Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica ZZA6626i - Notorycznie pali się przekaźnik grzałki. Winny podgrzewacz?

26 Wrz 2014 23:24 1785 10
 • Poziom 16  
  Problem polega na tym, że w zmywarce notorycznie pali mi przekaźnik grzałki. Albo go skleja na stałe, albo nie łączy wcale. Po ostatniej wymianie przekaźnika i diody zabezpieczającej było dobrze do dzisiejszego dnia, ok. miesiąca czyli jakieś 8-em myć. Zastanawiam się czy faktycznie problemem jest przekaźnik czy podgrzewacz (grzałka). Może jest w jakiś sposób uszkodzony, ma zwarcie lub po prostu pobiera zbyt duży prąd? Jak to sprawdzić? Grzać grzeje.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 20  
  Na grzałce powinno pisać ile ma Wat podłącz miernik w szeregu z grzałką i sprawdź ile pobiera Amper i oblicz np. 8A*230v=1840W.Sprawdź też miernikiem czy niema przebicia na obudowę bo jak nie masz różnicówki w instalacji i uziemienie jest spięte z N to może robić zwarcie.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 16  
  Czy napewno w prądzie przemiennym też się liczy U*I? Coś mi się wydaje, że to w prądzie stałym...
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Paszczak22 napisał:
  Coś mi się wydaje, że to w prądzie stałym...


  Wydaje Ci się :)

  Chociaż pewnie masz na myśli:

  P = U • I • cosφ

  Wzór P = U • I jest prawidłowy, przy założeniu, że za U podstawimy wartość skuteczną napięcia ( 230 V ), a grzałka jako obciążenie rezystancyjne, nie wprowadza przesunięcia fazowego.

  Wracając do tematu. Być może przekaźnik był słabej jakości lub został kupiony o zbyt małym prądzie obciążenia. Ewent. zbyt niskie napięcie cewki przekaźnika, powoduje słabe przytrzymanie styków i iskrzenie co prowadzi do uszkodzenia.
 • Poziom 16  
  No właśnie już wymieniałem na kilka różnych przekaźników i zawsze historia jest ta sama. Rozbiorę pomierzę i napiszę jakie efekty.
 • Poziom 16  
  Jak napisałem tak zrobię. Dobrałem się do elektroniki, żeby nie musieć wyciągać i rozbierać całej zmywarki. Wpiąłem amperomierz (multimetr) w przewody od grzałki (przekaźnika) i brakło skali w amperomierzu (amperomierz ustawiłem na prąd przemienny 20A) Później powtórzyłem pomiar zmieniając bieguny - dla pewności, też mi brakło skali. Więc przypuszczam, że pobiera prąd ponad 20A. Ale czy to możliwe,żeby nie wybijało bezpiecznika 16A? Patrzyłem na pobór prądu na liczniku, w porównaniu z podłączanym żelazkiem 1450W licznik kręciło wolniej ale miało prawo bo grzałka ma podobno 1800W. Co o tym sądzicie?
 • Poziom 16  
  A co myślicie, żeby przed grzałkę dać jeszcze jakiś dodatkowy opornik, żeby zmniejszyć prąd i sprawdzić czy wtedy będzie paliło przekaźnik? Mniejsza moc grzania chyba nie zrobi zmywarce większej różnicy. Co o tym pomyśle sądzicie?
 • Poziom 36  
  Może po prostu wymień grzałkę, pomysł z dodatkowym opornikiem w szereg bez sensu, poza tym to musiał by być opornik o mocy przynajmniej kilkuset W.
 • Poziom 16  
  Już zamówiłem nową grzałkę - czekam na przesyłkę. Stary podgrzewać jak podłączam go bezpośrednio do sieci pobiera 16A znaczy dużo za dużo. Bo według moich wyliczeń powinien pobierać 1800W/230W=7,8A. Czy dobrze liczę? Rozebrałem obudowę tego podgrzewacza, bardzo szybko się grzeje, ale nie ma żadnego przebicia, grzałka grzeje na całej długości. Dodatkowo, żeby mieć pewność, po 5-10s grzania odłączyłem ja z prądu i grzałkę pokropiłem wodą i na całej długości woda szybko wyparowała. Co mogło się popsuć w takiej grzałce? Czemu może pobierać tak dużo prądu? Rozumie ,że mogłaby się przepalić i całkiem przestać grzać, ale żeby pobierać więcej prądu?. Wynik może być niedokładny ze względu, że mam miernik za okolo 40 zł a nie za 300 zł ale nawet jeśli, to odchyły od stanu rzeczywistego nie powinny być tak duże.
 • Specjalista AGD
  Zmierz tym miernikiem pobór prądu przez wspomniane żelazko; będzie wiadomo, czy miernik nie kłamie.
 • Poziom 16  
  Wymiana grzałki nie rozwiązała problemu. Zamiast więc inwestować w stara zmywarkę kupiłem nową. To było najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.