Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda krzemowa domowej roboty

Kostian95 27 Wrz 2014 15:53 6165 7
  • Witam ;)
    Była już na forum dioda germanowa w szklanej bańce,a czemu by nie zrobić diody krzemowej?
    Przedstawiam Diodę krzemową wykonaną samodzielnie w domowym zaciszu.

Dioda powstała z płatka krzemu pierwotnie siedzącego w układzie scalonym.
    W celu wydostania struktury z obudowy układu scalonego opaliłem układ nad płomieniem palnika i rozkruszyłem jego obudowę (po dobrym opaleniu obudowa kruszy się w palcach)
    Następnym krokiem było zeszlifowanie z płatka krzemu całej struktury,dokonałem tego za pomocą drobnego papieru ściernego typu gładzik- najlepiej gdy papier jest już zużyty,wtedy uzyskujemy lśniącą powierzchnię ale szlifowanie trwa dłużej.
    Przy szlifowaniu płatka krzemu trzeba uważać aby go nie połamać,mi niestety pękł :(
    Otrzymany w ten sposób płatek jest czysty niczym łza więc następnym krokiem jest domieszkowanie.

Po odpowiednim domieszkowaniu otrzymujemy płatek krzemu typu N- będzie to katoda diody,teraz musimy wytworzyć złączę P-N.
    Złącze to wytworzyłem poprzez wtapianie indu (stanowiącego jednocześnie anodę diody) w domieszkowany płatek krzemu za pomocą impulsu elektrycznego.
    Następnym krokiem było wygrzewanie,ja wykorzystałem do tego celu kuchenkę gazową- złapałem ostrożnie płatek krzemu pensetą i umieściłem go w "główce" płomienia (jest to najcieplejszy punkt).
    Po umieszczeniu płatka w płomieniu zaczekałem aż płatek zacznie się żarzyć czerwienią- utrzymałem go w takim stanie przez jakieś 3/4s po czym pozwoliłem mu samoistnie ochłonąć. Niestety podczas wygrzewania płatek wyślizgnął się z pensety (była gorąca :D) i upadł na niezbyt czystą powierzchnie kuchenki co z pewnością nie wyszło mu na dobre :|

Ostatnim krokiem było wykonanie ramki oraz wyposażenie jej w wyprowadzenia.
    Dioda prezentuje się tak:
    Dioda krzemowa domowej roboty Dioda krzemowa domowej roboty
    Zdjęcia muszę przyznać nie są najwyższych lotów- telefony nie są dobre do zdjęć makro :|

Pomiar miernikiem:
    ------------------
    Dioda w kierunku przewodzenia.

Dioda w kierunku zaporowym.

Pozdrawiam i życzę równie udanych projektów ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Kostian95
    Poziom 9  
    Kostian95 napisał 67 postów o ocenie 79, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Opole. Jest z nami od 2014 roku.
    miro.nasz
    Poziom 23  
    Gratuluję!
    Ja 50lat temu wkładałem do probówki siarkę i kapkę ołowiu i po podgrzaniu otrzymałem gotowy kryształek, który służył mi /zamiast diody/ do radia na słuchawki - detektora. Była nawinięta na szklance cewka kondesator zmienny do łapania stacji i długa antena. Odbierałem Warszawę, Rosję a nawet kilka stacji zachodnich.
    Pozdrawiam Miro.Nasz
    topnick
    Poziom 8  
    Już wiem jak zużyć zachomikowany zbiór przeróżnych scalaczków. Tylko do czego użyję diod diy? Nie wiem. Jakieś parametry? Max. prąd przewodzenia?
    Zigus
    Poziom 14  
    Projekt naprawdę bardzo dobry, jednak mam pytania. Jakim sposobem i co domieszkowałeś aby otrzyma złączę typu N? wiadomo ze musi to być materiał który posiada więcej elektronów , ale proszę podwiedziedzieć mi jak zostało to uzyskane. Kolejnym moim pytaniem jest, jak już mamy złącze N to bierzesz to złącze i domieszkujesz związek indu? czy bierzesz osobno znów krzem i do niego związek indu aby otrzymać złącze typu P?
    Kostian95
    Poziom 9  
    Jeśli chodzi o parametry diody- nie oszukujmy się,są one marne zaś sama dioda jest raczej swoistym trofeum/dowodem triumfu domorosłej myśli technicznej niżeli elementem o zastosowaniu praktycznym.
    Tak więc żadnego cudu nad Wisłą nie dokonałem :wink:

Zigus
    Metoda domieszkowania zastosowana w tym projekcie polega na "domieszkowaniu powierzchniowym" i została opracowana przeze mnie,przyznam że nie jest to jakaś arcy wyrafinowana technologia- grunt to wyczucie i intuicja ;)
    Technika ta jest jednak obarczona wieloma wadami w związku z czym pracuję nad jej ulepszeniem.
    Podstawowym problemem jest tu zachowanie czystości samej domieszki jak i powierzchni krzemu :|

Z indem sprawa wyglądała prosto,wziąłem kulkę indu,położyłem ją na domieszkowanym płatku krzemu i potraktowałem całość impulsem elektrycznym z kondensatora o napięciu 150v.
    Kulka co prawda nie przykleiła się do krzemu lecz impuls wystarczył aby ind zmieszał się z krzemem- już w tym momencie uzyskałem funkcjonujące złącze P-N,dla pewności poddałem płatek operacji wypiekania w płomieniu kuchenki.
    Koniec.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Kostian95
    Poziom 9  
    Ja wykorzystałem ind z tranzystora stopowego,można też pokusić się o rozbrojenie diody DMG3- jest tam o wiele więcej indu.
    Można też użyć glinu czy galu ale z ich zdobyciem może być problem.