Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik montażowy 20/60/11 - jakie prawdziwe parametry??

Obidion 25 Wrz 2014 00:45 993 5
  • #1 25 Wrz 2014 00:45
    Obidion
    Poziom 9  

Witam
    Po kilkunastu latach od ostatniej wymiany ponownie spróchniały mi zawieszenia w moich zg 40 i zg 60 (c115). Sprzedawca polecił mi wymienić tam wsadzone GDN 20/40/8 na GDN 20/60/11 - niby te same parametry - różnica tylko w mocy - którą komora powinna jeszcze udźwignąć. I owszem - sprawdzając w 100% sklepów - parametry tych głośników to:
    Moc: 60
    Pasmo: 35-4000Hz
    Efektywność: 90dB
    Częstotliwość rezonansowa: 28Hz.
    Ale już na stronie producenta:
    Moc: 60
    Pasmo: 45-4000Hz
    Efektywność: 89dB
    Częstotliwość rezonansowa: 36Hz
    Co śmieszniejsze - nawet na stronie producenta jak wejdziemy na link sklepu - parametry się różnią!!
    Kiedy wysłałem zapytanie do sklepu zostałem spławiony - powiedziano mi, że skoro tak jest w katalogu to tak jest i to sklep ma błąd- błędu nie skorygowano przez ponad pół roku. Parametry różnią się na tyle, że wypacząją niewątpliwie brzmienie głośników... Linki do obydwu stron:
    http://www.tonsilproducent.pl/pl/glosniki-wysokotonowe/glosniki-niskotonowe/gdn-20-60-11
    http://www.skleptonsil.pl/265058/gdn-20-60-11-8-ohm
    Czy ktoś ma pojęcie co się tutaj dzieje? Planuje kupić set 20/60/3 i 25/60/3 ale nie wiem czy ma to sens gdyż nie mam pewności co do parametrów - może jednak są właściwe?
    Z góry dziękuje za odpowiedź

• #2 25 Wrz 2014 07:29
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Obidion napisał:
    Głośnik montażowy

Co to za pojęcie? Nowomowa jakaś...

Obidion napisał:
    Co śmieszniejsze - nawet na stronie producenta jak wejdziemy na link sklepu - parametry się różnią!!

Moc, impedancja, częstotliwość rezonansowa to nie jedyne parametry które trzeba wziąść pod uwagę - a co z parametrami T/S?

• #3 25 Wrz 2014 08:00
    wkj
    Poziom 34  

Obidion napisał:

Czy ktoś ma pojęcie co się tutaj dzieje? Planuje kupić set 20/60/3 i 25/60/3 ale nie wiem czy ma to sens gdyż nie mam pewności co do parametrów - może jednak są właściwe?
    Z góry dziękuje za odpowiedź
    Te zalinkowane strony są tego samego właściciela, po prostu nikt zbytnio nie panuje nad tym teraz.
    Ale wyjaśnię może po krótce o co chodzi z tymi parametrami, odpowiedź jest prosta, to są dwa różne głośniki, popatrz na stare wykonanie 20/60/11 a nowe - kolor kosza, kolor membrany (stare miały kosze czarne, membrany szare) - to tylko wizualny aspekt. Nie wiadomo co siedzi w środku, być może różnice są np. w materiale karkasu cewki, sztywności zawieszeń dolnych. Dlatego po stokroć powtarzam, wolę stare przetworniki sam sobie naprawić, zregenerować, niż kupić obecne nowe.

O spławieniu przez producenta się nie wypowiadam ale dobrze to nie wróży na przyszłość.

ps. co to za głośnik GDN 25/60/3 takie siedzą w tych ZG60/115?

jdubowski napisał:

Tych zapytaj: http://www.tonsilproducent.pl/pl/glosniki-wysokotonowe

• #4 02 Paź 2014 20:01
    Obidion
    Poziom 9  

Przepraszam za tygodniowy brak odpowiedzi na stworzony przez siebie temat. Powodem tego jest to, że mail na który rejestrowałem konto jest nieużywany od prawie 10 lat:) i nie miałem odpowiedzi wyświetlonych w swojej skrzynce pocztowej. Teraz zaktualizowałem konto. A teraz odpowiedzi i pytania:
    @jdubowski:

jdubowski napisał:
    Obidion napisał:

Głośnik montażowy

Nie wiem, nie jestem polonistą i nie jestem na forum polonistycznym- zapytaj Tonsila czemu - zaczerpnięte z menu kontekstowego na ich stronie, do której wkj podał ponownie link... z resztą jakie to ma znaczenie?
    jdubowski napisał:
    Moc, impedancja, częstotliwość rezonansowa to nie jedyne parametry które trzeba wziąć pod uwagę - a co z parametrami T/S?

