Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LUTRON FC-2500A - Jak wykonać pomiar radia tym częstościomierzem?

tenzi 22 Sep 2014 21:51 1890 10
Tespol
    tenzi
    Level 8  
    Witam,

Zakupiłem sobie niedrogi częstościomierz, żeby móc pomierzyć swoje CB Radio. Zakupiłem również przejściówkę BNC na UC1.

Czy teraz mogę podłączyć ten częstościomierz do wyjścia antenowego radia CB np 4Wattowego i wcisnąć PTT to mi się pokarze częstotliwość? Słyszałem, że muszę zastosować jakiś dławik bo mogę uszkodzić częstościomierz.

W specyfikacji podają:
    sunwe.com.tw/lutron/FC-2500A.pdf
    Over-input wynosi przy 2500 MHz & 100 MHz range Max. 5V peak to peak.
    10 MHz & Period range Max. 250 V peak to peak.

Nie bardzo rozumiem jak mają się te 5V do 4Watów z CB-Radia.

Wolę zapytać Was niż uszkodzić częstościomierz przy pierwszym pomiarze.
    Proszę też o informację co zrobić gdybym mierzył np radia o większej mocy nadawczej.
    Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

LUTRON FC-2500A - Jak wykonać pomiar radia tym częstościomierzem?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Tespol
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Nie bardzo się znam ale wszelkie pomiary na CB radiu należy robić ze sztucznym obciążeniem inaczej można uszkodzić końcówkę mocy. Bez anteny lub sztucznego obciążenia nie można rozpoczynać nadawania.
    Może w tym przypadku należało by zastosować trójnik by sygnał poszedł na antenę i do miernika częstotliwości.
    Ale nie chcę cie wprowadzać w błąd to takie moje spekulacje z tego co gdzie nie gdzie poczytałem.
  • Tespol
    tenzi
    Level 8  
    Cześć.
    Dziękuję za zainteresowanie. No widzisz to się dobrze składa bo posiadam sztuczne obciążenie które ma SWR 1.12 przy 27MHZ więc się nada. Tylko pytanie jak to wszystko połączyć żeby nic nie uszkodzić? Może któryś z kolegów jeszcze się zainteresuje i pomoże.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Poproś moderatora by przeniósł do działu radiotechnika do CB jest dział tam ci szybciej pomogą.
    Obciążenie musi mieś odpowiednią rezystancję 50Ω i moc większa od mocy radia by nie spaliło się.
    tenzi
    Level 8  
    no ja miałem ten temat właśnie tam. Ale moderator przeniósł go tutaj;/
    RitterX
    Level 39  
    5Vpp/2.5GHz jest podyktowane tym, że wśrodku siedzi dzielnik częstotliwości, który ma taki maksymalny zakres napięć wejściowych. CB radio działa w zakresie 27MHz. Dlatego sygnał będziesz podawał na wejście B (Ch.B) max. 100MHz. Przełącznik wyboru wejścia na zdjęciu jest już tak ustawiony.
    Owe 5Vpp/2.5GHz ma się ni jak do 4W. Kolega wyżej wytłumaczył jak masz dokonać pomiaru.
    W mojej ocenie bardziej przydałby się reflektometr. Można do niego również podłączyć częstotliwościomierz.
    Nie bardzo wiem co chcesz mierzyć. Obecnie CB radia mają syntezę częstotliwości stabilizowaną stosownym kwarcem. Jeżeli masz wątpliwości co do częstotliwości to powinieneś od tego zacząć. Jeżeli masz radio z niepolskią siatką częstotliwości to i tak najprawdopodobniej nie unikniesz wymiany kwarcu syntezy w CB radiu.
    tenzi
    Level 8  
    Ja chyba nadal nie rozumiem.

Chodzi mi o to czy do wyjścia B częstościomierza mogę podpiąć kabel RG-58 i podłączyć go bezpośrednio do radia President Jackson i później wcisnąć PTT i zobaczyć odczyt na wyświetlaczu mojego częstościomierza? W środku Jacksona jest pr'ek którym mogę kręcić, żeby dostroić radio tak, aby w zaskoku były rzeczywiście 5 (piątki) no i też sprawdzić przy jakim ustawieniu gałki mam 0 (zera).

Mam także sztuczne obciążenie ale one ma jedno wejście i nie wiem jak podłączyć razem sztuczne obciążenie, radio i częstościomierz, żeby dokonać pomiaru przy wciśniętym PTT.
    tenzi
    Level 8  
    Dziękuję Zdzisiek za pomoc. Widzisz teraz już wiem o co chodzi tylko pojawia się problem jak podłączyć to wszystko do mojego sztucznego obciążenia?
    http://www.palstar.com/en/dl150m/

Chyba nie obejdzie się bez rozbierania. Może dorobię sobie w sztucznym obciążeniu dodatkowe gniazdo do którego będę mógł podłączyć częstościomierz.

Zobaczę może inni koledzy mi coś podpowiedzą jak to zrobić najlepiej.
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Patrząc po linku to szkoda ingerować w obciążenie.
    Bardziej bym oparł się na trójniku. Zrobił z puszeczki metalowej by był za ekranowany zaś potrzeba by było dwa gniazda antenowe i gniazdo BNC by wyprowadzić sygnał na miernik i kondensator.
    W środku po prostu prowadzisz przewód gorący poprzez drut od gniazda do gniazda antenowego a gniazdo pomiarowe łączysz kondensatorem z gorącą żyłą. Obudowa stanowi ciągłość ekranu.
    Co do kondensatora sugeruje się linkiem co ci podałem.
    Konstrukcja wielkości paczki zapałek x2 w grubości i tyle. Trochę rzeźbienia i powinno wyjść estetycznie lub jakieś zaadoptować małe pudełeczko blaszane. Polutować i tyle.
    tenzi
    Level 8  
    Już powoli łapie co i jak. Jak ogarnę rozdzielacz to dam znać.