Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arkusz obliczania podzielnicy

23 Sep 2014 11:39 23013 2
 • Level 17  
  Arkusz przydatny dla chcących zbudować podzielnicę we własnym zakresie, z posiadanej dowolnej ślimacznicy lub przekładni ślimakowej. Arkusz sprawdzony. Podzielnicę zbudowałem ze ślimacznicy o 44 zębach.Jeśli będą zainteresowani mogę podać szczegóły trasowania tarczy z otworkami.
  W załączniku ten sam plik w oryginale i spakowany. arkusz utworzony w LibreOffice Calc
 • Level 17  
  Do dokładnego wykonania tarczy niezbędna jest wiertarka ze statywem i jakiś choćby najprostszy stół obrotowy może być deska z gwoździem przymocowana do podstawy i drewniana podkładka obracająca się wokół osi obrotu.
  Pierwszy etap wiercenia to wzdłuż promienia tarczki należy wytrasować i wywiercić rząd otworków tak aby pomiędzy sąsiadującymi otworkami pozostało przynajmniej 1mm odstępu.
  Przy okręgu wewnętrznym należy uwzględnić że musi się on znajdować w zasięgu zatrzasku, oraz warto przeliczyć ile otworków zmieści się na obwodzie.
  Teraz na podstawie należy położyć szablon a na nim tarczę( wszystko musi być wycentrowane wg osi obrotu)
  Należy ustawić tak oś obrotu aby wiertło znajdowało się nad jednym z otworków.
  Do podstawy trzeba przymocować wskazówkę z blaszki która będzie nam wskazywała położenie względem otworków.
  Po wybraniu właściwego okręgu wiercić wszystkie otwory tak aby wskazówka pokrywała się zawsze z kolejnym znakiem z wybranego okręgu.
  Oczywiście poszczególne okręgi mogą być dobierane z dwóch różnych szablonów. Należy tylko pamiętać o dobrym wycentrowaniu. I wierceniu od początku do końca cały okrąg.

  Ja osobiście tak wykonaną tarczą na podzielnicy wykonałem tarczę właściwą (już na podzielnicy) która jest jeszcze dokładniejsza niż ta wiercona odręcznie (dokładność wzrasta proporcjonalnie z krotnością ślimacznicy).
  Jako materiał na tarczę wykonaną odręcznie obecnie zastosowałem talerze z dysku twardego 5". Są dosyć rzadko spotykane ale można je znależć (średnica krążka130mm średnica otworu 40mm
  grubość 2mm, dysk popularny 3,5" to 95mm-25mm-1,2mm).
  Biorąc pod uwagę powszechny dostęp do płyt kompaktowych i łatwość trasowania (przynajmniej mi wydaje się to proste), można wykonywać tarczki również na płytach(nawet po jednym okręgu). Przynajmniej te ręcznie trasowane bo są praktycznie jednorazowego użytku.
 • Level 17  
  Przyszło mi zrobić podzielnicę ze ślimacznicy z=70 i musiałem odtworzyć szablon w programie inkscape.(bo pierwsze szablony zaginęły na dyskach). Umieszczam nowe szablony które dziś zrobiłem zapisane w standardzie inscape z rozszerzeniem *.svg.