Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba P300-1E9. Po zalaniu biały ekran.

cziken08 25 Sep 2014 21:31 1983 22
    cziken08
    Level 9  
    Witam, mam problem z laptopem Toshiba P300-1E9, po zalaniu go przez dziecko mlekiem, matryca podświetla się tylko i świeci na biało. Od razu po zalaniu laptop oczywiście czyściłem w wanience ultradźwiękowej izopropanolem i dokładnie wysuszyłem. Sprawdzałem go na monitorze zewnętrznym i wszystko działa poprawnie. Mleko wylało się na klawiaturę więc raczej matrycy nie powinno się nic stać ale mogę się mylić. Czy wina może stać po stronie karty graficznej? Proszę o jakieś wskazówki, podpowiedzi. Z góry dziękuję.
    liteon250
    Level 15  
    Coś leży po stronie matrycy. Może taśma może inwenter.
    cziken08
    Level 9  
    Inwerter raczej nie bo on odpowiada za podświetlenie matrycy, a podświetlenie działa.
    liteon250
    Level 15  
    Mój błąd. Jeżeli działa na monitorze, To usterka musi leżeć gdzieś od strony matrycy lcd,
    Może taśma , Proponuje sprawdzić piny na taśmie czy nie zostały one uszkodzone.
    cziken08
    Level 9  
    Taśma także odpada, sprawdzałem ją już. Co do zasilania to jakie napięcie powinna dostawać?
    Adamstar1
    Level 25  
    Tak jak napisał kolega wyżej musisz mieć dostarczone 3,3V do zasilania matrycy. Z postu wynika że myłeś całego laptopa w wanience czy tylko opacznie to brzmi? Najpewniej na płycie jest korozja, tylko przez użycie wanienki mocno utrudniłeś sobie naprawę płyty.
    cziken08
    Level 9  
    Przepraszam że długo nie odpisywałem ale miałem problemy z internetem. Sprawdzałem zasilanie matrycy jest 3,27V. Mam jeszcze jedno takie pytanie, do czego służy ten układ który jest na zdjęciu? Znajduje się on pod kartą graficzną
    Właśnie po zalaniu największe smugi i zabrudzenie było w okolicach tego układu.
    adamadi33
    Level 43  
    cziken08 wrote:
    Mam jeszcze jedno takie pytanie, do czego służy ten układ który jest na zdjęciu?

Zaznacz na zdjęciu który to układ.
    cziken08
    Level 9  
    Ten zaznaczony na czerwono
    cziken08
    Level 9  
    Dzięki nanab. Wracając do usterki, co mogę jeszcze sprawdzić? Matrycy nie mam możliwości sprawdzić ale wydaje mi się że powinna być dobra bo przecież ona zalaniu nie uległa. Wina może leżeć po stronie grafiki choć na zewnętrznym monitorze działa?
    Adamstar1
    Level 25  
    Wyjście VGA i na matryce to dwa oddzielne bloki w karcie więc może tak być. W tej chwili najłatwiej podstawić Ci inną matryce aby ją wykluczyć.
    cziken08
    Level 9  
    boro1234567 wrote:
    To zasilanie matrycy zmierzysz?

Zmierzyłem zasilanie już pisałem wyżej. Jest 3,27V
    lisek
    Service technician RTV
    Biały ekran to 99% brak zasilania matrycy.
    Czyli :
    -albo na złaczu lvds masz brak napięcia (z pomiarów wynika , że masz ook)
    !- albo na płytce elektroniki matrycy masz uszkodzenie w torze zasilania > zacznij od bezpiecznika (opisywany jako F1) lub dalej w kluczu na polowym podającym dalej napięcie....
    Taka bywała matryca w wer. UK .
    Matryca od AUO B170PW06 v.2
    Złacze standartowe 30-pin./ 1x CCFL
    Tutaj Link_ datasheet
    Patrz str.12 i 19

W wer. na PL może być taka lub jej odpowiednik.
    Na forum podawano dane matryc 1440x 900 WXGA+ dla serii Toshiba P300

cziken08
    Level 9  
    Ale po zalaniu mógłby się spalić bezpiecznik na elektronice matrycy? I to jeszcze znajduje się u góry :) No ale każda podpowiedź jest dobra, zaraz zabiorę się za jego sprawdzenie.
    cziken08
    Level 9  
    Znalazłem ten bezpiecznik i jest dobry. Coś jeszcze na matrycy sprawdzić?

lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    Coś jeszcze na matrycy sprawdzić?

Sprawdz czy masz napięcie przed bezpiecznikiem , za nim ...oraz całą ścieżkę za bezpiecznikiem..?!
    Tam będzie albo polowy (P-channel) lub bipolarny tranzystor?

Jaka matryca ? (chodzimy po omacku)
    Podaj jakie układy scalone masz na tej płytce elektroniki (bo jakość foto. fatalna)
    cziken08
    Level 9  
    Napięcie jest, ścieżka ok. Chyba matryca będzie sprawna. Najlepiej jak bym miał możliwość jej podpięcia gdzieś, w serwisie komputerów jak zaniosę to mi sprawdzą?

Dodano po 15 [minuty]:

cziken08 wrote:
    Jaka matryca ? (chodzimy po omacku)