Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dziwne napięcie na zasilaczu 5V Nokia

25 Wrz 2014 13:12 1335 16
  • Poziom 9  
    Witajcie!

W swoim mini warsztacie elektronicznym chciałem użyć starego zasilacza do telefonów komórkowych Nokia.

Według opisu na obudowie zasilacz powinien podawać na wyjściu napięcie stałe 5V i powinien pozwolić na pobranie prądu około 325mA.

5V to bardzo popularne napięcie przy różnych eksperymentach (np. układy TTL), więc pomyślałem, że taki zasilacz przyda się jak znalazł.
    Kiedy jednak zmierzyłem napięcie na wyjściu zasilacza (zasilacz nieobciążony) woltomierz pokazał 9V (!!!) Jakim cudem?
    W takim razie on mi bardziej zastąpi baterię 9V do układów niż 5V do TTL...
    Skąd taka rozbieżność?

I inne pytanie - zasilacz jest w dość zwartej obudowie bez śrubek, więc nie chcę go rozkręcać. Czy takie zasilacze są stabilizowane?

Pozdrawiam,
    syriusz
  • Pomocny post

Poziom 30  
    Te zasilacze tak mają ;) nieobciążony ma dużo wyższe napięcie niż obciążony. Podłącz do niego cokolwiek a powinno być bliżej 5V. Poza tym zasilacz od Nokii to chyba tylko jakiś mały transformator z prostownikiem i kondziem na wyjściu, bez żadnego stabilizatora, bo stabilizator i układ ładowania jest wbudowany w telefon.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    _syriusz_ napisał:
    Kiedy jednak zmierzyłem napięcie na wyjściu zasilacza (zasilacz nieobciążony) woltomierz pokazał 9V (!!!) Jakim cudem?

W pytaniu leży odpowiedź.
    Zmierz napięcie pod obciążeniem.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedzi. To by w sumie wyjaśniało.

Zastanawia mnie jednak ciągle jakie są zasady podawania napięcia wyjściowego dla zasilaczy niestabilizowanych na tabliczkach znamionowych...
    Bo to 5V na zasilaczu będzie wtedy, gdy zasilacz będzie w pełni obciążony (czyli będzie podawał swoje max czyli 300mA), czy jak?

Bo dla zasilaczy stabilizowanych jest jasne (poprawcie mnie jeśli się mylę), że jak jest napisane 5V, to będzie miał zawsze 5V (obciążony czy nie), a może podać do iluś tam mA - zgadza się?

Pozdrawiam,
    syriusz
  • Poziom 29  
    5V będzie zawsze przy jakimkolwiek niepomijalnym obciążeniu.
    Dla obciążeń pomijanie małych, na przykład dla obciążenia miernikiem, głupoty mogą pojawiać się niemożebne.
  • Poziom 41  
    _syriusz_ Co to dokładnie za zasilacz?
    Jeśli jest to zasilacz niestabilizowany, to normalnym będzie, że napięcie jałowe będzie wyższe i będzie spadać, wraz z obciążeniem.

Dopiero zastosowanie zasilacza stabilizowanego, da ciągle napięcie 5V.
  • Poziom 9  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    _syriusz_ Co to dokładnie za zasilacz?

Link

ciasteczkowypotwor napisał:
    Jeśli jest to zasilacz niestabilizowany, to normalnym będzie, że napięcie jałowe będzie wyższe i będzie spadać, wraz z obciążeniem.

No właśnie do takiego wniosku doszedłem po pierwszych dwóch odpowiedziach.
    Czyli pomiar napięcia nieobciążonego zasilacza (przy znajomości jego tabliczki znamionowej) jest dobrym testem na to, czy zasilacz jest stabilizowany :-)

Pozostaje tylko pytanie z mojego drugiego posta: czy 5V podawane na tabliczce znamionowej to napięcie jakie uzyskamy przy pełnym obciążeniu (300mA w tym przypadku), czy zasady podawania tych parametrów dla zasilaczy niestabilizowanych są nieco inne?
  • Poziom 29  
    Jeszcze raz, wielkimi literami - większość tanich mierników cyfrowych nie nadaje się do mierzenie napięcia z zasilaczy AC/DC w stanie nieobciążonym.
    Niektóre nie nadają się w ogóle do mierzenia napięć z zasilaczy impulsowych.
  • Poziom 9  
    Darkdarkman napisał:
    Jeszcze raz, wielkimi literami - większość tanich mierników cyfrowych nie nadaje się do mierzenie napięcia z zasilaczy AC/DC w stanie nieobciążonym.

8-O Dlaczego :?:
    To, że wartość napięcia zasilacza niestabilizowanego i nieobciążonego jest znacznie wyższa od obciążonego, to sprawa jasna. Ale co ma do tego tani miernik cyfrowy?
    W końcu na wyjściu takiego nieobciążonego zasilacza mamy po prostu napięcie na jego kondensatorze "wygładzającym"...
    Możesz proszę rozwinąć swoje dwa zdania powyżej?
  • Poziom 41  
    Darkdarkman napisał:

Niby dlaczego?

