrz 2014 23:53
    wzagra
    Poziom 32  

Może zacznij od próby zestrojenia jednego z drugim - może się okazać, że ich częstotliwości pracy trochę się "rozmijają".
    Potem popróbuj kombinować z mocą i czułością - czyli wzmacniacz mocy do nadajnika i wzmacniacz w.cz. do odbiornika.
    Osobiście nie spodziewałbym się cudów - te radyjka mają prościutki nadajnik w postaci generatora w.cz. na jednym tranzystorze i odbiornik reakcyjny - i jedno i drugie sieje głównie zakłócenia...

(Po za tym ten wzmacniacz z Twojego obrazka to troszkę "pobożne życzenia", że da tyle mocy i zastanawiają mnie te kondensatory na wejściu.)

• #3 22 Wrz 2014 00:47
    llppiotrek
    Poziom 9  

Wiec najlepiej zastosować dwa moduły: jeden wzmacniacz "dopałka" sygnału wyjściowego, a drugi wzmacniacz antenowy wzmacniający odbierany sygnał?
    Czyli jednak muszą być dwa wzmacniacze?

Tak, też mi się wydaje że to 5W to takie bujanie w obłokach przy prostocie tej konstrukcji. Wertując forum w poszukiwaniu informacji znalazłem wzmianke jak jeden użytkownik pisał że rozciągając cewkę wyjściową "przedłużająca antenę" i wkręcając/wykręcając rdzeń ferrytowy w drugiej cewce wyjściowej udało mu się dość zadowalająco dostroić oba radyjka. więc próbę budowy tego co na schemacie zostawię na koniec.
    Za tydzień będę miał odpowiednie warunki do przeprowadzenia prób.
    Będe pisał na bieżąco jak sprawy sie mają.

Aha i jeszcze jedno tak przy okazji: te popularne dopałki do CB mają jedno i drugie czy tylko wzmocnienie syg. wyjściowego? Wydaje mi się że tylko wzmacniają "nadawanie".
    Pytam z ciekawości żeby rozwiać wątpliwości.
    Wybaczcie mały of-top, i niech koledzy nie myślą że mam zamiar dopalić te radyjka jakimś 20 watowym potworem bo po pierwsze podejrzewam nie udało by mi się napędzić tym końcówki mocy, a po drugie gdyby się udało, pewnie siało by śmieciami po okolicy niesamowicie.

• #4 22 Wrz 2014 07:33
    robokop
    Moderator Samochody

Kilka mW mocy - więc cudów nie ma co oczekiwać. Próbować zestroić i nadajniki i odbiorniki urządzeń do zakładanej częstotliwości pracy, a z dopałkami dać sobie spokój. Tym bardziej że zasilanie pewnie z baterii 6F22.

• #5 22 Wrz 2014 08:28
    Artur k.
    Admin grupy audio

Ja bym w ogóle nic z tym nie robił, bo nie ma sensu. Jeden wzmacniacz, drugi wzmacniacz, inne anteny, wymiana mikrofonu... Nie uważasz, że to trochę za dużo przeróbek do wykonania? Te przeróbki dwukrotnie przekroczą cenę tych radyjek, a efekt będzie taki, że nadal masz badziewie tyle że ze wzmacniaczami. :D
    Dodatkowe wzmacniacze nic nie dadzą, jeśli urządzenia są źle zestrojone. Można próbować zestroić, ale żeby się nie okazało że zamiast poprawić, tylko się pogorszy.

Wywalić to w diabły i kupić dzieciakom PMR-y. Nie musi być nie wiadomo co, najtańsze kupisz poniżej 100zł za parę, na pewno dzieciaki będą miały większą frajdę, bo to przynajmniej działa i to na znacznie większych odległościach.

• #6 22 Wrz 2014 18:27
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

llppiotrek napisał:
    Ostatnio kupiłem siostrzeńcowi dziecięce krótkofalówki, chiński wynalazek, typu Walkie-Talkie.

Z wielką przykrością muszę interweniować w sprawie regulaminu pkt 3.1.15.
    3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

Nic nie piszesz jakie to Walke..., na jakim paśmie pracuje (kwarcu nie widać) itp. i itd.

Cytat:
    Postanowiłem się skusić na dołożenie prostego wzmacniacza sygnału w.cz. małej mocy:
    -- xxx foto --

Zalecenia na tym Forum we wszystkich tu obecnych działach w sprawie wklejania zdjęć na serwery elektrody.pl :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    Popraw wklejanie. :!:

Cytat:
    Lecz zamiast tranzystora takiego jak jest w schemacie zastosować popularny BF199 lub podobny. Bo boco aż 5W wystarczy 100mW mocy wyjściowej a nie 20mW jak jest domyślnie, lub nawet jeszcze mniej.

W domyśle to możemy tylko gdybać o tych 20mW a i tak one nie będą w zgodzie z Prawem Telekomunikacyjnym w RP.

Cytat:
    ... bo te radyjka pójdą na śmietnik jeśli zostawię je w takim stanie jeśli chodzi o zasięg...

Bez obrazy ale pomyśl o podjęciu strategicznej decyzji jak napisałeś w 1-szej części zdania (podkreśliłem w bold).

Cytat:
    Pisze tutaj ponieważ mam wątpliwości co do tranzystora, czy BF199 się nada i czy sam układ wzmacniacza który dałem w linku jest poprawny.

Zauważ, że schemat jest tylko dla wzmocnienia emisji FM a My dalej nic nie wiemy jakie to Walke ... , z jaką emisją i na jakim paśmie pracuje. :?:

Cytat:
    Liczę że nie uderzy na mnie grom krytyk choć sądząc "elektrodową" atmosferę tego się spodziewam...

NIE uderzy jeżeli zmienię wpis do działu Początkujący. :D

Przenoszę.

Pozdrawiam.

• #7 22 Wrz 2014 19:00
    SP8JUX
    Poziom 30  

Witam, żeby wysterować Twoją dopałkę to potrzebowałbyś jakieś 1W mocy sterującej, a to, że pracuje w klasie C to miałbyś straszne zniekształcenia na modulacji AM.
    Lepiej zrobić do odbiornika przedwzmacniacz np na BF245,
    Marek

• #8 22 Wrz 2014 19:11
    robokop
    Moderator Samochody

SP8JUX napisał:
    Witam, żeby wysterować Twoją dopałkę to potrzebowałbyś jakieś 1W mocy sterującej, a to, że pracuje w klasie C to miałbyś straszne zniekształcenia na modulacji AM.
    Lepiej zrobić do odbiornika przedwzmacniacz np na BF245,
    Marek

A w jakim celu? Jesli obwody wejściowe są nie zestrojone prawidłowo, to dołożony do tego przedwzmacniacz swoimi produktami tylko pogorszy sprawę.

• #9 22 Wrz 2014 19:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Panowie, rozpędzacie się jakby to było nie wiadomo co. Pomyślał ktoś, że tory (nadawanie/odbiór) trzeba jakoś przełączać? A jak to wszystko w obudowie upchać? W oryginalnej pewnie się nie zmieści i tak oto zaraz trzeba będzie nosić ze sobą dwa urządzenia - chińskie walkie talkie i wzmacniacze. A w ogóle to może zrobimy radiostację plecakową? :D
    Dajcie spokój, nawet 5 minut spędzone nad tym "sprzętem" to strata czasu. Ja rozumiem że hobby itp ale nawet hobbystycznie można zrobić wiele znacznie ciekawszych i pożyteczniejszych rzeczy niż rzeźba w g...

• #10 22 Wrz 2014 19:31
    robokop
    Moderator Samochody

Artur k. napisał:

Dajcie spokój, nawet 5 minut spędzone nad tym "sprzętem" to strata czasu. Ja rozumiem że hobby itp ale nawet hobbystycznie można zrobić wiele znacznie ciekawszych i pożyteczniejszych rzeczy niż rzeźba w g...

Tym bardziej że tego nie da się zestroić raz na zawsze - cewki powietrzne zalane stearyną nie lubią wstrząsów.

• #11 22 Wrz 2014 19:46
    Novile
    Poziom 31  

Panowie, przestańcie wreszcie "gdybać".
    Przecież to nie ma sensu w obecnej sytuacji.
    Najpierw niech się autor tematu zastosuje do uwag SP5ANJ!!
    Przecież to jest na razie gadanie o niczym.
    Nie wiadomo o jakim modelu urządzenia jest temat.
    Z mojej skromnej strony dodam tylko że ja miałem takie kiedyś Walkie Talkie

Dawały się one pięknie przestroić ok 20-30 kHz, czyli jakieś dwa kanały w CB paśmie.Oryginalnie pracowały na 14-tym kanale w 5-tkach( o ile pamiętam, bo to było ok 20 lat temu!) ale spokojnie przestroiłem na 14 kanał w 0-ra. Strojenie można było zrobić dławikiem końcowym, delikatne przekręcanie rdzeniem ferrytowym i radyjko pięknie działało. Mało tego, współpracowało z każdym CB radiem na owym 14-tym kanale w AM-ie oczywiście. Co do kontaktu obu Walkie-Talkies, to bez problemu rozmawialiśmy z kolegą oddalownym 2km ode mnie, moc tego Walkie-Talkie chyba była coś ok 100mw tu jest więcej o tym radiu

http://www.161nt113.pl/walkie-talkies-cb-style-original-ns881/

widać ten dławik do przestrajania na dole. Zasilałem to urządzenie z zasilacza wtyczkowego 9V , kolega podobnie. Jeszcze taka ciekawostka cytat z opisu aukcji tych Walkie-Talkies

WALKIE-TALKIES CB Style Original NS881 (2 szt.)

-teleskopowa antena
    -tranzystorowy obwód
    -wytrzymała konstrukcja
    -możliwość nadawania morse code/signal
    -super jakość
    -klips do zamocowania przy pasku
    -zasilanie 9V
    -zasięg ok4km (w otwartym terenie)
    -wyłapuje wszystkie aktywne kanały w okolicy (szmery można wyeliminować)
    -regulacja głośności

W latach 90' na wyposażeniu służb specjalnych. Wytrzymałe i niezawodne.

Nie wiem czy to prawda czy lipa z tymi "służbami specjalnymi".

• #12 22 Wrz 2014 20:02
    robokop
    Moderator Samochody

Novile napisał:

W latach 90' na wyposażeniu służb specjalnych. Wytrzymałe i niezawodne.[/i]

Bzdura. Służby korzystały z łudząco z odległości podobnych rtlf "Tukan" prod. Warel, - też czarne, plastikowe i z teleskopową anteną i zasięgiem kilkuset metrów.

• #13 22 Wrz 2014 20:06
    Artur k.
    Admin grupy audio

Novile napisał:

Pomyśl. :)

Robert? Tukan podobny do tego? Nawet z kilometra bym odróżnił. :) Zresztą mam Tukany, mam też Echo. Jak dla mnie żaden nie jest podobny do tych wynalazków.
    Jedyna cecha wspólna to antena teleskopowa. :D

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że takie radyjka jak na zdjęciu były dostępne w dwóch kanałach - 27.125 i 27.145MHz. Mam gdzieś jeszcze kwarce wyjęte z czegoś takiego.

• #14 23 Wrz 2014 04:47
    Objawienietygodnia
    Poziom 6  

Siemacie człensony - więc jak już Novile narobił Wam smaka na łączność przez wieś, to czy nie pomyślał ktoś, że chińczykowi lepiej opłaca się sprzedać najtańsze walkie-talkie legalne bez względu na zróżnicowanie przydziału częstotliwości na całym zakątku naszego wszechświata, w pasie złotowłosej, zwanym niebieskim globem ? Poza tym kogo jeszcze kręcą teleskopy no sorry, a zwłaszcza w rękach dzieciaka to nie przejdzie. Macię więc do wyboru jeden z wielu kanałów ISM, żadne tam CB radio, a co najprędzej coś z pasma 40MHz, bo gdzie jak gdzie, ale to właśnie w Polsce koleś miał by najwięcej kierowców w tej zabawce. Trochę kanałów radio-control i "baby-monitornig" pod tym linkiem. W ogóle nie kapujecie o czym jest mowa w temacie. Na słaby zasięg składa się szereg uwarunkowań. Po pierwsze i najważniejsze brak mikrofonu. Najlepszy efekt (poprawa najmniej x2) uzyska się dokładając elektret, albo jeszcze przedwzmacniacz, ew. do wymiany cewka modulująca zastępująca klasyczne autotrafo AM. Wynika to z prostej jak cep zasadniczej cechy odbioru przez superreakcję, bo ten odbiornik będąc ślepy na istotne cechy formowania nośnej "nie widzi" sygnałów, tylko modulację na wszystkich kanałach jednocześnie. Najlepiej wyobrazić to sobie tak jakby dwie nośne weszły ze sobą w konflikt powodując modulację skrośną, bo ten odbiornik odbiera tylko dlatego, że jednocześnie nadaje. Reszta powodów: zakłócenia przemysłowe, miniaturyzacja, itd.

