Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stereo i kino domowe - jak to zrobić?

zbagien 26 Wrz 2014 14:40 3594 17
  • #1 26 Wrz 2014 14:40
    zbagien
    Poziom 5  

Czołem Wszystkim,

Próbowałem sobie poradzić sam, ale temat mnie zdecydowanie przerósł. Będe wdzięczny za Wasza pomoc.
    Chciałbym wstawić sprzęt grający do salonu (prostokąt 5mx10m, całość będzie stała na jednej z krótszych ścian). Mam do dyspozycji 3000zł (na kolumny, wzmacniacz i amplituner).
    Początkowo myślałem o tradycyjnym kinie domowym, kupuje projektor i chciałem urządzić sobie kąt do oglądania filmów i grania na PS4. Jednak dużo czytałem o tym jak słabo takie zestawy sprawdzają się przy zwykłym słuchaniu muzyki, a tej słucham dużo więcej (głownie ciężki rock, metal) niż oglądam filmów. Gotów byłem zrezygnować z 5.1 na rzecz jakiegoś rozsądnego audio jednak problemem jest ten projektor i ps4. Z tego co się zorientowałem to wzmacniacze stereo raczej nie mają wyjśś HDMI, a takim kablem muszę podłączyć projektor (i ps4) do wzmacniacza/amplitunera.

Przeczesując fora trafiłem na elektrodzie tekst Pablo1964 :
    "Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zakup amplitunera KD wyposażonego w wyjście pre-out, które łączymy z wejściem liniowym wzmacniacza stereofonicznego."
    To dało mi nadzieje, ze da się mój problem jakoś rozwiązać.
    I tu moja prośba. Jakie wzmacniacze/amplitunery polecacie?

Myślę o podłogówkach pylon pearl 25. Kolumny chciałbym kupić nowe, reszta może być używana.
    Jak wspomniałem mam na to około 3000zł. Na kolumny pójdzie 1500zł zostaje drugie tyle na wzmacniacz i amplituner. Czy z tą kasą i nastawieniem na używany sprzęt jest szansa złożyć coś sensownego?

Nie jestem audiofilem. Lubię posłuchać muzyki i przy okazji remontu postanowiłem kupić coś co zagra lepiej niż wieża w kącie pokoju.
    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi. a może ktoś ma inny pomysł jak wyciągnąć w miarę rozsądny dźwięk stereo przy zachowaniu funkcjonalności kina domowego, albo jak podłączyć projektor i PS4 do 2.1 i olać KD:)
    Pozdro!!

0 17
  • #2 26 Wrz 2014 14:58
    akard
    Poziom 12  

Proponuję wziąć jeszcze jedną kwestię do przemyślenia. Ile tak naprawdę poświęcamy czasu na to aby posłuchać muzyki, siedząc w fotelu i to jeszcze w odpowiednim miejscu, nie mówiąc o skupianiu się nad nią. Najczęściej jednak latamy po domu, a sprzęt po prostu gra sobie w salonie. Gdy zaś oglądamy film, lub (jak piszesz) grasz na PS4, to siłą rzeczy siedzisz w jednym miejscu, a Twoja uwaga jest maksymalnie ukierunkowana na wizję i właśnie audio. Myślę, że biorąc pod uwagę takie dwie sytuacje, dużo więcej stracisz na efekcie audio podczas filmu, czy grze na PS4, niż usłyszysz różnicę w słuchaniu muzyki biegając po domu, lub po prostu zajmując się czym innym.

0
  • #3 26 Wrz 2014 15:31
    2486366
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 26 Wrz 2014 15:44
    zbagien
    Poziom 5  

Bardzo dużo w tym prawdy.
    Zwykle muzyka leci u mnie w tle. Ale czasem wieczorkiem lobię se odpalić muzykę zamiast telewizora. Jak pisałem, nie jestem audiofilem i nie mam wygórowanych wymagań. Mam po prostu tyle kasy na to przeznaczone i chciałbym znaleźć w tej kwocie jakiś przyzwoity sprzęt.

Jesli dobrze rozumiem Twoją sugestie powinienem zrezygnować z 2.1 i skupić się na kinie. A co z opiniami, że na kinie nie da się słuchać stereo?

Sam myślałem bardzie o tym żeby do fajnego 2.1 podłączyć projektor i mieć dobre stereo do oglądania filmów, ale powstał ten problem z wejściem HDMI.

