Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka BOSCH KGV 3104/02 - Czym zastąpić czujkę temperatury?

be-be 27 Wrz 2014 11:42 1053 2
  • #1 27 Wrz 2014 11:42
    be-be
    Poziom 10  

Witam!
    Odgrzewam stary temat - wiem - ale potrzebuję pomocy w kwestii montażu zastępczej czujki do lodówki - jak w temacie. Przewertowałem forum i (dzięki Ci o wielka elektrodo) zdiagnozowałem problem. Kierując się radami kolegów wyprułem w tylnej części odpowiedni otwór i dotarłem do czujki (rozsypała się w rękach). By uratować zapasy żony spiąłem na krótko przewody i lodówka pracuje teraz non stop. Docelowo jednak chciałbym zastąpić to rozwiązanie czymś bardziej profesjonalnym. Wyczytałem na forum, że potrzeby jest czujnik NTC 4.7 K - rozumiem, że to jakiś termistor? Kolega T.Kolton proponuje by dołączyć szeregowo do tej czujki rezystor 1.3 K by osiągnąć pożądaną wartość, gdyż wiadomo, że oryginalna czujka ma wartość 6.233 K. Prosiłbym o radę jak taki układ polutować, w którym miejscu zastosować rezystor i czy w grę wchodzą ew. jakieś inne rozwiązania, np. innego rodzaju czy wartości termistor? Pytania może naiwne ale niestety zgnuśniałem zajmując się komputerami i pewne umiejętności poszły w las :( Będę wdzięczny za każdą podpowiedź!

0 2
  • Pomocny post
    #2 28 Wrz 2014 02:47
    zhudomel
    Specjalista AGD

be-be napisał:
    potrzeby jest czujnik NTC 4.7 K
    Tylko taki termistor i nic więcej nie potrzeba.

0
  • #3 29 Wrz 2014 10:24
    be-be
    Poziom 10  

Dzięki za radę koledze "zhudomel"! Zacząłem podejrzewać, że te odczyt 6,233 K to jakiś błąd pomiarowy (nieznana temperatura w jakiej był dokonywany) i tak na prawdę chodzi o termistor 6,8 K. Kupię w takim razie oba termistory i wypróbuję a potem opisze, które rozwiązanie okazało się lepsze.
    Co ciekawe - na niskich ustawieniach (1,2) lodówka po spięciu "na krótko" działa prawidłowo, tzn. uruchamia się i staje jakby była sprawna :) Jednak na wyższych od 3 do 5 działa nieprzerwanie.

0