Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dual bootem Windows 7 + Ubuntu

szadok71 23 Wrz 2014 20:31 1338 5
  • #1 23 Wrz 2014 20:31
    szadok71
    Poziom 8  

Witam,

Nie wiem czy dobrze wybrałem wątek. Jeżeli źle to prośba o przesunięcie.

Opis problemu:
    Pierwotnie był to komputer tylko z Win7 Professional. Później dokupiłem dysk i zainstalowałem Ubuntu. Trochę bawiłem się i grzebałem podczas instalacji z dualbootem ale jakoś mi się udało. Tylko, że GRUB i podejrzewam MBR zainstalowały się na dysku z Ubuntu.
    Trochę mi to nie pasuje, bo dysk z Ubuntu musi być w systemie aby Win7 w ogóle wystartował. Jak usunę z BIOS'u dysk z Ubuntu to po starcie BIOS'u mam tylko czarny ekran. Dodatkowo mam problemy z instalacją sterowników graficznych. Zazwyczaj instalacja coś tak miesza, że muszę odzyskiwać dysk C: z backupu.

Zakładam, że aby usunąć problem, muszę przesunąć MBR'a i GRUB'a na dysk C:. Tylko próbowałem różnych programów i procedur i nic nie dało.

Używałem dysku startowego i linii komend. Miałem też kłopoty aby to uruchomić. Krzyczał, że mam inny system niż dysk startowy. Ale jak zbootowałem DVD jako UEFI to ruszyło. Testowałem funkcje bootrec /fixboot, bootrec /fixmbr, nie pomogły. Niby zakończyły się sukcesem ale nic to nie dało. Testowałem też bootsect /nt60 SYS /mbr - też bez rezultatu. W tym wypadku dostałem zwrotkę, że to nie działa na EFI...
    Używałem programu EasyBCD (Backup/Naprawa:Zmień napęd startowy) ale wywala mi błąd, że nie może przesunąć napędu startowego na dysk logiczny. Z drugiej strony gdzieś czytałem, że ten program nie obsługuje EFI. Co do dysku C:, jak widać w załączonym obrazie, dysk mam podzielony. Tylko to system go tak podzielił.
    Domyślam się, że to właśnie przez to, że jest on logicznie podzielony nie mogę przenieść MBR'a.

Mój HW:
    ASUS P8P67 PRO R3.0
    1x SSD SSD KINGSTON 64 GB - dysk C:
    2x 1 TB, 32 MB, 7200 obr., 3.5", SATA - w RAID1 - dysk D:
    1x 1 TB, 32 MB, 7200 obr., 3.5", SATA - pod Ubuntu
    1x 1 TB, 32 MB, 7200 obr., 3.5", SATA - dysk E:
    i zewnętrzny dysk 500GB do backup'u - dysk F:

Dysk C: mam zabezpieczony backupem (Clonemozilla). Co ciekawe podczas backupu widzę, że na dysku C: są trzy partycje. Z poziomu Windows'a widać tylko dwie.

Proszę o pomoc jak w miarę bezboleśnie zrobić z tym porządek tak abym mógł usunąć dysk z Ubuntu i aby Windows się bootował z własnego dysku.

0 5
  • #2 23 Wrz 2014 20:39
    linuks
    Spec od komputerów

Jeżeli masz backup dysku SSD to przywróć do stanu przed instalacją ubuntu bo grub zapewne zainstalowałeś na ssd a nie na dysku ubuntu i nadpisaeś rozruch.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 23 Wrz 2014 21:08
    szadok71
    Poziom 8  

No niestety, backup'ów nie mam aż tyle. Zazwyczaj trzymam tylko 4-5 ostatnich. Zresztą, za bardzo cofnął bym się w czasie. Szkoda mi tego co mam teraz.

A GRUB na 100% jest na dysku z Ubuntu. Jak komputer się bootuje to najpierw mam wybór z GRUB'a Win7 albo Ubuntu, a jak wybiorę Win7 to skacze na dysk C: i tam mam jeszcze raz możliwość wyboru Win7 albo Ubuntu tylko to już nie jest GRUB tylko chyba Windows Boot Manager, czy jakoś tak.
    A jak usunę dysk z Ubuntu w BIOS'ie to nie mam nic.

Myślałem, że może zrobić tak:
    1. Zalogować się na Ubuntu
    2. Zrobić kopię plików C: na inny dysk
    3. Zrobić świeżą instalkę Windowsa 7 na dysk C:
    4. później zabootować Ubuntu z USB lub DVD wykasować cały dysk C: i skopiować pliki z tej kopii plikowej.

