Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAAC 414 - jak podłączyć ten siłownik

27 Wrz 2014 18:47 4689 18
  • Poziom 8  
    Witam
    Mam następujący problem gdyż chce wymienić siłownik na FAAC 414 i jest on na 230V a centralę mam na 24 V czy jest możliwość by to podłączyć by wszystko działało i jeszcze jedno pytanie jak mam podłączyć ten siłownik gdyż z niego wychodzą 4 przewody jeden czarny drugi brązowy trzeci siwy i ostatni żółto zielony i jest do tego kondensator.
    Proszę o pomoc.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Trochę za dużo przeróbek,lepiej sprzedać i kupić właściwą. Ale da się zrobić.Co najmniej 4 przekaźniki.Ale widzi mi się ,że to centrala od przesuwnej.Czy brama jest z zakładką?
  • Poziom 8  
    wszystko działało tylko że siłownik był za słaby i nie dawał rady a otwiera się tylko jedno skrzydło bramy o długości ok 3,5 m także taki mi doradzili i taki zakupiłem.
    I chciałbym to podłączyć by to wszystko działało tak jak należy tylko nie wiem jak się za to zabrać.
    i prosiłbym o jakieś instrukcję jak to podłączyć.
  • Poziom 32  
    Podłącz siłownik na ostro z kondensatorem,sprawdż czy jest ok.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Centralka nie wygląda żeby miała jakieś zabezpieczenia ale możesz napisać czy miała na starym siłowniku jakieś zwalnianie albo kontrolę nacisku (typu cofanie na przeszkodzie) i w jaki sposób wykrywała położenia krańcowe. Jak nie miała zaawansowanej kontroli a tylko działała na czasy to spokojnie zastosuj poniższy schemat. Diody dowolne prostownicze małej mocy (np 2N4001), Przekaźniki z cewkami na 24V , styki na 220V o obciążalności ok. 1 KW (siłownik pobiera jakieś 300 W). W FAACu kabel siwy to wspólny, kolorowe to obroty w jedną/drugą stronę (podłączyć odpowiednio do oczekiwanych kierunków pracy), i między nimi musi być kondensator który powinien być w komplecie z siłownikiem. Żółto/zielony to uziemienie PE (NIE N - ZEROWY).

FAAC 414 - jak podłączyć ten siłownik

PS a dużo prościej użyć innego siłownika na 24 V (np Nice Wingo 2024)
  • Poziom 32  
    Powinien być jeszcze jeden przekażnik na N/ktoś zamieni kable i będzie kłopot/W fabrycznych
    rozwiązaniach jest.
  • Poziom 8  
    nie było żadnego zwalniania a krańce wykrywał bo były zamontowane krańcówki.
    Czyli mogę podłączyć pod tą centralkę ten siłownik ??
    Bo znalazłem taki schemat i może podłączę wtedy jak jest to w nim zawarte
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Kup do tych siłowników płyte 455 lub DTM varia do skrzydłówki i przestań rzeźbić w gównie.
    Cytat:
    Wytrzymałość prądowa musi wynosić co najmniej 20 A
    akurat te przekaźniki na płytce tyle mają. Jeśli schemat dokładnie odpowiada rzeczywistej centralce to możesz tak podłączyć ( tylko dokładnie tak- zero i faza zgodnie ze schematem, inaczej na kablu cały czas będzie 220 V i jak pies lubi gryźć to.....)
    Krańcówki jak napisał Mareczny muszą być, FAAC nie ma wbudowanych. Co prawda 414 ma wbudowany termik i się tak szybko nie spali ( b. skuteczny i wielorazowy - raz spotkałem się z siłownikiem pracującym bez przerwy na blokadzie 3 doby i nic - podobno termik go włączał i wyłączał co ok 2 minuty bo światło przygasało :) ) ale to tylko awaryjne zabezpieczenie.
    Cytat:
    przestań rzeźbić w gównie.
    no bez przesady- nie każdy chce wydawać kolejne sześć stów, przy takim podejściu nie miała by racji bytu połowa tego podforum ( a zwłaszczcza gigantyczny temat " siłownik po 30 zł za skrzydło") oraz wszelkie DIY. Jedni wezmą profesjonała, inni bawią się sami oszczędzając chociaż 5 zł i ich prawo....
  • Poziom 39  
    kotbury napisał:
    no bez przesady- nie każdy chce wydawać kolejne sześć stów,

Varia kosztuje 400 , a DTMeasy 300 zł. To chyba nie wiele za pewnosc działania i bezpieczeństwo.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Centralka poszła z dymem :) co mnie nawet ucieszyło. teraz mam kupione 455 FAAC i powiedzcie jak to podłączyć pod jeden siłownik i jak skonfigurować by to wszystko działało krańcówki mam.
    Siłownik pod złącze silnika M1, programowanie czasów zaawansowane a sekwencje dla drugiego silnika M2 coby centralka go pomijała wprowadzać jak najkrótsze.
    Naprawdę wszystko co dot. ustawiania jest opisane w instrukcji. Jedyna niejasnośc to ( w przypadku niekorzystania) zwarcie do minusa zacisku Stop - na schemacie podłączenia fotek tego nie ma a bez tejbzworki napęd nie ruszy.

Krańcówki ( jeśli masz odboje dla skrzydła na zamknięciu i otwarciu) nie są niezbędne - tą centralę ustawia się na czasy ruchu

Ps. Co do kwestii bezpieceństwa tamta spalona centralka akurat miała wejście na fotki, a po drugie 414 nie doposażony w enkoder w duecie z 455 także pcha non stop (przez ustawiony czas ruchu) a nie odwraca ruch na przeszkodzie - fakt że siłę na siłowniku można elektronicznie w centrali ograniczyć (a większość użytkowników po kilku latach, odrobinie rdzy na zawiasach i paru zimach i przyblokowaniu siłowników na zwolnieniach i tak żąda powiększenia siły ) ale to także nie do końca idealne rozwiązanie.
  • Poziom 30  
    Można jeszcze wykorzystać wejście OPEN_B ( połowiczne otwarcie bramy ) , wtedy działa tylko jeden silnik .
  • Poziom 8  
    wymienione zostało wszystko na nowe i działa bez problemu.