Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 5820TG - Wyłączenie dodatkowej karty graficznej

27 Wrz 2014 17:24 1701 1
  • Poziom 2  
    Witam,

Nie jestem pewny czy w dobrym dziale napisałem posta, ponieważ jest to jedna z pierwszych moich wiadomości - najwyżej zostanie to przeniesione.

Mam pewien problem z laptopem Acer 5820TG. Laptop ma 2 karty graficzne - Intela zintegrowaną i lepszego Radeona ATI. Najprawdopodobniej się zepsuła karta ATI, ponieważ kiedy tylko komputer się próbuje przełączyć na nią - od razu się krzaczy, zawiesza i restartuje od początku cały laptop.

Trochę historii. Na laptopie był windows 7 od nowości (jakieś 3-4 lata) i nigdy nie był formatowany, dlatego myślałem, że może to być kwestia jakiś śmieci. Komputer został sformatowany w całości i zainstalowany windows 8.1. Po instalacji wszedłem w Menadżer Urządzeń i brakowało sterowników do obu kart graficznych i czegoś jeszcze. Wszystkie trzy sterowniki udało mi się zaktualizować poprzez 'aktualizuj sterownik urządzenia'. Niestety przy ponownym uruchomieniu komputera się zaczęło krzaczyć wszystko tak jak pisałem wyżej - nie pokazuje się nawet ekran logowania, bo od razu próbuje wystartować z karty ATI. Sformatowałem jeszcze raz kompa i wyłączyłem tą kartę ATI i nie aktualizowałem sterownika i jest o tyle lepiej, że komputer się uruchamia poprawnie, ale mimo wszystko kiedy wejdę w przeglądarkę i coś zacznę robić, to po chwili widać że próbuje znowu wejść na ATI i to samo - krzaki i od nowa komp sie uruchamia. W związku z tym próbowałem wyłączyć kartę w BIOSie, ale jedyna info jaka tam jest na ten temat to jak dobrze pamietam 'Graphic Device' i 2 opcje - 'Switchable' oraz 'Discrete' czy coś takiego. Domyślnie ustawione jest na 'switchable', dlatego próbowałem zmienić na 'discrete', ale okazało się że wtedy od samego startu komputer próbował być na ATI i był niemały problem bo nie mogłem wejść nawet do BIOSa. Ale po dłuższych kombinacjach udało mi się to poprawić poprzez jakiś zewnętrzny monitor.

Nie wiem na ile to ma wpływ, ale komputer się dosyć grzał zawsze. Temperatura kiedyś doszła mi do aż 100'C, po czym go wyczyściłem od kurzu i całego syfu i teraz średnia temp to tak 60'C. Teraz kiedy jest praktycznie nic na nim nie ma jest też 50'C..

Reasumując: Nie wiem w jaki sposób mogę wyłączyć kartę ATI kompletnie, żeby nie była ona widoczna dla Windowsa i wgl. Jak szukam w necie takich informacji to jedynie znalazłem info jak wyłączyć Intela, a zostawić ATI. Chciałbym, żeby dało się w ogóle korzystać z tego laptopa, bo jak na razie to w ogóle bezużyteczny jest.

I może jakieś rady co mogło się stać z tą kartą ATI i jak to uleczyć? Obawiam się, że mogła się lekko podgrzać podczas tych wysokich temperatur. Czy jest jakaś możliwość wymiany kart graficznych w laptopach?