Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału DVB-T - Odległość 55 km od nadajnika (EC 4 Łódź)

kuba96k 23 Wrz 2014 19:47 1938 11
  • #1 23 Wrz 2014 19:47
    kuba96k
    Poziom 8  

Witam
    Zakupiłem antenę DIPOL 16/21-60 ze wzmacniaczem LNA-177, którą umieściłem na szczytowej ścianie domu, dość wysoko. Wzmacniacz podłączyłem, zasilacz także, jednak przy wyszukiwaniu kanałów na żadnym nie znajduje programów (UHF). Siła i jakość wynosi 0%. Machałem anteną we wszystkie strony, ustawiłem ją po GPSie, ale nic to nie dało.

Brak sygnału DVB-T - Odległość 55 km od nadajnika (EC 4 Łódź)

Niebieska linia to kierunek w którym moja antena jest ustawiona (idealnie na Komin EC4 w Łodzi) a czerwoną zaznaczony jest kierunek anteny sąsiadki (też ma antenę kierunkową ze wzmacniaczem) u której mój TV łapał wszystkie programy bez problemu. Jej antena nie jest skierowana na żaden konkretny nadajnik, bowiem z tego co mi wiadomo w Piotrkowie Tryb. nie ma żadnego.

U mnie przeszkodą mogą być w minimalnym stopniu drzewa, jednak nie sądzę, że na tyle aby nie odbierało nic. To już na 25letniej siatce która stała pośród drzew coś tam odbierało.

Sprawdziłem połączenie kabla przy wzmacniaczu i zasilaczu, wszystko wydaje się być w porządku. Przy wzmacniaczu jest zwykła F-ka więc ciężko jest coś zepsuć.

• #2 23 Wrz 2014 20:04
    sq5vjj
    Poziom 10  

Jeśli masz zasilanie na antenie i separator przy tv , prawidłowe połączenia masa ekranu i t/p to powinien pojawić się nawet niewielki sygnał np 20 db i wtedy dostroić kierunkiem antenę. Jeżeli masz wszystko prawidłowo połączone to podmień wzmacniacz

• #3 23 Wrz 2014 20:08
    kemot55
    Poziom 30  

Ja bym poczekał do końca września. Coś tam na EC4 "remontują" i sygnał leci z anten rezerwowych. Pół Pabianic wylazło na dachy w wakacje żeby zmieniać anteny bo nagle zaczęło się "rwać". Z drugiej strony to takie 0% raczej wskazuje na jakąś przerwę (moim zdaniem).

• #4 23 Wrz 2014 20:17
    kuba96k
    Poziom 8  

kemot55 napisał:
    Ja bym poczekał do końca września. Coś tam na EC4 "remontują" i sygnał leci z anten rezerwowych. Pół Pabianic wylazło na dachy w wakacje żeby zmieniać anteny bo nagle zaczęło się "rwać". Z drugiej strony to takie 0% raczej wskazuje na jakąś przerwę (moim zdaniem).

Rozumiem.
    Tylko jak wytłumaczyć, że u sąsiadki wszystko mi działało, chociaż teoretycznie ma ona źle ustawioną antenę?

• #5 23 Wrz 2014 20:28
    kemot55
    Poziom 30  

Dlatego napisałem o "przerwie". A możesz sprawdzić wszystko w prostym układzie antena + symetryzator + przewód?
    No i jeszcze jedno - zasilacz - na pewno jest napięcie zasilające (na wyjściu)?

• #6 23 Wrz 2014 20:29
    LeDy
    Poziom 43  

kuba96k napisał:

Tylko jak wytłumaczyć, że u sąsiadki wszystko mi działało, chociaż teoretycznie ma ona źle ustawioną antenę?

Cytat:
    Machałem anteną we wszystkie strony
    Tu masz przyczynę. U sąsiadki chyba ustawiał, podłączał ktoś, co ma pojęcie.

