Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R-610 - Wymiana ogniw w baterii

22 Wrz 2014 11:25 4791 12
  • Poziom 10  
    Dzień Dobry.
    Próbuję wymienić ogniwa w baterii laptopa Samsung R-610-FS02PL
    Na ogniwach powtarza się symbol MKSY37, numer pod spodem raczej nie ma znaczenia bo na każdym ogniwie jest inny.
    Samsung R-610 - Wymiana ogniw w bateriiSamsung R-610 - Wymiana ogniw w bateriiSamsung R-610 - Wymiana ogniw w baterii
    Nie mogę znaleźć takich ogniw. Trafiłem na informacje że mogą to być ICR18650-22F
    Przykładowa aukcja ogniwo-li-ion-3-7v-samsung-icr-18650-gw-gratis
    Szczegółowy opis producenta http://www.tme.eu/pl/Document/71b610093f14a53a8417944008628183/ICR18650-22F.pdf
    Czy te ogniwa będą pasować do mojego samsunga ? (ewentualnie jakie ?)
    Czy jest coś co powinienem wiedzieć zanim zabiorę się za wymianę ?
  • Poziom 25  
    Są to zwykłe ogniwa Litowo jonowe 18650, takich musisz szukać
  • Poziom 10  
    No tak, zwykłe...... ale tych zwykłych jest kilka rodzai i różnią się końcówką.
    ICR18650-26F
    ICR18650-26H
    ICR18650-22P
    ICR18650-22PM
    ICR18650-26A
    ICR18650-30A
    BM18650Z
    INR18650-15Q
    Może ktoś wie co oznacza ta końcówka i jaki typ do Samsung R610 będzie pasował.
    W jednym z postów czytałem że do Samsung R510 jest ICR18650-22F sprawdził to w programie BatteryMon. Zainstalowałem go lecz nie pokazuje on żadnych szczegółowych informacji o rodzaju baterii i ogniw.
    Myślę że lepiej zapytać niż potem żałować.
  • Poziom 28  
    Ogniwa które masz to sanyo. Nie widzę jednak problemu żeby zastosować te, o których jest dyskusja czyli samsungi. 18650 oznacza ogniwa o długości 65 mm i średnicy 18 mm. W przypadku ogniw samsunga końcowe liczby oznaczają pojemność, tak więc: 26 = 2600mAh, 22 = 2200mAh, 30 = 3000mAh, 15 = 1500mAh. Pojemność ogniw ustawia się w elektronice. Literki na końcach i na początku wskazują też na rodzaj chemii ogniwa, są różne chemie, np. NiCoMN, NiCoAL, LiNiCoO2 itp itd. Dla niektórych sterowników chemia jest ważna i ustawia się ją pod odpowiednie ogniwa, innym jest ona obojętna.
    Druga sprawa jest taka, że nie piszesz nic o sterowniku, który pewnie trzeba zresetować. Sama wymiana ogniw może nie wystarczyć
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedź. Dużo mi pomogła.
    Chętnie bym napisał coś o sterowniku ale nie wiem jak go sprawdzić.
    Jedyne co znalazłem to w Menadżer Urządzeń sterownik baterii 6.1.7600.16385
    Myślę jednak że reset nie będzie potrzebny, użytkownik Perelka opisał podobną baterię w tym poście. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2455501.html
    Ile mAh w ogniwie mam kupić aby było najlepiej dla mojej baterii, czym więcej tym lepiej, czy elektronika w baterii to uwzględni ?
  • Poziom 10  
    Kupiłem Ogniwa SANYO UR18650A Li-Ion 3,6V 2200mAh 4.3A po okazyjnej cenie.
    Jak przyjdą zabiore się za wymianę, obawiam się trochę sterownika M37512 który ponoć tam zarządza. Mam nadzieję że reset nie będzie potrzebny inaczej będzie problem.