0
  • #5 26 Wrz 2014 15:58
    akard
    Poziom 12  

Zestaw stereo jest to sprzęt odpowiadający przede wszystkim za dobrą jakość dźwięku (wierność instrumentów, równe wypełnienie całego zakresu częstotliwości akustycznej itd.).
    W zestawie kina domowego szczególny nacisk jest na lokalizację dźwięku, a charakterystyka jest tak dobrana, aby uwypuklić efekty specjalne i zrozumiałość narracji. Dodam, że w przypadku kina domowego istotnym, wręcz nierozerwalnym elementem jest rozmieszczenie wszystkich kolumn w odpowiednich miejscach. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to efekt kina domowego zupełnie się wytraca i w takiej sytuacji proponuję zestaw stereo.
    Z pewnością są to dwa zupełnie inne systemy przekazu. Na początek należy zadać sobie pytanie na czym nam najbardziej zależy. Dla jednego ważniejsza jest muzyka, dla drugiego przeżycia podczas oglądania filmu.
    Jeszcze raz powtórzę, nie należy ignorować formy w jakiej będziemy słuchać muzyki w stosunku do tego ile będziemy oglądać filmów, ew. grać na PS4.

0
  • #6 26 Wrz 2014 18:30
    zbagien
    Poziom 5  

Dzięki za zainteresowanie! :)

Kino domowe jest bardzo kuszącą propozycją. Mam na to miejsce i niby wszystko w porządku, ale jednak szkoda mi straty jakości muzyki w stereo.
    Dobrze rozumiem, że da się podpiąć projektor i PS4 do Tv, a następnie wyprowadzić kabel otyczny do DACa i cieszyć się dzwiękiem z kolumn podczas oglądania Tv, filmów i grania na PS?

Jeśli chodzi o PS to dobre stereo i tak będzie super, a gdyby naszła mnie ochota na przestrzenny dźwięk to mam w pogotowiu jeszcze całkiem niezłe słuchawki:)

0
  • #7 26 Wrz 2014 18:53
    Pablo1964
    Moderator

Na czym dotychczas słuchałeś muzyki? Jak oceniasz jej jakość? Czy czegoś brakowało lub coś przeszkadzało?

0
  • #8 26 Wrz 2014 19:26
    zbagien
    Poziom 5  

Mam starą wierze JVC. Słucham na niej płyt i radia. koncerty oglądam i "słucham" na tv.

Nie mam doświadczenia i to ma być mój pierwszy sprzęt do porządnego słuchania.
    W przyszłym tygodniu mam zamiar się przejść do salonu audio trochę posłuchać, ale najpierw chciałbym ustalić w która stronę będę szedł.

Jeśli zaś chodzi o kolumny to kierowałem sie głównie opiniami znalezionymi w sieci oraz ceną. Podoba mi się też to, że te Pylony to polskie produkt:)
    Nie upieram się przy nich, ale na pewno je sprawdzę w akcji.

0
  • #9 26 Wrz 2014 20:47
    Pablo1964
    Moderator

zbagien napisał:
    Mam starą wieże JVC.

Nic mi to nie mówi o jakości dźwięku. Ta firma produkowała i produkuje więcej niż jeden model.
    Decydując się na kino, pamiętaj, że dla spójności brzmienia wszystkie kolumny powinny pochodzić z jednej seriy.
    zbagien napisał:
    sprzęt grający do salonu (prostokąt 5mx10m
    To niemal pokój wielkości sali gimnastycznej. Pylon Pearl 25 to bardzo dobre kolumny ale czy wystarczą do takiego pomieszczenia. Czy na pewno słuchając będziesz siedział ać przy przeciwległej ścianie? Tak czy inaczej, dysponując kwotą 300 zł kupiłbym jeszcze wzmacniacz stereo i na tym poprzestał. Rozbudować można później...

0
  • #10 26 Wrz 2014 22:05
    zbagien
    Poziom 5  

Hej Pablo,

Wierza to mxs6 . Mam ją od jakiś 20 lat i jakoś daje rade:)
    Potrafi zagrać głośno, ma bas i w ogóle pełny wypas:) dużo fajnych imprez przy niej się odbyło, ale czas na coś poważniejszego.

Z tym pokojem to pewne uproszczenie. Sprzęt będzie znajdował się pod krótsza ścianą, ale nie bezpośrednio na niej. Tylko na przyległej części ściany dłuższej. Zrobiłem mały schemat:)
    Stereo i kino domowe - jak to zrobić?

Pewnie zrobiłbym tak jak piszesz, ale jeśli porostu kupie wzmacniacz i odpalę zwyczajnie 2.1 to nie będę miał dźwięku z projektora a to całkowicie kładzie oglądanie filmów (które jednak od czasu do czasu oglądam, a mając fajny kącik możliwe, ze będę to robił z większą przyjemnością i częściej) i granie na konsoli z jego wykorzystaniem. To zbyt duża strata jak dla mnie.

Jeśli nie znajdę jakiegoś rozsądnego rozwiązania, by to spiąć do kupy to pewnie zacznę jednak od kina i dopiero wrócę do pomysłu stereo.
    Ekran musi od początku byc funkcjonalny. Oczywiście jeśli skręcę w stronę KD to spróbuje dobrać kolumny z jednej serii.

