Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozwiązać otwieranie furtki? Jakie możliwości?

Bielin 25 Wrz 2014 12:28 6717 8
  • #1 25 Wrz 2014 12:28
    Bielin
    Poziom 10  

Witam

Planuję w końcu rozwiązać temat otwierania i zamykania furtki z domofonu. Nie podoba mi się opcja z zewnętrznym przyciskiem do zwalniania elektrozaczepu i gałką zamiast klamki. Idealnie gdyby można było zrealizować następujące scenariusze, dla furtki z klamką:

1. Furtka "otwarta". Wchodzący/wychodzący naciska klamkę, język zamka chowa się i może wejść/wyjść.

2. Furtka "zamknięta". Po naciśnięciu klamki język zamka nie chowa się, wejście/wyjście możliwe jedynie po zwolnieniu elektrozaczepu (z domofonu).

Do realizacji tych wymagań potrzeba zamka, który po przekręceniu klucza wyłącza chowanie się języka. Pytanie tylko, czy są takie zamki? Czy da się to jeszcze inaczej rozwiązać bez takiego specjalnego zamka i zewnętrznego przycisku do zwalniania elektrozaczepu? Proszę o porady.

1 8
  • #2 25 Wrz 2014 13:34
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Załóż zwykły zamek z zasuwką zapinaną w elektrozaczep.

Furtka otwarta z klucza - można wchodzić.
    Furtka zamknięta z klucza - trzeba zwolnić elektrozaczep.

0
  • #3 25 Wrz 2014 15:13
    voytaschec
    Poziom 24  

Darkdarkman napisał:
    Załóż zwykły zamek z zasuwką zapinaną w elektrozaczep.

Niestety przy zasuwce wysuniętej nie będzie możliwości ponownego zatrzaśnięcia furtki (zasuwka się nie chowa na sprężynie).
    Zamiast klamki poszukaj gałko-gałki z dwustronnym zamkiem na klucz. Po zamknięciu jest zablokowana możliwość przekręcenia takiej gałki (język się nie chowa), ale po otwarciu z zaczepu można furtkę zatrzasnąć (język jest na sprężynie).
    Przykład takiej gałko-gałki:
    Jak rozwiązać otwieranie furtki? Jakie możliwości?

1
  • #4 25 Wrz 2014 15:23
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Istnieją zarówno zamki nawierzchniowe jak i wpuszczane w wersji samozatrzaskowej.

0
  • #5 26 Wrz 2014 01:18
    Bielin
    Poziom 10  

No właśnie taki zamek byłby idealny, ale nie potrafię znaleźć nic takiego. Czy jest jakiś konkretny producent takich zamków?

0
  • #6 26 Wrz 2014 09:13
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

Spytaj np w rozam-ie. Rozwiązanie ma też mankament. Nawet po zamknięciu z klucza furtka dalej trzymana jest tylko przez elektrozaczep, a więc łatwo ją otworzyć. Równie dobrze, a może i łatwiej można sobie z domu dodatkowym przyciskiem na unifonie , lub stanem systemu alarmowego blokować przycisk wyjścia.
    Pozdrawiam

1
  • #7 28 Wrz 2014 15:34
    mateusz0081
    Poziom 13  

Witaj kolego
    Powiem Ci jak zrobiłem u mnie patent na otwieranie furtki.
    Mam zrobiony ukryty przycisk do zwalania elektrozaczepu obok furtki w środku ogrodzenia.
    Jest to po to, aby nie nosić ze sobą klucza bez przerwy lub gdy ktoś przyjdzie otworzyć mu furtkę bezpośrednio przy nim niż biegać specjalnie do domu po klucz czy do domofonu otwierać furtkę.
    Pewien czas nie wiedziałem co z tym zrobić i zaczeło mnie to denerwować, ponieważ cały czas musiałem biegać do domu aby tą furtkę otworzyć.
    PS. Klamka jest sztywna, nie da się nacisnać
    Powiedz czy o coś takiego Ci chodzi, wyjaśnie jak to zrobiłem.

3
  • #9 09 Lut 2015 12:16
    mateusz0081
    Poziom 13  

Tak, tylko zapewne tam będziesz musiał mieć jakieś baterie, a już ci mówie z góry że to się nie sprawdza. Miałem na początku ten przycisk na baterie i w zimę bateria padła. Nie było wg w tym sensu i podłączyłem dwa pozostałe kable od skrętki która idzie od wideo domofonu. W domu założyłem mały transformator i mam osobne napięcie na przycisku do elektrozaczepu.

1