_syriusz_, to jest tania przetwornica impulsowa, wiec może tak działać, zę stabilizuje napięcie pod obciążeniem.
  • Poziom 29  
    Mówiąc bardzo ogólnie ponieważ zasilacze impulsowe jak sama nazwa wskazuje na wyjściu generują impulsy.
    Częstość tych impulsów i ich długość, jest ustalana na podstawie obciążenia przez układ PWM.

Jest to olbrzymie uproszczenie oczywiście.

Tanie mierniki nie są w stanie poprawnie zinterpretować tych impulsów.

A tutaj do poczytania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic674282.html
  • Poziom 41  
    Darkdarkman myślę, iż nie masz racji. Skoro jest to zasilacz napięcia stałego, to na wyjściu nie ma impulsów, co widać na zdjęciu poniżej, przedstawiające dokładnie taki sam zasilacz, napięcie na oscyloskopie.

• Pomocny post
    Poziom 29  
    Prąd stały o częstotliwości 2,5kHz - stały jak diabli.
    Zestaw to z próbkowaniem typowej chińszczyny mierniczej i wyjdą na prawdę ciekawe rzeczy.

Do poczytania - podstawy:
    http://www.elportal.pl/pdf/k01/40_08.pdf

Moderowany przez Mirek Z.:

Proszę nie odbiegać od tematu dyskusją mającą dość luźny związek z tym tematem i tak zaniżającą poziom forum.

• Poziom 9  
    Darkdarkman napisał:
    Mówiąc bardzo ogólnie...

Dziękuję za linka - poczytałem też trochę ogólnie o zasilaczach impulsowych.
    Zatem całkiem możliwe, że ten zasilacz Nokia też jest impulsowy - sugerowało by to kompaktowe wymiary i zakres napięcia wejściowego AC 100-240V (a nigdzie nie ma mechanicznego przełącznika dla uzwojeń transformatora, jakie widywało się dawniej w zasilaczach tradycyjnych na transformatorze :-)

Pobawię się nim dzisiaj na różnych obciążeniach i zobaczę jak się zachowuje :-)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Darkdarkman Chyba znów Kolega nie zrozumiał o co chodzi.
    W linku który przytoczył Kolega, jest opisana przetwornica impulsowa do halogenów, która istotnie na wyjściu ma napięcie przemienne. Nie ma mostka prostowniczego, ani kondensatorów filtrujących na wyjściu, bo nie potrzeba napięcia stałego do zasilania żarowych halogenów.
    Na zdjęciu które przytoczyłem, widać wykres napięcia na wyjściu przetwornicy AC-DC od telefonu Nokia, dokładniej takiej jaką ma _syriusz_, jeśli byś Kolego Darkdarkman potrafił odczytać napięcie z oscyloskopu, to zauważysz, że pokazane są wyłącznie tętnienia o amplitudzie około 150mVpp. Napięcie na wyjściu tej przetwornicy to 8,6VDC + 150mVpp tętnień. Dla przykładu kolejne zdjęcie, tani miernik i drogi miernik TrueRMS.

Dodano po 2 [minuty]:

Zapytam jeszcze, komputer (układy elektroniczne, CPU MB czy GPU) z którego piszesz, zasilany jest napięciem przemiennym czy stałym?
  • Poziom 9  
    Słuszna uwaga!
    Z Waszej dyskusji Koledzy Darkdarkman i ciasteczkowypotwor już wiele się nauczyłem :-)

Zatem:

1. mamy 9V, a nie 5V, bo pomiar na nieobciążonym (normalna rzecz, jeśli nie mamy stabilizacji)

2. mamy zasilacz impulsowy, a nie tradycyjny, bo kompaktowe rozmiary, napięcie wejściowe AC 100-240V i tętnienie o częstotliwości ok. 2,5kHz

3. Mimo wszystko mamy napięcie "stałe" (pomijając tętnienia), bo wygładzane kondensatorem na wyjściu zasilacza, a więc mierzalne dla taniego cyfrowego woltomierza :-)

P.S.
    W końcu też sobie kupię oscyloskop! :D
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    _syriusz_ Tak, to jest zasilacz napięcia stałego z przetwornicą impulsową. Jeśli by dołożyć jeszcze kilka kondensatorów blokujących, to i by tętnienia spadły.
    Natomiast zasilacz impulsowy do halogenów, najczęściej nie posiada kondensatorów filtrujących, ani nawet mostka prostowniczego na wyjściu, bo i po co, skoro bezwładność żarnika sprawi, że migotania nie widać - toż zobaczyć zwykłą żarówkę, gaśnie przecież z częstotliwością 50Hz.