• #7 23 Wrz 2014 20:42
    kuba96k
    Poziom 8  

LeDy napisał:
    kuba96k napisał:

Cytat:
    Machałem anteną we wszystkie strony
    Tu masz przyczynę. U sąsiadki chyba ustawiał, podłączał ktoś, co ma pojęcie.

Tak się składa, że podłączałem jej ja, więc docinka nietrafiona. :D Tam również kręciłem w różne strony i paradoksalnie złapało tu gdzie najmniej bym się spodziewał. U siebie próbowałem antenę skierować na ten sam punkt co u sąsiadki, jednak nic mi nie znajduje. Tu problemem mogą być drzewa, które uniemożliwiają mi skierowanie anteny na czystą przestrzeń (przeciwnie niż u sąsiadki).
    Druga sprawa - jak pisałem - ustawiałem aplikacją na telefonie z Androidem (oczywiście biorąc poprawkę na nieco błędną lokalizację). Gdzie więc mam kierować antenę jeśli nie na nadajnik?

kemot55
    - symetryzator też zakupiłem, tylko teraz z racji późnej pory już tego nie sprawdzę. Jutro dam znać czy coś to zmieniło.

• #8 23 Wrz 2014 20:42
    Jerzy Cieślański
    Poziom 18  

Możliwości jest kilka;
    - zwarcie oplotu ekranującego z żyłą środkową przewodu antenowego współosiowego w miejscu podłączenia do zasilacza antenowego,
    -podobne zwarcie we wtyku F, w miejscu podłączenia do przedwzmacniacza LNA177,
    -uszkodzenie przedwzmacniacza LNA.
    -zbyt silne wzmocnienie sygnału tymże przedwzmacniaczem,
    -błąd w określeniu kierunku ustawienia anteny,

Dla takich warunków;
    Link; parametry RTCN-Łódż-komin EC
    powinien wystarczyć symetryzator antenowy lub co najwyżej przedwzmacniacz LNA101. Natomiast LNA 177 to w przypadku gdy łączne tłumienia sygnału wynikające z dużej długości przewodu antenowego i ewentualnych rozgałęźników wynoszą ponad 15dB.

Pan Kemot55 napisał o nadawaniu RTCN-Łódż z systemu z rezerwowego (mniejsza moc sygnału+niższe zawieszenie anten = czasowo słabszy sygnał w miejscu odbioru) do końca września.

Jeśli w chwili obecnej okazałoby się, że programy będą dobrze odbierać z przedwzmacniaczem LNA177,(po znalezieniu ewentualnej usterki;zasilania, zwarcia,itp.) to po wprowadzeniu pełnej mocy nadawania z głównych anten RTCN, może się okazać, że LNA177 za bardzo wzmacnia sygnał, w sposób (nawet całkowicie) uniemożliwiający odbiór programów DVB-T. Wówczas należałoby go zastąpić symetryzatorem antenowym, względnie przedwzmacniaczem LNA101, który ma wzmocnienie (jedynie 10-15dB), czyli optymalne tj. gwarantujące prawidłowy odbiór przy nadawaniu rezerwowym jak i nominalnym RTCN-Łódż.

Jeśli poda Pan współrzędne geograficzne na pewno ktoś z zawodowo zajmujących się transmisją i nadajnikami poradzi jak ocenić profil ukształtowania terenu pomiędzy antenami nadawczymi a pańską antena odbiorczą i jego wpływ na jakość sygnału docierającego do anteny odbiorczej.
    Pod linkiem; http://www.dvbtmap.eu można wyszukać dane na dowolne nadajniki DVB-T z dowolnego miejsca odbioru w Europie. Aczkolwiek link raz działa raz nie i wówczas ukazuje się komunikat. "Bad Gateway
    The proxy server received an invalid response from an upstream server." -tu z sieci Aero2
    Distance and terrain profile- kierunki, odległość i przekrój ukształtowania terenu
    Coverage map -zobrazowanie na mapie zasięgu określonego RTCN na określonym kanale częstotliwości
    Map of nearest transmitters -mapa najbliższych nadajników, Efektywnej Mocy Promieniowanej, i kanałow TVB-T dla twojej wybranej miejscowości (pozycji)
    Mux map -mapa nadajników DVB-T dla wybranych obszarów lub regionów według multiplexów
    Zasadniczo, w projektowaniu zasięgu TV analogowej, przyjmowało się, że antena odbiorcza powinna być zawieszona minimum 10 metrów nad poziomem gruntu aby uzyskać prawidłowy i stabilny w czasie, odbiór programów, nie zależnie od warunków pogodowych, w granicach użytecznego zasięgu nadajników RTCN.