• Poziom 23  
    Kolego, bateria leżała 3 lata. Kontroler na pewno jest do resetu. Pamiętaj też o prawidłowej kolejności odłączania i podłączania ogniw do elektroniki.
  • Poziom 10  
    A więc tak. Operacja wymiany ogniw się udała, pacjent nie przeżył. :)
    Wyskoczył komunikat.
    Tłumacząc.
    "Bateria nie działa w normalnych warunkach.
    Wymiana baterii jest wysoce rekomendowana.
    Jeśli adapter zostanie usunięty w stanie aktualnym, możesz utracić dane.
    Proszę natychmiast zapisać dane.
    Akumulator jest urządzeniem Consumerable. Ten pakiet nie działa prawidłowo lub życie jest zakończone. Proszę przestać używać baterii lub wymieniać je ze względów bezpieczeństwa"

Dioda ładowania baterii miga czerwony/zielony.......
    W menagerze ładowania baterii komunikat:
    Pozostało 0% (podłączony, nie ładuje)

Procedura zainicjowania baterii nie pomaga.
    Jakie przyczyny niepowodzenia ?
    Pakiety mają 3,63V / 3,63V / 3,64V
    Mierząc miernikiem bateria ma 10,9V nie za mało trochę ?
    Może powinienem kupić ogniwa 3,7V zamiast 3,6V ma to jakieś znaczenie ?
    Lupo - baterie bateria nie leżała tylko cały czas była używana w laptopie choć niewiele z niej pożytku bo podtrzymywała zaledwie dwie, trzy minuty ale kontroler jest raczej do resetu jak pisałeś bo po wciśnięciu przycisku kontrolnego na baterii migają trzy diody stanu naładowania 20% 60% 100%
    Co teraz radzicie ?

• Poziom 23  
    son78 napisał:

Co teraz radzicie ?

Jak wyżej. Jeżeli myślisz o resecie to na początek sprawdź jaki jest w ogóle kontroler w tej baterii, bo nic o tym nie pisałeś.
  • Poziom 10  
    Kontroler to M37512 i tutaj jest problem bo reset jest dość trudny jak dla mnie a do tego potrzebny interfejs i program których nie posiadam.
    Prawdopodobnie wygląda to tak https://www.youtube.com/watch?v=dENKreoaYtM

Moja bateria po wymianie ogniw miała 10,9V dołożyłem (na zewnątrz) jeszcze jeden szereg ogniw. Takie małe doświadczonko i bateria po próbie inicjalizacji zaczęła ładowanie, zaświeciła się czerwona dioda ładowania na laptopie.
    Wyłączyłem zasilacz, włączyłem ponownie i uruchomiłem laptop lecz radość nie trwała długo bo chwilę po rozruchu wyskoczył znajomy komunikat że Bateria nie działa w normalnych warunkach .... itd
    a dioda miga czerwony/zielony.
    Teraz sytuacja jest taka że system widzi baterię, wykazuje naładowanie w 100% lecz nie pobiera z niej energii w chwili odłączenia zasilacza.
    Komunikat z BatteryMon:
    Ach ta elektronika. Przypomina mi się spisek żarówkowy :evil:
  • Poziom 20  
    Kolego ogniwa Li-ON które kupieś ładują się do 4.2V, według napięcia z BatteryMon powinienieś założyć ogniwa LI-HV które ładują się do napięcia 4.35V.
  • Poziom 10  
    Masz na myśli te 12.992V ?
    4.2 x 3 = 12.6V
    4.35 x 3 = 13.05V
    To brzmi logicznie a pytałem, prosiłem o poradę czy coś powinienem wiedzieć zanim zabiorę się za wymianę, to dostałem odpowiedź ze są to zwykle ogniwa 18650 wiec kupiłem. Zdecydowana większość 18650 jest ladowalna do 4.2V nawet ladowarki do ogniw mają ustawiony taki próg.
    Ale to nic. Człowiek uczy się na błędach a w moim przypadku nie zadziałały by chyba nawet te ladowalne do 4.35V bo i tak sterownik jest zablokowany.
    Migają trzy diody na baterii. Było tak też przed wymianą ogniw ale laptop widział baterie, teraz jej nie wykrywa.