Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja parowa Philips GC 8261 - Uszkodzony bezpiecznik termiczny

27 Wrz 2014 14:53 3126 6
 • Poziom 10  
  Zaczęło się od tego, że załączyła się lampka nakazująca odkamienienie zbiornika, jednak jak to zrobiłem to już nie zgasła. Rozebrałem stację i okazało się, że pod kociołkiem są dwa bezpieczniki termiczne. Jeden z nich (na poniższym zdjęciu - nr 1) nie ma przejścia, podejrzewam że on odpowiada za świecenie tej usterki. Drugi nie wykazuje awarii. Oba są wpięte do poczwórnej wtyczki (na zdjęciu - nr 3).

  Stacja parowa Philips GC 8261 - Uszkodzony bezpiecznik termiczny

  Pytałem w serwisie ile taka termopara może kosztować, okazało się, że trzeba kupić cały zbiornik za kwotę ponad 300 zł.

  Szukałem w necie rozwiązania oraz części zamiennych, znalazłem jedynie pojedynczy bezpiecznik (z jedną wtyczką) za 49 zł.

  Stacja parowa Philips GC 8261 - Uszkodzony bezpiecznik termiczny


  Czy można nim podmienić ten uszkodzony (te same parametry)?.

  Może jakieś inne pomysły, bo stacja jest świetna ale mimo tego nie jest warta by za jej naprawę płacić ponad 3 stówy.
 • Poziom 30  
  Twoja wtyczka ma 4 piny, bo są do niej podłączone 2 bezpieczniki.
  Sądzę, że nic nie stoi na przeszkodzie by uszkodzony bezpiecznik odciąć, na przewody nasunąć koszulki termokurczliwe i dolutować nowy bezpiecznik. Następnie przesunąć koszulki nad lut i podgrzać :) Uzyskasz wytrzymałe, i dobrze zabezpieczone połączenie.


  @edit
  Chociaż mi się wydaje, że tak czy siak może skończyć się na wymianie całego elementu. Bezpieczniki same z siebie się nie uszkadzają. Przepalenie bezpiecznika może być spowodowane uszkodzeniem całego elementu.
 • Poziom 10  
  ToJestNick napisał:
  Twoja wtyczka ma 4 piny, bo są do niej podłączone 2 bezpieczniki.
  Sądzę, że nic nie stoi na przeszkodzie by uszkodzony bezpiecznik odciąć, na przewody nasunąć koszulki termokurczliwe i dolutować nowy bezpiecznik. Następnie przesunąć koszulki nad lut i podgrzać :) Uzyskasz wytrzymałe, i dobrze zabezpieczone połączenie [...]


  Dokładnie tak chciałem zrobić, tylko nie wiem czy parametry tych bezpieczników mogą się różnić :?:
 • Poziom 30  
  Nie ma żadnych napisów na starym?
 • Poziom 10  
  Nic a nic niestety.

  Wpadł też mi do głowy taki pomysł: jeżeli ten uszkodzony bezpiecznik zbiera temperaturę w innej części zbiornika, czyli w ten sposób układ elektroniczny może określić czy zbiornik nie jest zakamieniony (kamień gorzej przewodzi ciepło, więc będzie różnica tempetatur pomiędzy bezpiecznikiem 1 i 2) - to gdybym podłączył równolegle działający bezpiecznik pod drugą parę pinów, teoretycznie układ wciąż by dostawał informację że zbiornik jest czysty (nie byłoby różnicy temperatur). Czy to tak działa? W nowszych stacjach widziałem tylko jeden bezpiecznik pod zbiornikiem.

  Stacja ma już swoje lata i ten czujnik zakamienienia mógłbym sobie darować.

 • Specjalista AGD
  Ale pomylone są tu zupełnie pojęcia - To nie jest zaden bezpiecznik, nie wiem wogóle jak serwis sprzedający częsci może pisać takie bzdety..

  Jest to czujnik temperatury / termistor , posiada on odpowiednią wartość, która zmienia się wraz ze wzrostem ciepła.. Nie odpowiada on za wskazanie ilości kamienia, bo takowe czujniki nie występują.. - Jeden termistor odpowiada za odpowiednią temparaturę w boilerze, drugi za uruchamianie pompy..

  W jaki sposób sprawdzałeś przejście ? Bo ów element może posiadać dużą oporność, która nie zostanie odczytana jako przejście..