Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel antenowy a odbiór multipleksów dvb-t

22 Wrz 2014 23:56 2148 13
 • Poziom 7  
  Witam,
  Mam następujący problem:
  Podłączając TV do gniazda antenowego kablem antenowym 85 db odbieram bez problemu kanały tv z multipleksu 3 (tvp) ale żadnych innych. Natomiast podłączając się do teog samego gniazda kablem 75db odbieram w dobrej jakości tvn i w złej kilka innych kanałów jak polsat i tv6. Kabel 85db to standardowa hama, 75db to jakiś kabel z marketu. Obydwa mają długość 1,5m.

  Mieszkam w warszawie, programy lecą z nadajnika w Raszynie, tv odbieram na telewizorze Samsung ue40d5500.

  Czy ktoś wie o co może chodzić?
 • Poziom 36  
  Z kolegi opisu wynika, że do obioru służy kabel dwustronnie zakończony wtykiem.
  Tyle w kwestii żartów. Co do obioru, to rozumiem, że sygnał antenowy wychodzi z gniazdka w pokoju i dochodzi do telewizora za pomocą kabla któregoś z w/w...

  W telewizji cyfrowej można spotkać się z problemem przesterowania głowicy, i tu bym szukał powodu...

  Ale bez konkretów ciężko coś powiedzieć. Może tak - czy odbiór telewizji cyfrowej był możliwy wcześniej na tej antenie, czy coś się zmieniło? Skąd pewność, że odbiór jest z Raszyna, antena kierunkowa?

  Czy jest kolega w stanie powiedzieć coś o antenie, czy ma wzmacniacz czy (oby) tylko symetryzator
 • Poziom 7  
  Telewizor podlączony jets kablem antenowym f/f do gniazdka w ścianie. Jak pisałem testowałem 2 kable i na jednym chodził tvn na innym tvp. Nie wiem czy odbiór tv cyfrowej w tym lokalu był wcześniej możliwy,nie było podpiętego TV. Wiem że inni sąsiedzi problemów nie mają. Z odbiorem z raszyna - pospieszyłem się z analizą tablelk, dla pkin są takie same parametry... więc to można zignorować.

  Antena jest zbiorcza, na dachu 15 piętrowego budynku, tyle mogę o niej powiedzieć...
 • Moderator
  Pozostaje pytanie, czy to co odbierasz na kanale 27 dostaje się do wejścia antenowego pochodzi z instalacji zbiorczej, czy z "przecieków".
  Nie znamy szczegółów działania zbiorówki, wysoce prawdopodobne, że kanał 27 jest jedynym działającym kanałem, a pozostałe MUX-y, czyli k.48 i k.58 nie mają odpowiednich "wkładek kanałowych". Z doświadczenia wiem, ze pod koniec "analoga" sporo instalacji zbiorczych obsługiwały tylko kanały 11, 27 i 51, natomiast pozostałe programy stacji komercyjnych można było odbierać tylko na instalacjach indywidualnych. Większość spółdzielni czy wspólnot totalnie "olała" konieczność dokonania stosownych modernizacji.
  Może zapytaj swojej administracji czy instalacja zbiorcza jest w ogóle dostosowana do odbioru cyfrowego na kanałach 48 i 58...?
 • Poziom 7  
  Tak jak mówiłem, jak wpinam inny kabel to odbiera kanał 48 bodajże - czyli tvn i polsat glownie
 • Moderator
  Nie czytasz ze zrozumieniem... :)

  Zapytałeś się swojej administracji czy instalacja zbiorcza jest przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej...?
 • Poziom 7  
  Tak, zapytalem, jest.
 • Moderator
  Jeżeli na pewno jest, to oznacza że ten kabel na którym nie masz MUX2 i MUX1 jest najprawdopodobniej walnięty, lub ma bardzo dużą tłumienność. Sygnał MUX3 w Warszawie jest bardzo silny (tak ze względu na moce jak i na najniższą częstotliwość..) i prawdopodobnie się "przebija" przez przecieki...

  Sprawdź dobrze ten kabelek...
 • Poziom 7  
  Używałem kilku kabli

  - 2 różnych egzemplarzy kabla 75db - tu zawsze dzialal swietnie tvn, na jednym jeszcze dobrze polsat a reszta kanalow odbierala bardoz kiepsko
  - 2 roznych 85db - i tu zawsze odbieralo tvp
 • Moderator
  "..kabla 75db.."

