Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Harry II ASC - Silne zakłócenia od telewizora LCD.

27 Wrz 2014 13:53 5640 64
  • Poziom 30  
    Witam.
    Posiadam w domu Cb radio president Harry II. Wszystko było ok, odbiór bez zakłóceń i nadawanie również ok.
    Telewizor Samsung LCD 40' nie powodował zakłóceń, kineskopowy LG w drugim pokoju też nie.
    Niestety kilka dni temu telewizor kineskopowy LG zastąpił telewizor LG LCD 42'.
    Od tej pory z CB radia praktycznie nie da się korzystać podczas pracy telewizora.
    Występuje silne buczenie zarówno na nasłuchu, jak i podczas nadawania.
    Założyłem ferrytowe filtry na przewód zasilający i antenowy, niestety żadnej poprawy nie ma.
    Po odkręceniu przewodu antenowego od cb radia zakłócenia nikną.
    Da się coś jeszcze z tym zrobić czy muszę się z tym pogodzić?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wymienić telewizor.
    M

Moderowany przez c2h5oh:

Post był wielokrotnie raportowany.
    Regulamin punkt 3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    Jeżeli chcesz tak "pomagać" to lepiej nie pisz wcale. Nastepnym razem będzie OSTRZEŻENIE.
    Post pozostawiam jako przestrogę dla innych "dowcipnych".

• Poziom 30  
    Bardzo dobra porada... :( Kupiony nowy za 1200zł kilka dni temu, więc ta opcja niestety- odpada.
    Nic innego zrobić się nie da? Jakiś filtr lub coś?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    ToJestNick napisał:
    Bardzo dobra porada... :( Kupiony nowy za 1200zł kilka dni temu, więc ta opcja niestety- odpada.
    Nic innego zrobić się nie da? Jakiś filtr lub coś?

LG42' za 1200zyla... tu chyba leży problem.
    Spróbuj założyć rdzeń ferrytowy na kabel zasilający telewizor, możliwie najbliżej jego obudowy.
    Poza tym może pomóc transformator prądowy 1:1 założony na kablu przy samej antenie CB. Wygugluj "RF choke" i będziesz wiedział jak go wykonać.
  • Poziom 30  
    Na kablu zasilającym telewizor są dwa filtry, przy samym telewizorze i przy samej wtyczce.
    Nic to nie dało.
    Telewizor był na promocji z okazji otwarcia nowego sklepu, normalnie kosztuje około 2 000zł.

Co do tego transformatora to zaraz zobaczę. Dzięki. Chociaż większość jest po Angielsku a z tego języka jestem mniej niż przeciętny :|
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Szanowny Panie moderatorze. To cudownie, że mój post spotkał się z tak szerokim odzewem.
    Moja porada jest poparta własną praktyką. Miałem siejący telewizor, który był słyszalny w całym paśmie KF w promieniu kilkudziesięciu metrów. Pomogła tylko wymiana na inny - nie siejący. Oczywiście kolega ToJestNick może wyczyniać nad swoim egzorcyzmy lecz pomoże to jak umarłemu kadzidło.

Tu nasuwa się pytanie - jaka odległość dzieli w/w telewizor od anteny CB? W moim przypadku 50m od źródła zakłócenia były około s9.

Powodzenia w walce z zakłóceniami. M
  • Poziom 30  
    W jednym masz rację, telewizor ten słychać nawet w zwykłym radiu FM, tylko czekać aż sąsiedzi zaczną się skarżyć.
    Niestety telewizor kupili rodzice, są nim wniebowzięci więc ja nie mogę go wymienić, muszę tylko jakoś walczyć z tymi zakłóceniami.
    O ile w zwykłym radiu FM da się je jeszcze ignorować, to w CB nie jest to możliwe.

Antena CB znajduje się w odległości około 5 metrów od telewizora, antena UKF od radia FM znajduje się w odległości około dwóch metrów, z tym, że oddziela je jeszcze ściana.

