Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podstawy elektroniki cyfrowej. Kalkulator na bramkach logicznych.

Konrad Kuzar 24 Sep 2014 18:51 3378 4
    Konrad Kuzar
    Level 8  
    Od razu chciałbym powiedzieć że jestem tylko "gimbusem" i proszę przymknąć oko na moje głupie pytania.

Znalazłem ten post: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2566921-0.html
    Co zainspirowało mnie do zbudowania podobnego urządzenia w mniejszej wersji.
    Chciałbym zbudować "kalkulator" na tranzystorach.
    Niestety brakuje mi wiedzy. (Zupełnie zielony nie jestem ).
    Jeśli ktoś zna np. jakieś fajne poradniki o budowie "komputerów" na tranzystorach to byłbym wdzięczny za link.
    Jeśli ktoś próbował coś takiego zbudować i ma schemat to byłbym wdzięczny za udostępnienie lub wytłumaczenie.

Jeśli umieściłem to w złej kategorii przepraszam.
    Futrzaczek
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Konrad Kuzar wrote:
    Chciałbym zbudować "kalkulator" na tranzystorach.

Jest w internecie parę opisów takich konstrukcji. Mając jednak na uwadze to:
    Konrad Kuzar wrote:
    Od razu chciałbym powiedzieć że jestem tylko "gimbusem" i proszę przymknąć oko na moje głupie pytania.

nie wróżę powodzenia... Spróbuj zbudować jeden działający przerzutnik (a w kalkulatorze masz ich kilkaset) i potem idź dalej, zanim wmoczysz kilka tysięcy złotych.
    kogiel
    Level 16  
    Wiem, że temat stary, ale wkurza mnie jak się dołuje młodych, ambitnych elektroników wmawiając im, że czegoś się nie opłaca robić, bo to będzie kosztować kilka tysięcy złotych

Tutaj schemat mojego autorstwa 4-bitowy sumator, koszt budowy około 50zł

Edit:
    Prawdę mówiąc to chyba wiem skąd takie dziwne wyliczenia ;-)
    bo jak się widzi taki schemat półsumatora

Podstawy elektroniki cyfrowej. Kalkulator na bramkach logicznych. :

to każdy myśli, że 6 bramek razy kilka tranzystorów to w sumie ze 30 tranzystorów, a taki schemat może wyglądać tak:
    czyl jeden tranzystor :-)

Teraz pełny sumator:

wygląda poważnie, aż 13 bramek, to pewnie będzie z 70 tranzystorów, a tak naprawdę wystarczy 8 szt. :D

jarek_lnx
    Level 43  
    kogiel wrote:
    Wiem, że temat stary, ale wkurza mnie jak się dołuje młodych, ambitnych elektroników wmawiając im, że czegoś się nie opłaca robić, bo to będzie kosztować kilka tysięcy złotych
    Autor pytał o kalkulator, pod tą nazwą rozumiemy bardziej rozbudowaną funkcjonalność, taki podstawowy najprostszy kalkulator czterodziałaniowy, osmiocyfrowy, jaki można kupić za grosze w sklepie to jednak dla konstruktora dysponującego tylko tranzystorami bardzo trudne zadanie.

Młodzi ambitni elektronicy nie wiedzą jak zbudowane są urządzenia elektroniczne, ich myśli krążą wokół urządzeń ze sklepu, mogą nie wiedzieć jaka niesamowita technologia i wiedza kryje się za badziewnie wyglądającym urządzonkiem kosztującym złotówkę na bazarku.

Budowanie układów logicznych z tranzystorów, podobnie jak programowanie w assemblerze to nie są zadania polecane dla każdego początkującego, bo są pracochłonne i na pierwsze efekty przyjdzie długo czekać. Co innego jak średnio zaawansowany elektronik zainteresuje się jak to działa na niskim poziomie - dłubanie w tranzystorach jest jego celem i to jest ok. Ale co innego mamy kiedy początkujący zaczyna przygodę z elektroniką, nie interesuje go tak bardzo jak to działa w środku, ale chce mieć jakieś własne działające urządzenie, warto mu pokazać coś co szybko zmontuje i uruchomi.
    A nie test na ambicję, na zasadzie jak puzzle są dla ciebie za łatwe, to kup bułkę tartą i złóż do kupy.

Fajny układ zbudowałeś, dobry przykład efektywnej minimalizacji funkcji logicznych przy użyciu prostych elementów, domyślam się że dało ci to niezła satysfakcję, zauważ że początkujący nawet nie zrozumie o czym mówimy, po prostu będzie musiał zmontować, pobawi się, może później przyjdzie czas an analizę jak to działa.

kogiel wrote:
    Tutaj schemat mojego autorstwa 4-bitowy sumator, koszt budowy około 50zł
    Ale nie zbudowałeś go jako swój pierwszy projekt elektroniczny, nie uczyłeś się na nim, jak działa rezystor, tranzystor, dioda.