Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w mieszkaniu

Absolut123 23 Wrz 2014 15:47 1500 6
  • #1 23 Wrz 2014 15:47
    Absolut123
    Poziom 2  

Witam.
    Zwracam się do Was z pewną ważna dla mnie sprawą.
    Do mieszkania mam pociągniętą z licznika instalację dwu-żyłową. Stare budownictwo.
    W ostatnim czasie miałem parę nieprzyjemnych sytuacji ze spaleniem sprzętów rtv.
    Podczas remontu przedpokoju zamontowałem skrzynkę z bezpiecznikami z której rozchodzą się bezpieczniki B-16(na gniazdka) i B10(na światło) do puszek nad wejściem do każdego pokoju w mieszkaniu(czy to w ogóle miało sens skoro do licznika na klatce schodowej i z licznika do mieszkania idą 2 żyły? to oznacza że do całego bloku są podciągnietę 2 żyły?), lecz w pokojach mam nadal podłączone 2 żyły.W gniazdkach mam bolce, lecz nie są one do niczego podpięte. W jednym pokoju do takiego gniazdka mam podpięty tv,pc,kino domowe itp. Czy bezpieczne jest takie podpięcie? W ostatnim czasie podczas odpinania kolumny głośnika przypadkowo dotknąłem dwoma przewodami kaloryfera, aż poleciały iskry po tym incydencie spalone zostało kino domowe oraz podpięte do niego przez kabel hdmi Tv oraz karta graficzna (czy to w ogóle jest możliwe?) Telewizor musiałem kupić nowy, bo stary już nie był na gwarancji, ale kino zostało naprawione. Po paru tygodniach normalnego funkcjonowania nowiutkiego tv, kina, pc, za oknem przetarł się kabel od satelity, co skutkowało styk przewodów, nastąpiło chyba zwarcie po czym nie działa zaś kino,nowiutki tv,karta graficzna. TV i kino zaś oddałem na gwarancję, lecz to już 2 karta w tym miesiącu co się spaliła Dekoder od satelity został nietknięty, wszystko działa ok.
    Dodam też że komputer stoi blisko grzejnika, i kiedy przypadkowo dotykam obudowy i grzejnika kopie prąd, podczas pomiaru miernikiem wychodzi na to, że grzejnik jest podpięty pod zero (czy tak może być?)

Proszę o jakieś porady jak zabezpieczyć się w przyszłości przed takimi zdarzeniami.

mam rozumieć, że w mieszkaniu mam instalację 2 żyłowa(TN-S) składająca się z żyły L(prąd), żyły "zerowej" N(przewód neutralny) i dodatkowego przewodu ochronnego PE(poza obwodem elektrycznym, np. przewód połączony z kaloryferem lub z siecią wodociągową aluminiową) ??
    Czy założenie wyłącznika różnicowoprądowego(RCD) uchroni mnie przed takimi sytuacjami?

0 6
  • #2 23 Wrz 2014 16:05
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Należy zaprosić wykwalifikowanego elektryka na wizje lokalną. Na miejscu dokona oględzin instalacji i zaproponuje stosowne rozwiązania.

Zabrałeś się za wymianę części instalacji bez jakiejkolwiek wiedzy w temacie. O dwóch obwodach na mieszkanie nie wspomnę. Tak się od dawna nie robi. Zostaw temat osobie kompetentnej.

0
  • #3 23 Wrz 2014 16:17
    Absolut123
    Poziom 2  

Łukasz-O napisał:
    O dwóch obwodach na mieszkanie nie wspomnę. Tak się od dawna nie robi. Zostaw temat osobie kompetentnej.

Taka własnie jest ta instalacja z lat 60. z licznika idą dwa kable. jeden idzie na gniazdka a drugi na oświetlenie. Są dwie pary korków w liczniku. dwa od góry gaszą światło, a od dołu gniazdko, dlaczego tak jest sam się nad tym zastanawiałem.

0
  • #5 23 Wrz 2014 16:54
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 23 Wrz 2014 16:56
    slawekx
    Poziom 28  

Absolut123 napisał:
    Witam.
    Zwracam się do Was z pewną ważna dla mnie sprawą.
    mam rozumieć, że w mieszkaniu mam instalację 2 żyłowa(TN-S) składająca się z żyły L(prąd), żyły "zerowej" N(przewód neutralny) i dodatkowego przewodu ochronnego PE(poza obwodem elektrycznym, np. przewód połączony z kaloryferem lub z siecią wodociągową aluminiową) ??
    Czy założenie wyłącznika różnicowoprądowego(RCD) uchroni mnie przed takimi sytuacjami?

Tu nic nie wykombinujesz. Wezwij elektryka.

0