Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba NB500-112 - Zablokowany system (prawdopodobnie)

24 Wrz 2014 00:06 1596 15
  • Poziom 14  
    Witam

Dostałem jakiś czas temu netbooka Toshiba NB500-112 w który został wgrany system Windows XP. Właścicielka netbooka mówi że osoba która jej wgrywała system po awarii poprzedniego twierdzi że obecny system został zablokowany.
    Od tygodnia próbuję coś zdziałać ale problem jest w tym że nawet skróty klawiszowe nie działają na pulpicie brak ikon oraz paska zadań. Chcę odblokować albo usunąć system by wgrać od nowa ale nie wiem jak sobie poradzić z usunięciem lub "wejściem" do obecnego.
    Proszę o pomoc forumowiczów którzy mieli podobny przypadek. Z góry wielkie dzięki.
    Poniżej foto pulpitu jak wygląda po włączeniu komputera.

Zdjęcie dodałem jako załącznik gdyż dodawanie obrazków nie chce działać.
  • Poziom 14  
    Tak działa ten skrót ale jak chce zakończyć proces którykolwiek to jego zakończenie nie dochodzi do skutku i trwa nadal.

Zapomniałem dodać wcześniej że po włączeniu pokazuje się tylko komunikat "wystąpił problem z aplikacją explorer.exe" i zostanie ona zamknięta.

Załadowałem zdjęcie dopiero po zmianie funkcji w oknie z Flash na HTML ;D wcześniej ni mogłem z Flash'a.

Toshiba NB500-112 - Zablokowany system (prawdopodobnie)
  • Moderator - Komputery Serwis
    Powinieneś zacząć od diagnostyki dysku, czy aby na pewno powodem usterki nie jest sprzęt - dopiero wtedy można bezpiecznie kombinować dalej. Powinieneś albo utworzyć bootowalny pendrive i z niego uruchomić program Victoria lub MHDD, albo wrzucić na pendrive (o ile się wykryje przy niedziałającym explorerze) Victorię dla Windows lub smartctl (z pakietu smartmontools, jest również w wersji Windows) i ocenić co najmniej SMART dysku. Jeśli jest dobrze to można spróbować:

spróbuj uruchomić przywracanie systemu.
    Naciśnij CTRL+SHIFT+ESC, z menu plik wybierz Nowe Zadanie / Uruchom i wpisz rstrui.exe (i potwierdź). Jeśli się uruchomi zobacz, czy są dostępne wcześniejsze punkty przywracania systemu.

Możesz również spróbować sprawdzić system plików oraz krytyczne pliki systemowe. W nowym zadaniu / Uruchom wpisz cmd (i potwierdź).
    Aby sprawdzić system plików (w trybie do odczytu, bez jakichkolwiek zmian) wpisz chkdsk c: (i potwierdź). Ta operacja powinna zakończyć się bez błędów jeśli system plików jest sprawny.
    Aby sprawdzić pliki systemowe wpisz komendę sfc /scannow (i potwierdź). Będzie trzeba dostarczyć płytkę instalacyjną Windows (np podłączając zewnętrzny napęd przez USB, lub też przegrać zawartość płyty na pendrive i w momencie gdy SFC zapyta o źródło wskazać lokalizację na pendrive). Jeśli jakiś plik systemowy jest uszkodzony to sfc powinno się tym zająć.
  • Poziom 14  
    Witam

Zrobiłem wszystko poza ostatnim wpisem bo nie mam systemu na pendrivie.

Po wpisaniu komendy CMD.EXE pisze tylko jaka jest wersja systemu. Windows XP wersja 5.1.2600

Po wpisaniu chkdsk c: wyświetla rodzaj systemu plików = NTFS ale pisze też że nie określono parametru F oraz że trwa sprawdzanie plików ale w momencie gdy dochodzi do 98% lub 100% na sekundę wyświetla raport i okno znika. Nie zdążę nic odczytać.

A dysk działa sprawnie.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Znika, bo polecenie chkdsk c: miałeś wpisać po wpisaniu cmd - w tym oknie, które wyświetla wersję systemu. Parametru F celowo nie dodałem, nie chcę robić żadnych zmian w systemie plików jeszcze. Jeśli zrobiłeś wszystko to przedstaw jeszcze SMART twardego dysku.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    A najważniejsze właśnie wykonać polecenie sfc /scannow w cmd po określeniu sprawności dysku, jeśli ok. Następie wtedy użyć antywirusa live CD i przeskanować dysk w poszukiwaniu infekcji.
  • Poziom 14  
    Nie ma żadnych punktów przywracania systemu.

Zrobiłem to chkdsk c: po tym cmd tak jak koledzy opisujecie.

Po wpisaniu sfc /scannow pisze: system nie może odnaleźć określonej ścieżki.

Sprawdziłem jeszcze aktywne procesy. Według tabeli mam 26 aktywnych. Poza dwoma inne nie używają procesora ale jeden "proces bezczynności systemu" używa 99% procesora drugi to taskmgr.exe używa 1% procesora.
  • Poziom 14  
    Dodaje dwa zdjęcia by zobrazować co i jak się wyświetliło :)

Toshiba NB500-112 - Zablokowany system (prawdopodobnie) Toshiba NB500-112 - Zablokowany system (prawdopodobnie)
  • Poziom 10  
    jak koledzy pisali - albo wirus, albo uszkodzony nośnik.
    Jak chcesz zainstalować system od nowa, to zrób to z płyty/pendriva albo partycji systemowej (sprawdz czy klawisze funkcyjne, prawdopodobnie f6 albo f10 nie spowodują uruchomienia odzyskiwania systemu).
    Spróbuj też wejść do systemu w trybie awaryjnym (f8 zaraz po zakonczeniu sprawdzania biosa/pamięci) i odinstalować wszystkie zbędne programy
  • Poziom 41  
    @Jarek311

Kolega jest pewien poprawności wpisania komendy ->" sfc /scannow " w swojej Toshibie?

Kolega pisze ją poprawnie w swoim wpisie (wpis #8), ale zdjęcie #2 (wpis #9) pokazuje coś innego -> "sfc\scannow". A to nie jest to samo.
    Właśnie źle kolega wpisał, bo zamiast sfc /scannow , wpisał kolega sfc\scannow i wtedy pojawia się informacja o nie znalezieniu określonej ścieżki, ponieważ \scannow traktuje jako ścieżkę, a /scannow interpretuje prawidłowo jako parametr. Należy wpisać poprawnie komendę sfc /scannow.
  • Poziom 14  
    Dobrze poprawię... Mogłem to przeoczyć a Wy zaraz ze mnie partacza robicie ;D
    A poza tym nie jestem informatykiem a to ustrojstwo pierwszy raz robię. Z programem OTL i grzebaniem w rejestrze lub ogólnie w kompie radzę sobie dobrze a taki sposób "naprawy" popełniam pierwszy raz. Poza tym mogę siedzieć przy tej Toshibie dopiero nocy więc zmęczenie też swoje robi.
    Użył kolega tej komendy? Czy coś się zmienia po jej wykonaniu? Załącz też logi z FRST do analizy.
  • Poziom 14  
    Witam

Przepraszam że tyle nie pisałem przez pracę nie wiele mam czasu zasiąść przed kompem. Po wpisaniu wszystkich komend wyskakuje tylko

C:\Documents and Settings\DOMEK>

Nic więcej. Nie robiłem żadnego innego skanowania. Postanowiłem oddać komputer gdyż nie mam czasu przy nim siedzieć.

Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za pomoc i poświęcony czas.

Pozdrawiam serdecznie