Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie triaków

30 Kwi 2005 13:24 1926 2
  • Poziom 10  
    Mam pytanie? czy możliwe jest łączenie równoległe triaków (BT139) w celu zwiększenia wydajności prądowej.Chodzimi o to aby na triakach BT139 (16A 800V) mozliwe bylo sterowanie wyższymi prądami.Z góry dzięki i prosiłbym w miarę możliwości o jakiś schemat gdyby to było bardziej skomplikowane niż mi się wydaje. Znalazłem podobny temat na tym forum, ale wątek się urwał i nie wyjaśnił sprawy.Rozwiązanie potrzebne mi do sterowania obrotami silnika 230V - prąd ok 20A. Dałoby radę?
  • Poziom 19  
    Witam

Teoretycznie można jednak w praktyce nie jest to takie proste. Wynika to z różnych czasów włączenia triaka w zależności od egzemplarza - zawsze któryś zostanie włączony pierwszy, i tylko on będzie przewodził prąd obciążenia.
    Dlaczego sobie komplikujesz życie za niecałe 20 zł kupisz triak 40A z serii BTA lub BTB.Triak BTA ma strukturę izolowaną od obudowy więc można go bezpośrednio przymocować do metalowej obudowy urządzenia, która zarazem będzie pełniła rolę radiatora.

AB
  • Poziom 10  
    Dzięki za radę.Chyba tak zrobię.Tyle tylko,że w sklepie, w którym się zaopatrzam akurat takich nie było. Będę musiał się rozejrzeć po innych sklepach.Jeszcze raz dzięki