0
  • #11 26 Wrz 2014 22:47
    Pablo1964
    Moderator

zbagien napisał:
    jeśli porostu kupie wzmacniacz i odpalę zwyczajnie 2.1 to nie będę miał dźwięku z projektora a to całkowicie kładzie oglądanie filmów

Możesz coś bliżej? Kompletnie nie rozumiem. Z projektora można słuchać 2.0. Filmy lepiej brzmia na dobrymn stereo niż na kiepskim kinie. Poza tym w tym budżecie nie kupisz pięciu przyzwoitych kolumn i subwoofera.
    zbagien napisał:
    Jeśli nie znajdę jakiegoś rozsądnego rozwiązania, by to spiąć do kupy to pewnie zacznę jednak od kina
    Budżet wystarczy na amplituner z wyjściem pre-out. A gdzie kolumny?

0
  • #12 26 Wrz 2014 23:03
    zbagien
    Poziom 5  

Bliżej to chodzi mi o to, że od kilku dni próbuje rozgryźć podłączenie projektora do 2.0 i wciąż nie wiem jak połączyć wzmacniacz stereo z projektorem i PS4. Pojawiają

Jak pisałem wole przyzwoite 2.0 niż KD, ale nie chce stracić funkcjonalności projektora.

Jaki Pablo jest Twój pomysł na spięcie tego sprzętu pod 2.0?

Jeśli zaś chodzi o kwoty, to już się dawno zorientowałem, że "trochę dołożyć" to podstawa w zakupach sprzętu audio:) jak będzie trzeba to się dostosuje.

0
  • #13 26 Wrz 2014 23:06
    Pablo1964
    Moderator

zbagien napisał:
    wciąż nie wiem jak połączyć wzmacniacz stereo z projektorem
    Być może nieuważnie czytałłem ale nie znalazłem modelu.

0
  • #14 26 Wrz 2014 23:19
    zbagien
    Poziom 5  

Jeśli pytasz o model projektora to będzie beneq w1070.

0
  • #15 26 Wrz 2014 23:30
    Pablo1964
    Moderator

zbagien napisał:
    nie wiem jak połączyć wzmacniacz stereo z projektorem
    Wciąż nie rozumiem, po co chcesz je łączyć. Co będzie źródłem dźwięku? PS4 ? Ma przecież wyjście audio.

0
  • #16 27 Wrz 2014 00:34
    zbagien
    Poziom 5  

Myślałem by źródłem był jakiś odtwarzacz DVD- odpali film i koncert. Nie mam nic konkretnego wybranego.
    Może możesz coś polecić i napisać jakbyś to poskładał do kupy?
    Dzięki.

Rozmawiamy o szczegółach zestawu który zamierzam skompletować, tylko, ze ja zastanawiam się czy w ogóle da się takie 2.0 podłączyć tak by spełniało moje złożenia. Bo jak na razie mam wrażenie, że coś się mi tu nie zgrywa. Być może jest to wynik mojej niewiedzy i będę wdzięczy za podstawową pomoc.
    Kiedy będe wiedział, że to wszystko da się zrobić by działo w sposób mi odpowiadający to zacznę myśleć o kolejnych składowych tego zestawu. Umówię się na odsłuchy, a w razie konieczności "trochę dołożę".

Ta tematyka dla osoby nieobeznanej w temacie to dżungla- niebezpieczeństwo wpadki czai się na każdym kroku:) A ilość sprzętu wszelkiej maści jest dla mnie nie do ogarnięcia:)dlatego też proszę o pomoc. Jeśli trzeba to i w sprawach najoczywistszych, dla kogoś kto w temacie jest dobrze zorientowany.

0
  • #17 27 Wrz 2014 09:56
    Przemmeekk
    Poziom 18  

Kupujesz dobre stereo, podłączasz wyjście dźwięku z PS4 i DVD do wzmacniacza i tyle. Obraz puszczasz przez HDMI do projektora. Nie wiem w czym problem.

0
  • #18 27 Wrz 2014 22:08
    zbagien
    Poziom 5  

Byłem dzisiaj w salonie audio.
    Da się wszystko podłączyć przy odrobinie sprytu.

Przy okazji posłuchałem KD i stereo na sprzęcie z przedziału cenowego który mnie interesuje.
    Postanowiłem zrezygnować ze stereo na rzecz kina.
    Różnice słyszałem bardzo dobrze, ale nie poczułem by ta różnica warta była rezygnowania z dźwięku przestrzennego.
    Jakość muzyki z KD była dla mnie spoko. Być może jest to efekt sprzętu z którego korzystam w tej chwili albo po prostu jestem mało wybredny:)
    Za to dźwięk przestrzenny bardzo mi się spodobał i myślę, że super sprawdzi sie w grach.

Dzięki wszystkim za sugestie i pomoc!
    Pozdro

0