  Możesz wyjaśnić co rozumiesz pod tym pojęciem..?
  Charakterystyczne parametry kabli to - oprócz wymiarów mechanicznych - impedancja, podawana najczęściej w omach - i tłumienność podawana najczęściej w dB/m lub dB/100m dla określonej częstotliwości...
  Bywa także podawany tzw. współczynnik skrócenia, ma on postać liczbowa, np 0,66 czy 0,87. Dla instalacja antenowych nie ma on większego znaczenia, chyba że używamy kabla jako elementu dopasowania.
 • Moderator
  Czyli chodzi o skuteczność ekranowania. Owszem to jeden z parametrów, ale w dobrych wykonaniach jest to poziom co najmniej 100 dB. W normalnym użytkowaniu tej wartości się nie podaje, bo do dobrego tonu należy stosować kable o jak największej skuteczności ekranowania. Wynik 120 dB nie jest niczym nadzwyczajnym.
  A te kable: oszem, wyglądają ładnie ale ja bym takich w żadnym wypadku nie użył.

  Coś mi w tej Twojej instalacji nie pasuje. Administracja twierdzi że instalacja jest "przystosowana" ale na to wygląda, że albo w gniazdku nie ma tego sygnału, co powinien, albo kabel ma bardzo dużą tłumienność, albo coś w tym podłączeniu jest nie tak.

  Jak wyłączyli telewizje analogową, to jedna z moich znajomych emerytek zadzwoniła z zapytaniem, dlaczego u niej "nie ma telewizji cyfrowej, bo przełączyła swój odbiornik na DVB-T i ledwo coś tam się pokazało"... i "przerywało, kwadraciki na ekranie" itp itd.
  Sąsiad zaniósł jej telewizor do serwisu na gwarancji - tam stwierdzili, że telewizor jest sprawny, zaprogramowali co trzeba i życzyli miłego odbioru. W domu telewizor ledwo odbierał coś na MUX-e 3cim ale tez sygnał był przerywany.

  Długo się śmiałem jak ustaliłem przyczynę.
  Antena zbiorcza wcale nie była przystosowana do DVB-T. MUX3 z kanału 27 był odbierany na kanale 9tym - bo taka była wkładka w instalacji, co odpowiadało k.10temu w DVB-T. Odbiór był w zasadzie niemożliwy, bo odbiornik w tym zakresie miał wpisany raster 7 MHz a nie 8 (niektóre dekodery zewnętrzne mają tak, że można w kanałach VHF przełączyć na "stary raster 8 MHz".

  Co zrobiła administracja? W instalację budynku włączyli trzy dekodery DVB-T z analogowymi modulatorami na kanałach 6, 8 i 12, na nich w analogu były TVP1, TVP2 i TVPInfo. I twierdzili że "instalacja jest dostosowana".
  Po zapytaniu: a dlaczego nie ma Polsatu, TVN, TVN7 padała odpowiedź - "i tak nikt z tej anteny nie korzysta, musi się Pani skontaktować z kablówką".
  A składnik czynszowy "antena" jest!

  Pomijam, że "skierowanie do kablówki" jest przestępstwem a niedostosowanie instalacji jest wykroczeniem.

  Może jednak się upewnij w administracji jak jest z ta anteną, muszą mieć kogoś kto za ta instalacje odpowiada. Jeżeli instalacja jest, to nie może być "bezpańska"....

  Jak mają sąsiedzi...?
 • Specjalista Sieci, Internet
  koszyk-87 napisał:
  przykąłdowe 2 kable ktorych używałem:

  Kup 1-2 m dobrego kabla sat, do tego 2 F, 1 wtyczkę F-wtyk tv, 1 wtyczkę F gniazdo tv.
  A nie takie badziewia...
  Przetnij te kable nożem, to zobaczysz, co jest w środku, albo inaczej NIE zobaczysz tego, co tam być powinno!.
 • Poziom 9  
  Witam,miałem podobny problem,kupiłem kabel TRISET kolor czarny i sytuacja diametralnie się poprawiła,oglądam to co chcę,kabel kupiłem na allegro dwa lata temu ale zapewne jest też w sklepach.