Szczególowy opis uruchomienia krótkofalówki CB leży od dawna na elektrodzie Link
    Natomiast w topiku mowa jest o takiej, albo podobnej Link

Regulamin pkt 3.1.11. [SP5ANJ]

• #15 23 Wrz 2014 20:24
    Inkwizycja
    Poziom 25  

Jako ciekawostkę to mogę od siebie dodać iż te radiotelefony Ns881 zostały opisane w "Konstrukcjach krótkofalowych dla zaawansowanych" A. Janeczka. Wychodzi na to, że był to w 93 szczyt zachodniej techniki :D :D

• #17 23 Wrz 2014 21:03
    Inkwizycja
    Poziom 25  

Cytat:
    Widziałeś jakieś walkie-talkie wtedy w powszechnym użyciu?

Tak, przez dzieciaki na podwórkach :D

• #18 23 Wrz 2014 21:49
    llppiotrek
    Poziom 9  

Już rozwiewam wątpliwości:
    Te radyjka jakie kolega Novile nam zaprezentował to luxus w porównaniu z tym co ja mam do czynienia.
    Te moje wynalazki to coś w tym stylu:

Są na elementach SMD, nie zawierają transformatora modulującego...
    Ale dławik końcowy przy obwodzie anteny jest, więc najpierw zabawie sie z nim.
    A własnie główną przyczyną tak kiepskiego zasięgu jest na pewno mikrofon, który jest jednocześnie głośnikiem:

Średnica cewki jak średnica męskiej cewki albo i mniej... więc wszystko jasne .
    Mam jakieś głośniki od kieszonkowych radyjek FM mają wiele większą średnice cewki więc je zastosuję.

Z dopałkami pewnie dam sobie spokój, poeksperymentuje sobie z tym BF199 ale nie będe oczekiwał rezultatów, zaleta jedna - lubię kombinować ;)

Miałem kiedyś parę tych CB Style Oryginal - co do zasięgu bardzo zadowalający - miło się wspomina - rozciągnięty w pokoju drut jako antena, kręcenie dławikiem końcowym, zasilanie pod 12V i polowanie na przejeżdżające tiry - a potem z powrotem, dostrajanie tak jak było co było nie lada wyczynem - stare dobre czasy ;)

Widziałem kiedyś parę na znanym sklepie internetowym, sprawne za 20 zł, i pluje sobie w
    brodę że ich nie zgarnąłem...

To właśnie dzięki tym zabawkom poczułem klimat krótkofalarstwa - choć w tym przykładzie daleko do krótkofalarstwa, lecz wsłuchiwanie się w szum godzinami i czasami nawiązywanie kontaktu naprawdę było frajdą i było to dla mnie fascynujące, dlatego wiem jakie będzie moje bobby na stare lata - bo niestety teraz, brak czasu i kasy.