Porównałem wszystkie parametry, które były podane na ich stronie - wystarczyłoby wejść na nią aby mieć odpowiedzi na obydwa pytania. Mimo wszystko dzięki za odpowiedź...

@wkj
    Tak myślałem, że mimo to się różnią - szkoda, że nie wiedzą o tym sprzedawcy i dystrybutorzy- nie wprowadzaliby ludzi nieświadomie w błąd... co do ZG60/115 to w oryginale jest GDN 25/40 - słabo pamiętam ale wydaje mi się, że to były jedyne cyfry podane na magnesie. Na pewno były tam 40-stki z szarą membraną (bez srebnej wstawki). Obecnie siedzą tam GDN 25/40/3 ostatnio (i po raz pierwszy) wymieniane w 2004 roku a wiec też już zawieszenie jedzie na rezerwie... Myślałem o regeneracji ale sprzedawca prawdopodobnie chciał koniecznie coś sprzedać bo odradzał mi to tłumacząc, że głośnik ciężko będzie perfekcyjnie równo skleić - tak jak to robią w fabryce... Tak czy inaczej czeka mnie pewnie wymiana całej czwórki... Którą koncepcje reprezentujesz - warto wstawić mocniejsze, 60-cio watowe głośniki do tych obudów? Bas po wymianie na GDN 20/60/11 robi wrażenie czystością i swobodą ale środek nie niesie tak jak do tej pory - a więc mimo wszystko profil nieco się zmienił. Dlatego też chce potwierdzić parametry głośników - być może spowodowane jest to różnicą efektywności. Do tego w GDN 20/40/8 jest mniejsza kopułka niż w pozostałych... Tak więc czy warto wymieniać głośnik na GDN 20/60/3 aby się przekonać? Czy lepiej pozostać przy 4X40Wat? :)

• #5 02 Paź 2014 21:28
    wkj
    Poziom 34  

Po kolei, najpierw 25ki, na elektrodzie był kiedyś (może jest cały czas) user, który pracował w tonsilu, o ile pamiętam jego nick to "Barthez" czy coś kolo tego, twierdził on iż GDN 25/60/1 jest nowszą wersją GDN 25/40/3, aby to rzeczywiście stwierdzić trzeba dane konstrukcyjne obu przetworników. Kiedyś przychylałem się do tej tezy ze to to samo, jednak czytałem już tu kilka tematów nt. ich różnic. Osobiście naprawił bym 25/40/3 w bajki że się nie sklei jak fabryka nie wierzę - chyba ze miał na myśli "popsuje jak fabryka".

Drugi zestaw to 40/115? Weź może zobacz jaki niskotonowy powinien tam być w tej budzie w oyginale.

• #6 03 Paź 2014 01:12
    Obidion
    Poziom 9  

w Zg40/115 w oryginale były GDN 20/30/8 (zdawało mi się, że to pisałem ale najwidoczniej zostało skasowane w edycji:). Kiedy wymieniałem je pierwszy raz w 1997 roku... (Wolumen hlip:) Tonsil już ich nie produkował.

Co do głośnika GDN 25/60/1 - ma on teraz srebną kopułkę, nie wspominając o mocy:)
    Generalnie odnośnie kolumn - tego co kiedyś czytałem zwrotnica nie ma odcięcia dołu basu, a mimo wszystko skrzynia pojemnościowo powinna utrzymać większą moc (kosztem żywotności głośników). Ja nie zamierzam szarżować dodatkową mocą - po prostu wolę lepsze możliwości zawieszenia ale nie kosztem brzmienia...

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson