Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet miniterm turbo - Wyłączenie c.w.u. bez c.o.

24 Wrz 2014 16:57 3177 30
  • Poziom 11  
    Witam. Posiadam kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania Termet GCO-DP-21-13 miniterm turbo. Zasila instalację c.o. oraz c.w.u. Proszę o poradę czy przy działającym obiegu c.o., a z powodu braku używania c.w.u. mogę zamknąć główny zawór doprowadzający wodę do mieszkania? Ze względów bezpieczeństwa (ostatnie piętro i częste zmiany ciśnienia wody, miałem już pęknięty wężyk elastyczny) nie chciałbym zostawiać otwartego zaworu np. podczas dwudniowego wyjazdu, jednocześnie chciałbym aby c.o. działało.
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź. Pytam bo przeczytałem w instrukcji że niedopuszczalne jest zaślepianie złącz c.w.u w kotle w sytuacji kiedy chcemy korzystać tylko z c.o. Nie byłem pewien czy zamknięcie zaworu głównego wody nie będzie "zaślepieniem" złącza c.w.u.
  • Poziom 11  
    Witam. Na wszelki wypadek? Tzn. co może się stać jeśli zostawię zamknięte krany? Jaka jest zależność między obwodem c.o. a c.w.u?
  • Poziom 23  
    sbrzek napisał:
    Dzięki za odpowiedź. Pytam bo przeczytałem w instrukcji że niedopuszczalne jest zaślepianie złącz c.w.u w kotle w sytuacji kiedy chcemy korzystać tylko z c.o. Nie byłem pewien czy zamknięcie zaworu głównego wody nie będzie "zaślepieniem" złącza c.w.u.

niedopuszczalne jest zaślepianie złącz c.w.u w kotle w sytuacji kiedy chcemy korzystać tylko z c.o.

Jest wyraźnie napisane o złączach w kotle.
    To urządzenie posiada nagrzewnicę "bitermiczną" ( rurka w rurce ).

Masz rację, że jest lekki brak "logiki", ale ...
  • Poziom 11  
    1tropek napisał:
    sbrzek napisał:

niedopuszczalne jest zaślepianie złącz c.w.u w kotle w sytuacji kiedy chcemy korzystać tylko z c.o.

Witam, z Twojego posta o ile dobrze rozumiem wynika że jednak lepiej nie zamykać głównego zaworu wody. ? Masz rację, kocioł rzeczywiście jest bitermiczny.
  • Poziom 42  
    1tropek napisał:

Dobrze że napisałeś "bitermiczna" - cudzysłów. Co to za dziwoląg słowny. Ci marketingowcy już przeszli samych siebie. :cry: Przecież, z tego co piszecie to zwykły wymiennik płaszczowo-rurowy, więc w czym problem? Może ktoś mnie oświeci. please.
  • Poziom 11  
    jack63 napisał:
    1tropek napisał:

Dobrze że napisałeś "bitermiczna" - cudzysłów. Co to za dziwoląg słowny. Ci marketingowcy już przeszli samych siebie. :cry: Przecież, z tego co piszecie to zwykły wymiennik płaszczowo-rurowy, więc w czym problem? Może ktoś mnie oświeci. please.

Na stronie termeta jest taka informacja :
    Cytat:
    nowej generacji bitermiczny wymiennik ciepła wykonany z miedzi, montowany na szybkozłączach;

Ale dalej nie wiem czy mogę zamknąć ten zawór?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Przeczytałem instrukcję. Nie ma pewności czy to jest wymiennik rura w rurze. Raczej nie bo bez pracy pompy CO woda w wymienniku spalinowym zagotowała by się.
    Schematy ani rysunki nie rozstrzygają mojego dylematu. Jednak opisy i uwagi irus.m sugerują że ten wspaniały wymiennik "bitermiczny" to wydumana nazwa podwójnej wężownicy. Żadna rura w rurze.
    Pasowało by zdjęcie wymiennika.
    sbrzek Zrób tak jak pisze irus.m .
    Wg. mnie chodzi o to aby podczas pracy palnika na potrzeby CO podgrzana w wężownicy CWU woda miała się gdzie rozprężyć i ciśnienie nie rozsadziło rury wężownicy.
    Nie wiem tylko co się stanie z prawie pustą (bo po otwarciu zaworu czerpalnego powoli wycieknie większość wody) wężownicą CWU potraktowaną gorącymi spalinami???
    Dodatkowo nie wiadomo jak zbudowany jest czujnik przepływu? Jak on zachowa się w takiej sytuacji?
    Osobiście nie zamykał bym zaworu głównego ani zaworu przed kotłem - o ile jest.
    Analizując układ tego kotła straciłem resztkę szacunku dla Termeta. Taka "prehistoria" za takie pieniądze???
  • Poziom 11  
    Witam,

Koledzy, dziękuję za odpowiedzi. Na temat kotłów niewiele wiem ale na razie przekonał mnie kolega jack63, za co ma pomógł.
    Cytat:
    Wg. mnie chodzi o to aby podczas pracy palnika na potrzeby CO podgrzana w wężownicy CWU woda miała się gdzie rozprężyć i ciśnienie nie rozsadziło rury wężownicy.
    Nie wiem tylko co się stanie z prawie pustą (bo po otwarciu zaworu czerpalnego powoli wycieknie większość wody) wężownicą CWU potraktowaną gorącymi spalinami???
    Brzmi to dość logicznie i pozwoliło mi w sumie zrozumieć co może się stać przy zamkniętych zaworach. Na razie nie będę ryzykował zamykaniem zaworu. Mam jeszcze pomysł aby podobne zapytanie wysłać do serwisu Termeta w Świebodzicach. Jak coś odpiszą przekleję tutaj, może się komuś przyda. Dodałem jeszcze dwie strony z instrukcji (schemat kotła) którą dostałem wraz z kotłem, może ktoś jeszcze coś dopowie. Co do:
    Cytat:
    Taka "prehistoria" za takie pieniądze???
    to na razie muszę powiedzieć że jestem z Termeta bardzo zadowlony (mam go kilka tygodni). Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    1tropek napisał:
    sbrzek napisał:

Powtórzę jeszcze raz za instrukcją:

Zawór proszę zamykać, jeśli jest taka potrzeba.

ps.

A tak dla ścisłości to firmy TERMET proszę nie obrażać.
  • Poziom 42  
    1tropek napisał:
    Powtórzę jeszcze raz za instrukcją:

Zawór proszę zamykać, jeśli jest taka potrzeba.

Zaślepianie z resztkami wody czy zaślepienie "suchego" obiegu CWU ??? Zalecenie nie jest jasne.

Nasuwa się pytanie: DLACZEGO nie wolno zaślepiać???
    Bronisz, z resztą nie wiadomo przed kim Termeta, więc może odpowiesz?
    1tropek napisał:

Firmy nie można obrazić! To błąd logiczny. Obrazić można tylko ludzi.
    Byłbyś łaskaw rozwikłać swoją insynuację? Kto i czym "obraził" Termet?
  • Poziom 23  
    [quote="jack63"]
    1tropek napisał:

(...)
    Nasuwa się pytanie: DLACZEGO nie wolno zaślepiać???
    Bronisz, z resztą nie wiadomo przed kim Termeta, więc może odpowiesz?
    1tropek napisał:

Firmy nie można obrazić! To błąd logiczny. Obrazić można tylko ludzi.
    Byłbyś łaskaw rozwikłać swoją insynuację? Kto i czym "obraził" Termet?

Ja tak dla ścisłości jeszcze raz poproszę by firmy TERMET nie obrażać.
    I tyle.
    A jak ktoś sobie moją prośbę zinterpretuje to już Jego problem.

A w kwestii poruszonej przez autora wątku:
    Jeśli producent napisał by nie zaślepiać w kotle, a zawór jest poza kotłem to ...
  • Poziom 42  
    1tropek napisał:
    I tyle.

Czyżby "I tyle" było "dla ścisłości"???? Co za bzdura.
    Będę "obrażał" Termet, jeżeli wytykanie błędów jest obrażaniem ???
    Powinni mi za to podziękować!
    Instrukcja jest napisana niedokładnie. Brak wytłumaczenia ew. wątpliwości.
    A ten wymiennik "bitermiczny" to już majstersztyk słowotwórstwa marketingowców.
    Trzeba było jakoś nazwać wężownicę z PG4 do której dołożono druga rurę. Dla mnie parodia w stosunku do dzisiejszych wymienników w kotłach.
  • Poziom 23  
    jack63 napisał:
    1tropek napisał:
    I tyle.

Czyżby "I tyle" było "dla ścisłości"???? Co za bzdura.
    Będę "obrażał" Termet, jeżeli wytykanie błędów jest obrażaniem ???
    Powinni mi za to podziękować!
    Instrukcja jest napisana niedokładnie. Brak wytłumaczenia ew. wątpliwości.
    A ten wymiennik "bitermiczny" to już majstersztyk słowotwórstwa marketingowców.
    Trzeba było jakoś nazwać wężownicę z PG4 do której dołożono druga rurę. Dla mnie parodia w stosunku do dzisiejszych wymienników w kotłach.

(Trzeba było jakoś nazwać wężownicę z PG4 do której dołożono druga rurę. Dla mnie parodia w stosunku do dzisiejszych wymienników w kotłach.)

Nie mam zamiaru kopać się z o.... ale zaciekawiła mnie ten fragment wpisu.
    W które miejsce dołożono tą "drugą rurę" ?
    Widziałeś kiedy nagrzewnicę z PG-4?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13999104#13999104
  • Poziom 11  
    Witam. Otrzymałem odpowiedź z serwisu Termeta. Wklejam. Może się jeszcze komuś przyda.
    Cytat:
    Dzień dobry Wodę zimną na wejściu do mieszkania można zakręcić.
    Cytat:
    W kotle nie wolno zaślepiać, ze względu na możliwy wzrost objętości wody i ciśnienia, co przy zakręconych zaworach wody zimnej i ciepłej pod kotłem może spowodować usterkę, ale jeśli zamkniemy zawór na wejściu wody zimnej do mieszkania, to ewentualny wzrost objętości wody w wymienniku będzie skompensowany, ze względu na znaczną pojemność wodną całej instalacji. Tak więc podsumowując : Na wejściu wody zimnej do mieszkania – TAK Pod samym urządzeniem na zaworach c.w.u. -NIE

Wniosek z tego taki że instrukcje należy czytać i rozumieć "dosłownie". Dziękuję wszystkim za pomoc. Temat uważam za zamknięty.
  • Poziom 42  
    sbrzek napisał:
    Wniosek z tego taki że instrukcje należy czytać i rozumieć "dosłownie".

Szkoda, że nie zapytałeś czy wężownica CWU może być pusta podczas grzania CO???
    Cytat z Twojego postu potwierdza moje podejrzenia.
    1tropek napisał:
    Widziałeś kiedy nagrzewnicę z PG-4?

Tak widziałem i to nie raz gdy musiałem ją odkamieniać.
    A Ty zamiast insynuować napisz jak się sprawy mają, bo znasz te kotły z autopsji. Może dzięki Twojemu opisowi i wytłumaczeniu podobnemu do tego od serwisu Termeta zmienię zdanie na temat ich kotłów. Na razie jest ono złe. Niestety. :cry:
  • Poziom 11  
    Cześć
    Dorzucę swoje dwa słowa.
    Czy w przedmiotowej instalacji zimnej wody , c.w.u. jest zamontowany zawór bezpieczeństwa , naczynie przeponowe bo na schemacie kotła jakoś nie widzę.
    Z tego co pamiętam w PG4 najpierw następował przepływ wody , a następnie zapalał się gaz.
    Natomiast producent tego kotła założył, że poza kotłem jest jakieś dodatkowe zabezpieczenie przed wzrostem temp. w wężownicy c.w.u - bo skoro zaworów przed i za nie należy zamykać to w kotle go nie ma.
    Przy małej instalacji c.w.u instalacja może nie przejąc zmiany objętości gotującej się w nagrzewnicy wody.
    Poza tym radzę spuścić trochę c.w.u. przy włączonym CO bo można się poparzyć
  • Poziom 18  
    jack63
    -a jakiej firmy kotły są takie wspaniałe,przy których termet jest taki kiepski?

januszgajda
    -zawór bezpieczeństwa,naczynie,przy kotle grzejącym wodę przepływowo?
    -a z jakiej racji woda w kotle ma się tak długo gotować?
  • Poziom 42  
    biniu292 napisał:
    jack63
    -a jakiej firmy kotły są takie wspaniałe,przy których termet jest taki kiepski?

Nigdzie nie napisałem, że Termet jest kiepski! Wyraziłem moją prywatną opinię wynikającą ze złych doświadczeń. Czy może nie mam prawa do niej??? Zabronisz mi ???
    Z reszta tu nie jest miejsce na przepychanki w stylu: "Moje kwiatki są ładniejsze".
    Elektroda, przynajmniej z nazwy, jest forum dyskusyjnym, więc miejscem wyrażania opinii. Jak Ty i pewnie 1tropek uważasz, że opinia jest niesprawiedliwa, to broń Termeta, ale logicznymi argumentami, a nie dziecinnymi podjazdami typu : "a jakiej firmy kotły są wspaniałe".
  • Poziom 18  
    jack63 napisał:

Tak więc
    Masz rację że nie napisałeś,ale Twoje słowa wyżej,sugerują że Termet wykorzystuje rozwiązania techniczne z "mocno" zeszłego wieku, w przeciwieństwie do innych marek,które aż kipią nowoczesnością
    Tego typu wymiennik jest dość często spotykany w kotłach w tym przedziale cenowym i prawie w każdej broszurze reklamowej znajdziesz takie okreslenie tego wymiennika i dobrze o tym wiesz.

Nie chodzi tu o kwiatki,a tylko o nie sugerowanie miedzy wierszami że akurat ta właśnie firma,jak żadna inna,wymyśla nowe nazwy do starych części/urządzeń
  • Poziom 42  
    biniu292 Zaczynasz "mówić po ludzku". Co mnie cieszy. Szkoda, że dopiero teraz napisałeś iż słynny "wymiennik bitermiczny", chodzi o nazwę a nie rozwiązanie konstrukcyjne, nie jest wymysłem Termeta. Ja tak Twoją wypowiedź zrozumiałem. Czy dobrze zrozumiałem?
    Nie jestem serwisantem, więc nie znam wszystkich aktualnych i starszych rozwiązań konstrukcyjnych a tym bardziej ich wydumanego nazewnictwa. Dlatego prosiłem o wytłumaczenie moich przypuszczeń. O "bitermicznym" niektórzy pisali "rura w rurze". Schematy hydrauliczne tego nie wyjaśniają, więc sądziłem i dalej sądzę, bo nikt z Was Panowie nie wyprowadził mnie z błędu, że są to dwie niezależne wężownice omywane tymi samymi spalinami. Czyli PG4 + dodatkowa wężownica w nieznanym mi układzie. Czy np. jest to wymiennik dwurzędowy? Nie wiem. Wiem jednak że nie jest to "szczyt techniki" w dziedzinie wymienników. Powiedziałbym, że jest to wiek XIX.
    Dalej nie wiadomo co sie stanie gdy wężownica CWU będzie niezaślepiona ale PUSTA???
    Czy kocioł się uszkodzi? Znacie te kotły, przecież je bronicie, to odpowiedzcie na tak proste pytanie użytkownika.
  • Poziom 18  
    Generalnie nie ma przeciwwskazań
    A Termet mówi o zaślepianiu , a nie zakręcaniu zaworu...
    Czyli chodzi o ty by nie "puścić" kotła ,który ma podłączone tylko c.o.
    Bitetmiczny polega na...załączam mój piekny rysunek. tak to wygląda u mnie w kotle
    Kształt rurki cwu jest taki a nie inny ,ponieważ dzięki skurczom i rozkurczom podczas pracy, słabiej się kamień osadza Termet miniterm turbo - Wyłączenie c.w.u. bez c.o.

Oczywiście to już kształt samych rurek w wymienniku, jeśli chodzi o zarys całości, to znasz takie piecyk termetu jak 17-20 , 17-30?

Chcesz wiedzieć co się stanie?... sprawdź ,ale nie raz tylko kilka ,lub kilkanaście, bo za pierwszym nic się nie stanie
  • Poziom 11  
    Jeżeli na zimnej wodzie przy wodomierzu masz zawór zwrotny ( lub chcesz odcinać na czas nieobecności) to proponuję zainstalować sobie 2dm3 naczynie wzbiorcze przeponowe do wody użytkowej np. reflex Refix DD (zielone ) i zawór bezpieczeństwa 1/2" 10 bar. Na pewno nie zaszkodzi , ustabilizuje ci się ciśnienie w instalacji. A jak termet przy ogrzewaniu podgrzeje wodę w wężownicy c.w.u to też ciśnienie nie będzie obciążać wężyków , baterii etc.
  • Poziom 42  
    biniu292
    Dzięki za wytłumaczenie. :D
    Z Twojego szkicu wynika, ze faktycznie jest rura w rurze, Czyli wymiennik jest dwustopniowy: spaliny - CO jako pierwszy stopień i CO - CWU jako drugi stopień.
    W kwestii zaślepiania jest tak jak pisałem. Czyli groźba "wyprostowania " brzuszków i uszkodzeniem rury CWU włącznie.
    Nie wyobrażam sobie uszkodzenia pustej rury wewnętrznej ogrzanej do max 85 oC przez obieg CO. Jednak problemem mogą być wejścia i wyjścia tej rury z rury zewnętrznej. Nie wiadomo czy jest kompensacja różnego wydłużenia rur w stanach przejściowych. Dla stanów ustalonych powinno byc OK. Pewnie dlatego piszesz o wielokrotnych "próbach uszkodzenia" aby osiągnąć "zamierzony" efekt czyli uszkodzenie.
    Czy wiesz o takich przypadkach?
    Jednak producent nie wspomina o takiej sytuacji (suchy wymiennik CWU) a przecież zakręcenie zaworu wody i otwarcie źrodła czerpalnego grozi powolnym osuszeniem wymiennika. Co Ty na to?
  • Poziom 18  
    Znam przypadek który zdarzył się przy " suchym" wymienniku( nie jeden i kotła innej marki), choć można też założyć że była to wada konstrukcji .
    Że po użytkowaniu w ten sposób, gdy już wymiennik był w pełni zalany , można było usłyszeć dość głośne uderzenia w wymienniku po zakręceniu wody, jakby coś się oberwało z czasem(co? Nie wiem wymiennika nie rozbierałem, bo jeszcze działa) . Mam nadzieję że napisałem w miarę logicznie ;)
    Nie miałem przyjemności poznać użytkownika który by na tak długi okres zakręcił wodę a zostawił otwarte krany i wyjechał, zostawiając kocioł, mieszkanie bez kontroli.
    Mam wrażenie że popadasz w skrajność
  • Specjalista - systemy grzewcze
    biniu292 . Nie czytasz. Kiedyś napisałem by zostawić odkręcony kran w najwyższym punkcie instalacji. Rozumiemy wyżej niż kocioł. Nic nie ma prawa się nic stać. Nawet jak w części cwu wymiennika bitermicznego nie będzie wody. Wyjścia wymiennika są poza komorą spalania. Nic się nie nagrzeje ponieważ woda z co odbierze ciepło. Nie wiem o czym tak się rozpisujecie. Chyba wam się nudzi lub nie rozumiecie zagadnienia. Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Szczerze , to ja mam już dość tego tematu, ale kolega wyżej drąży ;)