Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook PFDA-113 - Nie włącza się, miga diodą zasilania, dziura w bębnie.

22 Wrz 2014 21:41 1299 2
 • Poziom 13  
  Witam. Pacjentem jest 11-letnia pralka ładowana z przodu: Mastercook PFDA-113. Krótko o tym co się stało.
  Pralka jakiś czas pracowała dość głośno podczas rozpędzania i wirowania. Dziś na samym początku wirowania dał się słyszeć głośny trzask i pralka zaczęła przeciekać. Po krótkiej chwili od huku zadziałało w domu zabezpieczenie różnicowoprądowe. Szybki rzut oka pod pralkę i spore zdziwienie. Z plastikowego bębna, pomiędzy czujnikiem temperatury a odpływem wody luźno wystawała... śruba o długości 10 cm. Prawdopodobnie kiedyś wypadła z ciuchów roboczych, usytuowała się między metalowym bębnem a jego plastikową obudową, było jej tam wygodnie przez dłuższy czas, ale dziś podczas wirowania postanowiła "stanąć dęba" skutecznie penetrując plastikową obudowę bębna.
  Śrubę (czy raczej wkręt) usunięto, dziurę zalepiono końską dawką kleju silikonowego, może nie przecieknie. Niniejszy temat powstał z innego powodu.

  Po tym incydencie pralka nie daje prawie żadnych oznak życia. Po wciśnięciu przycisku zasilania słychać jedno cyknięcie przekaźnika na płytce sterownika i... tyle. O dziwo po ponownym naciśnięciu tego przycisku (wyłączam pralkę) lampka zasilania zaświeca się na ułamek sekundy, po czym przekaźnik znowu raz cyknie i... znowu tyle. Żadna inna sygnalizacja świetlna, dźwięki, numery błędów - nic.

  Wyciągnąłem czujnik temperatury, wizualnie nie wygląda na uszkodzony. Przyznać trzeba, że grzałka chyba miała bliskie spotkanie z niepokonaną śrubą, bo jedna część elementu grzejnego jest wykrzywiona. Między końcówkami grzałki występuje rezystancja 27 Ω. Między przewodem ochronnym przyłączonym do grzałki a jej końcami jest kolejno 30kΩ i 100kΩ.

  Pytania zasadnicze:
  1) Co mogło ulec uszkodzeniu poza grzałką (tylko fizycznie?) i plastikową obudową bębna?
  2) Czy koszta wymiany uszkodzonych elementów/naprawy nie przekroczą zakupu nowej pralki porównywalnej klasy?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 18  
  jeśli grzałka ma zwarcie do masy to chyba wiesz gdzie jej miejsce?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  brovar napisał:
  jeśli grzałka ma zwarcie do masy to chyba wiesz gdzie jej miejsce?


  Domyślam się, że obok pralki (tam stoi kubeł na śmieci). Czy da się jakoś oszukać sterownik, żeby myślał, że ma wpiętą sprawną grzałkę, żeby sprawdzić co jeszcze jest do wymiany? Całkowite jej odłączenie skutkuje tylko tym, że żaróweczka wskazująca na zasilanie w ogóle się nie włącza nawet na chwilę (w dalszym ciągu żadnych komunikatów, dalej cyka przekaźnik).