Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powłoka fluoropolimerowa ulepsza właściwości tranzystorów z nanorurek węglowych

exti 23 Wrz 2014 18:29 1365 0
 • Powłoka fluoropolimerowa ulepsza właściwości tranzystorów z nanorurek węglowychNaukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin i Northwestern University zademonstrowali nową metodę poprawiania niezawodności i wydajności tranzystorów i obwodów wykonanych z jednościennych nanorurek węglowych (SWCNT).

  SWCNT to rodzaj nanorurek węglowych ? materiału uważanego przez wielu naukowców za jednego z najbardziej obiecujących następców krzemu w tworzeniu mniejszych, szybszych i tańszych urządzeń elektronicznych. SWCNT mają strukturę arkusza grafenu zwiniętego w rulon, a ich średnica przeciętnie wynosi 1 nm. Charakteryzują się wysoką przewodnością, wysoką przezroczystością i elastycznością, co czyni je znakomitym materiałem do budowy tranzystorów cienkowarstwowych (TFT).

  Według Marka Hersama z Northwestern University, tranzystory FET z SWCNT mają podobne charakterystyki do tych z polikrystalicznego krzemu, które obecnie stosuje się w wyświetlaczach OLED. Jednakże te pierwsze można nanosić z roztworu lub drukować, a potencjalnie mogą one być tańsze w wytwarzaniu. Dużo mówi się także o zastosowaniu SWCNT w giętkich urządzeniach elektronicznych i tzw. elektronice ubieralnej.

  Tranzystory FET z SWCNT nie są jednak pozbawione wad, do których można zaliczyć mniejszą stabilność od krzemowych FET?ów i wysokie rozpraszanie mocy. Aby temu zaradzić, naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin i Northwestern University pokryli wytworzone przez siebie układ z nanorurek powłoką fluoropolimerową PVDF-TrFE, w tanim procesie drukowania atramentowego. Powłoka była następnie podgrzewana powietrzem o temperaturze 140° C przez 3 minuty. Badacze stwierdzili, że po takim zabiegu parametry układu poprawiły się w istotny sposób: zmniejszyło się natężenie prądu w stanie wyłączenia i szerokość histerezy oraz żywotność układu.

  Źródło:
  http://phys.org/news/2014-09-future-flexible-electronics-based-carbon.html

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 113, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • TermopastyTermopasty