W razie potrzeby nagram filmik jak słychać je w Cb Radiu.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    ToJestNick napisał:
    Po odkręceniu przewodu antenowego od cb radia zakłócenia nikną.
    To jest ważne zdanie Panowie i Panie!
    Jak widać to nie radio odbiera te zakłócenia lecz antena bądź fider.
    Z czego kolega korzysta??Jak to antena?
    Pomóc może alokacja anteny, bądź inne poprowadzenie samego fidera, inną drogą.
    Oczywiście Michał ma wiele racji.Sama marka TV-ora to katastrofa, jednak jak już ktoś stanął w to ..... to jakoś trzeba próbować się ratować. Gdyby kolega kupił "Soniaka" to by tego problemu nie było raczej.Pozdrawiam.

Nie zobaczyłem ostatniego posta kolegi autora.
    Daltego dodatkowe pytanie: czy to dom jest czy blok mieszkalny??Bo jak pisałem jak jest możliwość to koniecznie alokacja anteny w inne miejsce, jak najdalej od TV-ora.Proszę o odpoweidź jaka to antena CB??
    Odsuń antenę CB na kilkanaście metrów od TV i zobacz jak zmaleją.
    Sprawdź też czy nie przenoszą się po zasilaniu - podłącz CB do akumulatora.
  • Poziom 30  
    Antena to President ML 145, wiem, że samochodowa. Ale wbrew pozorom w domu łapie ponad 10km co spokojnie mi wystarcza.
    Co to jest fider? Bo tego pojęcia szczerze- nie znałem.
    Telewizora nie wybierałem ja, jak wróciłem do domu ze szkoły to stał już na stole, moim zadaniem było go tylko podłączyć.
    Producent sam chyba dobrze wie, że ten telewizor to wielkie G.....
    W pudełku znalazłem ferrytowe filtry, i instrukcję gdzie je zamontować. W moim TV Samsung'u nie było ich gdyż zwyczajnie nie są potrzebne, nie ma najmniejszych zakłóceń.

Cb Radio cały czas jest zasilane z akumulatora samochodowego, anteny nie mogę odsunąć gdyż po prostu nie mam gdzie, mieszkam w bloku.
    No to musisz wyłączać siewnik jak chcesz pogadać przez cymbałki.
    M
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Aha, jeszcze następna kwestia, czy to jest antena na magnesie? Czy masz metalowe parapety na zewnątrz okna? Czy antena jest na zewnątrz domu czy wewnątrz? Czy jest ona na poziomie telewizora, czy można ją niżej od niego umieścić?
    To wszystko jest ważne.
  • Poziom 30  
    Szkoda tylko, że ja z CB Radia najczęściej korzystam wieczorem. Więc dokładnie wtedy gdy rodzice oglądają telewizor...
    Jakiś filtr nie zda egzaminu?

Antena magnetyczna, stoi na metalowym parapecie, za oknem na zewnątrz pomieszczenia. Jest mniej więcej na wysokości połowy telewizora.
  • Poziom 34  
    Nie pisz tak szybko, bo nie nadążam z pytaniem. Chcę ci pomóc. Odpowiedz na pytania. Na którym piętrze mieszkasz?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    A może brak masy? Oczywiście, wg Twojego opisu problem jest z siejącym telewizorem, ale może spróbuj popracować nad masą instalacji CB. Nie można również zbagatelizować kwestii dobrego zestrojenia instalacji antenowej.
  • Poziom 30  
    Tzn? Co mam zrobić z masą?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    To bardzo dobrze, że tak wysoko.Zatem przy tej wysokości nie ma aż takiego znaczenia czy antena tego typu jest wewnątrz budynku czy na zewnątrz( czyb że ściany są z żelbetu, ale to dziś rzadkość). A czy mierzyłeś kiedykolwiek jak ta antena zestrojona jest z tym parapetem, czyli czy SWR jest poniżej 3 bo na 1.0 to nie ma szans.
  • Poziom 30  
    Mierzyłem raz, SWR jest w granicach 1 na kanale pierwszym, 1.5 na ostatnim, 1 na środku zakresu (20 kanał).
    Ściany są z żelbetu, blok z lat 70/80tych.
    Lecz tak jak mówię, antena jest na zewnątrz.