• #19 24 Wrz 2014 01:37
    Objawienietygodnia
    Poziom 6  

Słuchaj Pan Panie hobbysta. To nie rodzaj głośnika, a sam fakt użycia go w roli mikrofonu. Bo widzisz jedno i drugie to niby to samo, a nie to samo, tzn. inaczej wygląda efektywność (skuteczność) jednego i drugiego jak spojrzy się na parametry sygnału. Teoretycznie od str. mikrofonu skuteczność rozdziela się na prądową i napięciową, lecz tego pierwszego nie praktykuje się już od kiedy zadzwonił ostatni aparat telefoniczny z wkładką węglową jak ludzkość uznała, że podziękuje Panu Edisonowi, bo lepszy jest wzmacniacz napięciowy. Chciałoby się powiedzieć im wyższe napięcie, tym lepszy mikrofon, jednakże pojawiają się pewne komplikacje, bo wiąże się z nim impedancja wyjściowa mikrofonu, a to niesie za sobą podatność na zakłócenia radioelektryczne, pojawiają się wymagania techniczne. Skuteczność głośnika natomiast odnosi się do pałera, a więc napięcia i prądu. Zatem naprawdę mało kogo obchodzi jak dużo mocy odda mikrofon w postaci głośnika o bardzo małej impedancji wyjściowej (typowo 4...16Ω, a więc sporawym prądzie i małym napięciu), bo odda tyle napięcia co nic w porównaniu do mikrofonu.

ps.
    Adaś wyluzuj.

• #20 24 Wrz 2014 08:42
    SP8JUX
    Poziom 30  

llppiotrek napisał:
    Już rozwiewam wątpliwości:

Te moje wynalazki to coś w tym stylu:

Są na elementach SMD, nie zawierają transformatora modulującego...
    Ale dławik końcowy przy obwodzie anteny jest, więc najpierw zabawie sie z nim.
    A własnie główną przyczyną tak kiepskiego zasięgu jest na pewno mikrofon, który jest jednocześnie głośnikiem:

Nie czepiałbym się obwodów, miałem podobny problem i wystarczyło pokręcić jedynym jaki był , PR-kiem i dokładnie je wstroić na jedną częstotliwość

• #21 24 Wrz 2014 09:20
    Artur k.
    Admin grupy audio

Układ raczej nie jest skomplikowany, nie prościej poświęcić 30 minut i zrysować, zamiast na pałę bawić się dławikami, czy kręcić czymkolwiek?

• #22 24 Wrz 2014 22:20
    llppiotrek
    Poziom 9  

Zrysuję jak tylko wrócę z miasta do domu a zrobię to za parę dni. Nie mam tu warunków, oraz narzędzi oprócz małego krzyżaka, w domu mam lupę zegarmistrzowską więc z tranzystorami będzie wszystko jasne, ale nie wiem jak z resztą elementów bo znając życie nie są opisane (smd).

• #23 28 Wrz 2014 00:04
    Olek II
    Moderator

Kolega Novile wyszukał gdzieś opis:

Novile napisał:
    teleskopowa antena

Zgadza się, ma.

Novile napisał:
    -tranzystorowy obwód

Jeden? Leżę, no comment

Novile napisał:
    -wytrzymała konstrukcja

Dla zabawy dzieci, tak.
    itd.
    -możliwość nadawania morse code/signal
    -super jakość
    -klips do zamocowania przy pasku
    -zasilanie 9V
    -zasięg ok 4km (w otwartym terenie)
    -wyłapuje wszystkie aktywne kanały w okolicy (szmery można wyeliminować)
    Nawet ma:
    -regulacja głośności
    Novil, nie dziw się, że takie informacje podają sprzedający, chcą opchnąć sprzęt. :D

Novile napisał:
    W latach 90' na wyposażeniu służb specjalnych. Wytrzymałe i niezawodne.

:D :D :D

Ten "profesjonalny" sprzęt....., a zresztą, jakie służby, taki sprzęt. :D

To tak humorystycznie bardziej.

• #24 30 Wrz 2014 22:48
    kriss51
    Moderator

Miałem takie radia w ręku lata temu. Odbiornik super-reakcyjny odbiera pasmo około 0,5MHz na raz. Czułość odbiornika i moc nadajnika żadna. Można tam zrobić mały wzmacniacz który będzie pracował jako odbiorczy i nadawczy. Już dokładnie nie pamiętam (jakieś 20 lat minęło), ale włożyłem tam jakiś BFR9.... pracujący w klasie AB. O 2SC2078 zapomnij że ruszy. Ten tranzystor traktuję jako twój żart. Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME