Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP-Link WD-8980 - Internet z WiFi jako WAN

24 Wrz 2014 21:51 1890 21
  • Poziom 7  
    Witam!
    Mam takiego to sprzęta jak TP-Link WD-8980 (wiem że to router ADSL) ale po zmianie miejsca zamieszkania zmieniły się też priorytety. Kupiłem tenże router bo oprócz ADSL mam też print server oraz serwer FTP, które, gdy router był wpięty w nerwostratę i był jako "źródło" internetu w domu, śmigał jak marzenie.
    Teraz jednak mieszkam gdzie indziej, gdzie jest net od innego dostawcy i w domu jest router z WiFi. Do tego routera mam tylko tyle dostępu, że znam do niego SSID oraz hasło do sieci. Pytanie brzmi, czy mogę tak skonfigurować swojego TP-Linka żeby brał sobie neta z WiFi z drugiej sieci i działał także jako niezależny router? Czyli tak jakby żeby tamten router był access pointem i tyle?
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 43  
    killermaster napisał:
    tamten router był access pointem i tyle?

To raczej Twój router powinien być Clientem .
    A tak z ciekawości zapytam, co to za net w tym nowym miejscu, na jakim dokładnie sprzęcie to pracuje?.
    Na 99,99,99% NIE przełączysz rodzaju pracy w sprzęcie od operatora.
  • Moderator - Sieci, Internet
    killermaster napisał:
    Pytanie brzmi, czy mogę tak skonfigurować swojego TP-Linka żeby brał sobie neta z WiFi z drugiej sieci i działał także jako niezależny router

No chyba że uda ci się z WDS-em w co bardzo wątpię bo wiemy co tam jest po drugiej stronie.
  • PCBway
  • Poziom 7  
    Z tego co wynikło z tracert to dostawcą jest Skyware z Rzeszowa. I wszystko fajnie, jest 6 MB, poniżej 10 ms ping. Sprzęt to "coś" co się nazywa BlackBox. No właśnie o to chodzi, że ja nie zmienię niczego, bo ani operator, ani właściciel się nie zgodzi (wynajmuję mieszkanie). Dlatego też się pytam, czy mogę ustawić ten swój router jako klienta bezprzewodowego? Bo na pewno mogę wpiąć się po kablu i ustawić WAN, ale wolałbym bezprzewodowo.
    Nie chcę tracić wygody dysku dostępnego przez FTP oraz printservera....
    Router W8980 nie posiada trybu klienta, to typowy router ADSL więc nic z tego.
  • Poziom 7  
    To w takim razie czy jest do niego alternatywne oprogramowanie coby taki tryb wprowadziło? Bo z tego co wiem to np. Tomato nie występuje w modemach ADSL, ale w modemo-routerach da się go wgrać, tylko stracą one funkcję ADSL....

Dodano po 9 [minuty]:

Jeżelie nie tomato ani openWRT to tylko drugi router mnie ratuje... :/
    Niestety nie ma alternatywnego oprogramowania do tego modelu TP-linka.
  • Poziom 7  
    No to kupa... Ale dzięki. To może z innej beczki - jaki tani model routera wziąć po to, żeby on zbierał WiFi z tamtej sieci, a potem przez kabel żeby tenże sygnał szedł sobie do mojego routera? Prędkości sieci to 6 MB/s download i 2 Mb/s upload.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    WR-743 ustawiony jako Client Router(WISP).
  • Poziom 7  
    No to chyba najtańsza opcja... Dzięki
    Może być nawet najtańszy WR740N ale musisz wgrać do niego Gargoyle (alternatywne oprogramowanie) i skonfigurować w taki sposób - Link
  • Poziom 7  
    Dziękuję wszystkim-wychodzi na to że bez sprzętu nowego się nie obejdzie.
    Pytanie jeszcze jedno mam, chociaż odpowiedź pewnie już znam.
    Czy serwer FTP będzie działał jak sieć będzie wyglądać tak:

