Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapytanie co do głowicy GFE-105

29 Kwi 2005 21:39 2747 9
 • Poziom 10  
  Mam głowice GFE-105 w amplitunerze Tosca aws-303. Czy da się przestroić tą głowicę na około 140 MHz?
 • flexghzflexghz
 • Poziom 17  
  Ciekawe po co? Można by spróbować ale trzeba by mieć jakis falomierz wyciąć kondensator stały w heterodynie poregulowac cewką i najpierw sprawdzić czy heterodyna "pójdzie" aż na taką czestotliwość, albo do jakiej czestotliwosci "pójdzie". (można jeszcze odwinąc cewkę w heterodynie jeżeli nie wystarczy kręcenie rdzeniem) Potem o ile heterodyna by chodziła wystarczy przestroic obwody wejsciowe (taka sama metoda) Pozostaje pytanie co chcemy odbierać tzn jaką chcemy uzyskać pcz. :)
 • flexghzflexghz
 • Poziom 25  
  Jest to wykonalne tylko dlaczego 140MHz a może chodzi o 145MHz, no ale nie ważne .....
  Zacznij od odnalezienia materiałów o przestrajaniu głowicy GFE-105 na górny zakres, są odpowiednie materiały w formie PDF-ów na elektrodzie i nie będę ich tu powielał.
  We wzmacniaczu i mieszaczu siedzi BF314 i on spoko chodzi do 450MHz to i pociągnie ale w heterodynie jest BF195 i on ma fgraniczną 150Mhz i może okazać sie za mała, ja bym dał 196 lub 197 tylko one mają trochę mniejsze wzmocnienie ale powinny ruszyć.
  Dla górnego zakresu wywala się we wzmacniaczu w.cz. kondensator 18pF a w mieszczu i heterodynie 15pF, może to wystarczyć ale jeśli nie to trzeba będzie odwinąć po jednym zwoju z cewek (od góry w cewce wzmacniacza, mieszacza i heterodyny) i wtedy zająć sie strojeniem. Cewek w ekranach (kubkach) nie ruszaj bo one sa dobrze zestrojone na pośrednią 10,7MHz. Może obyć się tez bez skracania cewek tylko poprzestać na wymianie trymerów strojeniowych na mniejsze ale to by wyszło w trakcie prac. W heterodynie dzielnik C6 i 7 oraz kondensator C15 zmieniłbym na 10pF, a C17 na 3,3pF.
  Byłoby dobrze gdybyś posiadał co najmniej miernik częstotliwości.
 • Poziom 33  
  da się--- dobierz L do C(dobroć) żeby generator nie zrywał drgań
  falomierz wykorzystaj z jakiegoś odczytu cyfrowego z odbiornika samochodowego lub podobnego-pętelka 2zw sprzęgasz z cewką heterodyny i otrzymujesz F z uwzględnieniem pcz
  powodzenia
 • Poziom 17  
  Pozdrawiam DIPOLA... skąd taki nick? moja f-ma się tak nazywa :) w dodatku od 13tu lat!. Też mam taki falomierz z radyjka samochodowego. Zrobilem go na "miernik' obudowa z własnym zasilaczem wejście BNC!. Idealna sprawa, bardzo przydatny przy przestrajaniu, uwględnia posrednią 10.7 MHz ... wada trudny do zdobycia. ( radio samochodowe na gałkę a wyswietla częstotliwość na LED... po tym poznać)
 • Poziom 26  
  :arrow: ciechan87: Napisz może do czego chcesz to wykorzystać (tzn. czego słuchać), bo jeśli do wąskiego FMu to będziesz miał ciężko...
 • Poziom 25  
  Może mieć "ciężko", ale jak zastosuje w pcz piltry 10,7MHz z urządzeń łaczności np CB (trójkońcówkowe) lub PP-10,7-B2 (tu potrzebna bedzie mala przeróbka dla dopasowania in-out) to sytuacja diametralnie się poprawi. Zobaczymy co napisze sam zainteresowany bo narazie to tylko "gdybamy". :-)
 • Poziom 10  
  Dokładnie chodzi mi o częstotliwośc 137 MHz i możliwość nasłuchu satelit NOAA.
 • Poziom 25  
  Trzeba było tak od razu....

  Temat wielokrotnie poruszany na forum, poszukaj trochę w "Radiotechnika - CB UKF .... ", jak pamietam były linki do stron ze schematami, oprogramowaniem, antenami i inne ciekawe rzeczy oraz bardzo cenne spostrzeżenia ludzi którzy z tym sie już bawili.
 • Poziom 11  
  Da się przestroić bez żadnego problemu. Ja na 145M zrobiłem to w 20 min. Cewkę w głowicy zmniejszyłem o połowe i poszło od razu.