Zasięg nadawania około 8/9 km bez zakłóceń. Odbioru około 10KM.
    Nadmienię, że zmieniałem niedawno promiennik gdyż ktoś go skrócił do 90cm, a powinien mieć 145cm. Po jego wymianie kontrolowałem dostrojenie i wszystko było OK.
  • Poziom 34  
    Same "schody", czyli jednak żelbet!
    Słuchaj a zrób próbę, zasłoń metalowym ekranem samą cewkę anteny od kierunku TV-ora. Tylko ten ekran ( to nawet metalowa taca może być) to tak 10-20cm od cewki, bo ci SWR się rozjedzie jak bliżej będzie.Jak to nie pomoże to będzie trzeba jak najdalej antenę umieścić od TV, nawet w innym pomieszczeniu na innym oknie.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Ponieważ radio masz zasilane z akumulatora, a antena jest magnetyczna, wiec nie masz nigdzie kontaktu galwanicznego z masą. Spróbuj podpiąć minus zasilania, albo lepiej obudowę radia (jeśli metalowa) do np. kaloryfera (jeśli masz rury doprowadzające metalowe), ewentualnie do bolca ochronnego w gnieździe, (jeśli masz instalację 3 żyłową).
  • Poziom 30  
    Instalacja elektryczna dwu żyłowa, aluminiowa. Kaloryfer fakt, żelazny, rury doprowadzające tez... W sumie można spróbować w niczym to chyba nie zaszkodzi.
    Co do zasłaniania blachą, nie wiele to daje, zakłócenia ciut się przyciszają, ale nie znacznie.
    Przeniesienia anteny nie mam możliwości, gdyż mój pokój jest najdalszym w którym mogę ją umieścić, dalej jest ściana, a za ścianą już sąsiad.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Jeszcze jedno, zobacz czy nie się zdjąć spod anteny izolatora (np. gumy ochronnej, czy innej podkładki), wtedy może będzie lepszy kontakt z masą.
  • Poziom 30  
    Jak może być kontakt z masą skoro parapet nie jest nigdzie podłączony? Co prawda jest metalowy, ale lakierowany.
    Poza tym nakładki pod anteną nie da się zdjąć, ktoś ją przykleił na klej cyjanoakrylowy.
  • Pomocny post
    Kolego akard. ML145 koło anteny magnetycznej nawet nie stała.
    Poza tym anteny nie potrzebują masy, tylko przeciwwagi a SWR ma marginalny wpływ na odbiór smogu elektromagnetycznego.
    M
  • Poziom 30  
    Jak to ML145 koło magnetycznej nie stała? Jest z magnesem i daje całkiem niezły zasięg odbioru i nadawania, wiele zakłóceń nie ma, jedynie te z telewizora...
  • Pomocny post
    ToJestNick napisał:
    Jak to ML145 koło magnetycznej nie stała? Jest z magnesem i daje całkiem niezły zasięg odbioru i nadawania, wiele zakłóceń nie ma, jedynie te z telewizora...
    Kolejny etap edukacji radiowej. Anteny magnetyczne kontra anteny na magnesie. Różnica jak między piciem w Szczawnicy a ..... w piwnicy. ;)
    M
  • Poziom 30  
    Antena ma podstawę magnetyczną od której można bez problemu ją odkręcić, popularnie mówi się na nią magnetyczna, tak samo mówią o niej nawet w serwisie CB radii.
    Ale nie schodźmy na temat nie zwiazany z zagadnieniem, tutaj chodzi o zakłócenia...
    Podłączenie - zasilania do kaloryfera może jakoś pomóc?

Regulamin pkt 3.1.17 z "zasilanie do kaloryfera".
    Przypominam, że już miałeś do czynienia z Ostrzeżeniami z tego pkt regulaminowego i zasilaczami. :cry:
    [SP5ANJ]
    Nie. Chcesz polepszyć to zacznij od zamontowania anteny jak należy.
    M
  • Poziom 30  
    Przekątna nie jest 5m, antena jest mniej więcej w połowie okna, dalej nie pozwala przewód na jej odsunięcie. Antena nie widzi telewizora, dzieli ją od niego jeszcze żelbetonowa ściana i balkon.
    Sądzę, ze gdyby te zakłócenia były tak szkodliwe, to by tego telewizora nie dopuszczono do sprzedaży, a ma znak CE oraz gwarancję.

Jeśli chodzi Ci o zamontowanie ,,jak należy" tzn co muszę zrobić?
    Kupić bazową antenę i zainstalować ją na dachu.
    Skoro TV jest na gwarancji i ma CE to reklamuj go u producenta albo sprzedawcy, że nie da się go używać.
    M