Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaprojektowanie oraz budowanie zasilacza warsztatowego

26 Wrz 2014 18:27 6450 5
  • Poziom 13  
    Witam forumowiczów.
    Zamierzam zrobić zasilacz liniowy oparty na stabilizatorze regulowanym (np na l200 C lub podobny) z ogranicznikiem prądu, parametry zasilacza warsztatowego to przynajmniej 0 - 20 V oraz prąd rzędu 2-3 A. Wiem że temat był bardzo często poruszany i jest pełno projektów na podobnych stabilizatorach.
    Mam kilka pytań oraz próśb do kolegów:
    - Czy istnieje jakaś literatura , lub też jakieś rozbudowane artykuły które pomogą mi w projekcie ?
    - Jaki stabilizator jak nie L 200, jak wygląda straty cieplne w stabilizatorze czy istnieją stabilizatory o większej efektywności co za tym mniejszym wydzielaniem się ciepła, czy np zastosowanie stabilizatora na prąd powyżej 3 A rodzi o wiele większe problemy z ciepłem ( duży radiator i wydajny wentylator ).
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Zamierzam zrobić zasilacz liniowy oparty na stabilizatorze regulowanym (np na l200 C lub podobny) z ogranicznikiem prądu, parametry zasilacza warsztatowego to przynajmniej 0 - 20 V oraz prąd rzędu 2-3 A.
    Większość stabilizatorów scalonych utrudnia zrobienie regulacji od 0V, oraz nie da rady ze stratami mocy - tu trzeba dać zewnętrzny tranzystor lub kilka, stabilizatory scalone utrudniają też zrobienie płynnej regulacji prądu ale nic nie pisałeś żeby była potrzebna. Osobiście uważam, że więcej utrudniaja, niż upraszczają, ale to moja prywatna opinia.
    Na L200 był kiedyś sensowny projekt w Praktycznym Elektroniku.

Cytat:
    Wiem że temat był bardzo często poruszany i jest pełno projektów na podobnych stabilizatorach.
    Ale liczba dobrych projektów nadal bliska zera.

Cytat:
    - Czy istnieje jakaś literatura , lub też jakieś rozbudowane artykuły które pomogą mi w projekcie ?

Istnieje literatura np
    "Zasilanie układów elektronicznych: zasilacze ze stabilitazorami o pracy ciągłej" Odon Ferenczi
    Ale najwięcej możesz sie dowiedzieć ze schematów i instrukcji serwisowych zasilaczy fabrycznych.

Cytat:
    - Jaki stabilizator jak nie L 200

LM723, albo zbudować stabilizator z dwóch wzmacniaczy operacyjnych, źródła napiecia odniesienia i kilku tranzystorów.
    Cytat:
    , jak wygląda straty cieplne w stabilizatorze
    W liniowym zawsze tak samo iloczyn różnicy napięć wejście-wyjście i prądu.

Cytat:
    czy istnieją stabilizatory o większej efektywności co za tym mniejszym wydzielaniem się ciepła
    Nie, chyba żeby impulsowe, ale nie każdy chce mieć zasilacz warsztatowy z wbudowanym generatorem zakłóceń ;)