Tylko nie wiem czy skopiują się wszystkie linki, które zrobiłem mkdir'em. Bo robiłem optymalizację dysku SSD. Ale chyba nie powinno być problemu.

Co o tym sądzicie?

0
  • #4 24 Wrz 2014 20:26
    linuks
    Spec od komputerów

Można tak. Tylko nie kopiuj plików a zrób obraz partycji systemowej.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 28 Wrz 2014 09:59
    szadok71
    Poziom 8  

No właśnie tak próbowałem i nie wychodziło. Może źle to robiłem...?

A robiłem to tak...
    INFO:W tej chwili na dysku z Windows'em mam trzy partycje. Na początku są jakieś dwie ukryte partycje o pojemności chyba ok. 100MB. Przynajmniej jedna z nich ma 100MB. Na tych partycjach podejrzewam są sektory rozruchowe Windows'a 7. No i trzecie partycja przedstawiana w systemie jako C:.

1. Robię backup tego dysku.
    2. Instaluję świeżego Windows'a 7 na w/w dysku.
    3. Po uruchomieniu widzę, że ma on inną budowę dysku. Nie widzę tej partycji 100MB, i nie wiem czy jest tam jeszcze jakaś inna partycja ukryta.
    4. Tylko jak robiłem restore z backupu, to chyba było tak (już dokładnie nie pamiętam), że nie mogłem odzyskać tylko tej największej partycji dysku (czyli dysk C:). Clonezilla chyba widziała, że układ dysku ze świeżą instalacją Windowsa jest inny niż backup i nie było opcji nadpisania backupem dysku C: tej świeżej instalacji. Musiałem przywrócić pełną kopię dysku no ale wtedy powróciłem do punktu wejścia. :-(

Dlatego w poprzednim mailu sugerowałem kopie plikową dysku C:, i po świeżej instalacji Windows'a, nadpisanie tej kopii na tą instalację. Oczywiście nadpisanie nie będzie możliwe z poziomu Windows'a, a do Ubuntu po tej instalacji chyba się nie dostanę, bo MBR zostanie usunięty z dysku Ubuntu. Ale czy tak się stanie? Może zostaną dwa MBR'y? I wtedy wystarczy zamienić kolejność bootowania w BIOS'ie? A może odłączyć fizycznie dysk z Ubuntu przed instalacją Windows? Wtedy MBR zostanie. Po instalacji dysk Ubunty bym podłączył, ustawił jako pierwszy do bootowania, zalogował się na Ubuntu i z tego poziomy nadpisałbym kopię plikową na dysk C:.

Co o tym sądzicie, co doradzacie?

Albo Może powinienem jakoś inaczej zrobić instalację Windows'a tak aby był ten sam układ partycji? Tylko jak to zrobić? Bo już zupełnie nie pamiętam jak instalowałem system za pierwszym razem, no i nie wiem czy czasem Ubuntu i GRUB same nie dołożyły tych partycji?

Czy z załączonych przeze mnie plików nic nie wynika? Ja aż tak się na tym nie znam. Może ktoś by spojrzał na to i poradził jak przesunąć MBR'a z dysku z Ubuntu na dysk z Windows'em? W sumie chciałbym zachować dualboot, więc wraz z MBR'em chciałbym przesunąć też GRUBA. Ale od biedy mogę zrezygnować z Ubuntu, ewentualnie przeinstaluję go jak wyjdę z Windows'em na prostą.

GRUBA próbowałem już sam przesuwać z poziomu Ubuntu (program nazywał się chyba BootFix, czy BootRepare...) ale to oprogramowanie nie pozwalało na wybór dysku z Windows'em.

Podsumowując myślę, że problem leży w tym, że MBR powinien leżeć na partycji podstawowej a nie na logicznej.

Ale jeszcze raz proszę o wsparcie. :-)

0
  • #6 03 Paź 2014 18:39
    szadok71
    Poziom 8  

Problem częściowo rozwiązałem, tzn. przeniosłem MBR'a na dysk z Windows'em. Usunąłem w BIOS'ie dysk z Ubuntu z kolejki do bootowania i naprawiłem dysk z Windowsem tym dyskiem do naprawy.
    Po naprawie Windows startuje ale już nie mam dostępu do Ubuntu. Jeszcze nie sprawdzałem ale chyba jakbym zmienił kolejność bootowania i dał Ubuntu jako pierwszy to pewnie by wystartował.

0