ROUTER-----------ROUTER----------ROUTER--------DYSK
    MIESZKANIE------MÓJ1-------------MÓJ2-----------FTP

Na pewno będzie działać jak się podepnę połączony ze swoją siecią, ale czy będzie działał jak będę się chciał dostać do tego z zewnątrz, z innej sieci?
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Jeżeli będziesz miał publiczne IP w tej lokalizacji z serwerem FTP to nie będzie żadnego problemu.
  • Poziom 7  
    Wiesz co, wcześniej miałem Nerwostratę (w domu) i po każdorazowym zresetowaniu połączenia (obojętnie czy wyłączyli prąd, czy wyłączyłem router, czy "zgubił" połączenie) dostawałem nowy adres IP i cały serwer FTP szedł się paść. Trzeba go było od nowa "postawić".
    Jak sprawdzić czy IP jest publiczne? Bo żem jest taki spec jak z koziego bobka draże.
    killermaster napisał:
    Wiesz co, wcześniej miałem Nerwostratę (w domu) i po każdorazowym zresetowaniu połączenia (obojętnie czy wyłączyli prąd, czy wyłączyłem router, czy "zgubił" połączenie) dostawałem nowy adres IP i cały serwer FTP szedł się paść. Trzeba go było od nowa "postawić".

To normalne przy dynamicznym adresie IP od dostawcy. Lekarstwem na to jest domena DDNS.

killermaster napisał:
    Jak sprawdzić czy IP jest publiczne? Bo żem jest taki spec jak z koziego bobka draże.

Sprawdzić co jest na umowie z dostawcą albo to co masz na WAN-ie routera czy zgadza się z adresem ze strony http://twojeip.wp.pl
  • Poziom 7  
    No to tak-na moimIP pokazało że mój adres to 91.189.219.176. Fajnie. Natomiast traceRT pokazuje, że pierwszym adresem IP w kolejce jest 192.168.200.1. To też gra bo to adres do konfiguracji routera (sprawdzałem czy zmienił hasło z admin i zmienił, skubany). Drugi adres w kolejce natomiast to 91.189.219.1, czy też ip-91.189.219.1.skyware.pl
    No i teraz zonk, bo tracert daje nam adres 91.189.219.1 a mojeIP 91.189.219.176. Tak na chłopski rozum to chyba dobrze, bo adres dostawcy jest inny od tego, który widzi serwer zewnętrzny. Mam rację?
    Pewnie tak ale skoro nie masz dostępu do routera to 100% trudno coś powiedzieć no i jak skonfigurujesz przekierowanie portów?
  • Poziom 7  
    Dostępu nie mam i raczej się nie zapowiada żebym miał. Zrobiłem ten serwer FTP u siebie (neo) i działał, dostęp był i z zewnątrz (testowałem). Ale wtedy to był tylko jeden sprzęt-czyli modem-router.
    Trzeba będzie spróbować. Ten TP-Link po postawieniu serwera FTP podaje mi IP które trzeba wpisać żeby się z nim połączyć. Spróbuję postawić i zobaczymy co będzie. Dziękuję za odpowiedzi

Dodano po 0 [sekundy]:

Dostępu nie mam i raczej się nie zapowiada żebym miał. Zrobiłem ten serwer FTP u siebie (neo) i działał, dostęp był i z zewnątrz (testowałem). Ale wtedy to był tylko jeden sprzęt-czyli modem-router.
    Trzeba będzie spróbować. Ten TP-Link po postawieniu serwera FTP podaje mi IP które trzeba wpisać żeby się z nim połączyć. Spróbuję postawić i zobaczymy co będzie. Dziękuję za odpowiedzi
    Skoro go zrobiłeś na głównym routerze (neo) to nie było problemu ale teraz nie masz dostępu do głównego routera.
  • Poziom 7  
    No i o to biega. Najprawdopodobniej tenże router nie będzie chciał tego przepuścić. Tak się cieszyłem że net jest na mieszkaniu a tu dupa.
    killermaster napisał:
    Najprawdopodobniej tenże router nie będzie chciał tego przepuścić.

Tak jak pisałem trzeba go odpowiednio skonfigurować (przekierowanie) no i kwestia publicznego IP na WAN-ie.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie. Dorwałem od kolegi router co mu się poniewierał, a konkretnie ASmax BR615n. Chodzi o to że ten router widzi mój router główny (czyli TP-Linka), w drugą stronę się też widzą, ale tenże ASmax nie może za żadną cholerę połączyć się z moją siecią źródłową.
    Przestawiłem go do funkcji "Ethernet converter". To ma być dobrze-bo opis mówi, że "Wireless is treated as a WAN, ethernet ports are treated as LAN ports".
    Wchodzę sobie potem na "site survey", mam swoją sieć (SSID plonka), wybieram, daję connect i nic się nie dzieje. Gdy próbuję stworzyć profil z połączeniem z tą siecią to mimo że wszystko wpiszę poprawnie, to nie pojawia się żaden profil.
    O co chodzi?