,
    Cytat:
    czy np zastosowanie stabilizatora na prąd powyżej 3 A rodzi o wiele większe problemy z ciepłem ( duży radiator i wydajny wentylator ).
    Nie ma takich wiele a te co są nie dadzą pełnego prądu w całym zakresie napięć - łatwiej jest z zewnętrznymi tranzystorami.
  • Moderator Projektowanie
    J.w, dodam tylko że jedynym sensownym pomysłem na redukcję ilości ciepła jest przełączanie uzwojeń transformatora, przy czym to przełączanie odbywa się automatycznie i jest sterowane z nastawy napięcia jakiego sobie życzysz na wyjściu, z histerezą, tak aby na wejściu stabilizatora napięcie zawsze było odpowiednio większe od wyjściowego, z uwzględnieniem spadku napięcia transformatora pod obciążeniem, napięcia tętnień i ewent. spadku napięcia w sieci.
    Zwykle wymaga to zaprojektowania i samodzielnego nawinięcia transformatora (uzw. wtórnych).
    Radzę się również zastanowić nad wartością maksymalnego prądu dostarczanego przez taki zasilacz - często spotyka się 3A czy 5A co jest zupełnie zbyteczne w praktyce, w 99% przypadków wystarczy 1A co ułatwia rozpraszanie ciepła.
    Natomiast ważne aspekty to aby taki zasilacz miał 2 kanały (2 identyczne zasilacze) odizolowane galwanicznie co pozwala je dowolnie łączyć na gniazdach wyjściowych - np. jako symetryczny albo szeregowo, oprócz tego przydaje się trzeci kanał - dawniej był to kanał 5V (dla TTL) obecnie raczej 15V (do CMOS serii 4000), oraz ewentualnie wyjścia 4-zaciskowe.
  • Poziom 13  
    Dzięki za fachową pomoc.
    Jak tak się znacie, czy jesteście w stanie podać mi jakiś sensowny i działający schemat.
  • Poziom 30  
    piurek10 napisał:
    Zamierzam zrobić zasilacz liniowy oparty na stabilizatorze regulowanym (np na l200 C lub podobny) z ogranicznikiem prądu, parametry zasilacza warsztatowego to przynajmniej 0 - 20 V oraz prąd rzędu 2-3 A.

piurek10 napisał:
    Jak tak się znacie, czy jesteście w stanie podać mi jakiś sensowny i działający schemat.

Jeżeli interesuje Cię zasilacz liniowy wykonany w oparciu o stabilizator L200 z płynną regulacją ograniczania prądu i napięcia wyjściowego (napięcie wyjściowe regulowane od 0) to taki zasilacz był prezentowany w czasopiśmie w Nowym Elektroniku (schemat poniżej) Chyba nic sensowniejszego nie znajdziesz.
    Są jeszcze prostsze uklady z udziałem tego stabilizatora, ale zakres regulacji napięcia jest od +3V.
    Np. jest to kit Jabel J-262, który latwo zmodyfikować tworząc dodatkowo płynną regulację ograniczenia prądu poprzez dodanie dwóch elementów i zmianę wartości jednego rezystora.
    Tylko tutaj Jabel trochę nie poważnie podszedł do dość dużej wydajności prądowej zasilacza (5A) i zastosował tylko jeden regulacyjny tranzystor mocy...
    Można jeszcze zbudować prosty zasilacz z L200 wraz z płynną regulacją ograniczania prądu wyjściowego stosując do tego celu wzmacniacz operacyjny.
    piurek10 napisał:
    Jaki stabilizator jak nie L 200,

Mając na uwadze Twoje wymagania co do parametrów zasilacza to możesz wykonać zasilacz na stabilizatorze LM723 z płynną regulacją ograniczenia prądu 0,1...2A i regulacją napięcia w zakresie 0...30V. Gdyby ten zasilacz Cię zainteresował to mogę załączyć wzór płytki.
    Ciekawy też jest zasilacz SN1533 szeroko omawiany tu na Elektrodzie. Zasilacz ten po niewielkich zmianach w układzie prostownika posiada dodatkowy stabilizator LM7812 do zasilania układów termoregulatora oraz przełącznika uzwojeń transformatora oraz stabilizator LM7805 do zasilania mierników panelowych zbudowanych np. na ICL7107.
    Jest jeszcze zasilacz (także LOW-DROP) sprawdzony, zbudowany na samych tranzystorach, gdzie regulację skokową ograniczania prądu (przełącznik) zamieniłem na płynną regulację ograniczania prądu przy pomocy potencjometru.
  • Poziom 13  
    Niestety okazało się że muszę zbudować zasilacz oparty na sterowaniu mikrokontrolerem. Czy znacie jakieś w miarę proste schematy, algorytmy działania do tego zagadnienia.