Drzewa w zakresie częstotliwości telewizyjnych-UHF zasłaniają sygnał niemal tak jak fale elektromagnetyczne z zakresu widzialnego (światło), więc nawet pojedyncze bliskie drzewo może swą koroną z liśćmi całkowicie uniemożliwić odbiór sygnału programów DVB-T. Problematykę odbioru TVB-T terenie zalesionym lub zabudowanym ale położonym w pobliżu lasu czy nawet pojedynczych drzew zasłaniających bezpośredni widok od anteny odbiorczej w stronę anten nadawczych RTCN poruszano w temacie;
    link;Dobór anteny...na terenie zalesionym.

• #9 23 Wrz 2014 20:51
    kuba96k
    Poziom 8  

Jerzy Cieślański napisał:
    Możliwości jest kilka;
    - zwarcie oplotu ekranującego z żyłą środkową przewodu antenowego współosiowego w miejscu podłączenia do zasilacza antenowego,
    -podobne zwarcie we wtyku F, w miejscu podłączenia do przedwzmacniacza LNA177,
    -uszkodzenie przedwzmacniacza LNA.
    -zbyt silne wzmocnienie sygnału tymże przedwzmacniaczem,
    -błąd w określeniu kierunku ustawienia anteny,

Dla takich warunków powinien wystarczyć symetryzator antenowy lub co najwyżej przedwzmacniacz LNA101. Natomiast LNA 177 to w przypadku gdy łączne tłumienia sygnału wynikające z dużej długości przewodu antenowego i ewentualnych rozgałęźników wynoszą ponad 15dB.

Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź. Jutro zastosuję się do tych wskazówek (tj. postaram się wyeliminować raz jeszcze ewentualne błędy z mojej strony) i zdam relację.

• #10 24 Wrz 2014 09:16
    irekr
    Moderator

Poprosimy także o pozycje geograficzna Twojego lokum. To ważne, może się okazać, że Twoim najbliższym obiektem wcale nie jest EC Łódz a Kozłowiec k. Przysuchy.

Jeżeli nie możesz podać pozycji to chociaż nazwę miejscowości i np, km na południe od kościoła czy inny sposób...
    Na nizinnych terenach Polski najczęściej wystarcza dokładność do kilkuset metrów.
    Niektórzy userzy na tym forum maja dostęp do tabel pomiarowych wielkości sygnałów poszczególnych punktach. I nie są to dane jakie ma UKE.

• #11 24 Wrz 2014 14:41
    kuba96k
    Poziom 8  

51.36724418074179 °N 20.030105262994766 °E. Oto moje współrzędne.

• #12 24 Wrz 2014 15:15
    irekr
    Moderator

Wygląda na to, że całą instalację masz do sprawdzenia, dokładnie według wytycznych Pana Jerzego.
    Ja tylko dodam, że do Przysuchy masz 38 km do EC Łódź jest około 54.
    W Mniszkowie na skrzyżowaniu Piotrkowska - Hubala/Wichra na pomiarach sprzed roku Przysucha "wychodziła" z sygnałami silniejszymi od EC Łódź o około 9 dB.

Jak już sprawdzisz dokładnie antenę to przestaw ją na kierunek wschodni - na Opoczno - i RĘCZNIE przeskanuj kanały 26, 30 i 37. Moce Przysuchy są mniejsze od EC Łódź, ale obiekt jest wyższy, i stoi jednak o prawie 20 km bliżej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME