Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nakładanie sygnału o większej częstotliwości na napięcie DC

27 Wrz 2014 20:15 792 9
  • Poziom 5  
    Witam
    Potrzebuję nałożyć sygnał na przykład 20kHz na napięcie DC 12V.
    Poziom nakładanego sygnału 1V.
    Nie wiem jak to wyjaśnić ale będę miał urządzenie które gdy się uaktywni będzie nakładać na napięcie 12V (instalacja samochodowa) sygnał 20kHz.
    Drugie urządzenie będzie badać stan napięcia instalacji - jeżeli pojawi się napięcie 20kHz to będzie wiedzieć że tamto się uaktywniło i coś się dzieje.
    Może ktoś mi powie jak to zrobić, za jakiś schemat będę wdzięczny.
    Z góry dzięki.
  • Moderator Projektowanie
    jdubowski napisał:
    Od strony prądu stałego dławik (lub rezystor) od strony przemiennego kondensator i sumujesz.

Obawiam się że nie o to chodzi. To byłby sygnał 20kHz na potencjale +12V ale jako osobna linia, a ja zrozumiałem temat tak, że kolega chce przesyłać informację w postaci 20kHz w linii zasilającej +12V? - tak się nie da bo ta linia ma znikomą impedancję (akumulator) i całkowicie stłumi ten sygnał, a przecież masa jest wspólna.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    trymer01 napisał:
    że kolega chce przesyłać informację w postaci 20kHz w linii zasilającej +12V? - tak się nie da bo ta linia ma znikomą impedancję (akumulator) i całkowicie stłumi ten sygnał,

I po to właśnie dławik. To zresztą przypadek jak w zasilaczu wzmacniacza anrenowego TV.
  • Poziom 31  
    jdubowski napisał:
    I po to właśnie dławik

Duży ten dławik będzie, jeśli całą linię +12V przez niego puścimy :)

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest tak jak pisał trymer01, zsumować te dwa sygnały na osobnym obwodzie.
  • Poziom 5  
    Kurcze osobny obwód odpada.
  • Poziom 31  
    To napisz dokładniej co chcesz takim rozwiązaniem uzyskać, może uda się wymyślić co innego. Może wystarczy tylko odizolować dławikiem obwód zasilania tego twojego urządzenia itp.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    wolek14 napisał:
    jdubowski napisał:
    I po to właśnie dławik

Duży ten dławik będzie, jeśli całą linię +12V przez niego puścimy :).

Autor wątku nie podał informacji jaki prąd pobiera urządzenie które ma otrzymać sygnał.

wolek14 napisał:
    Może wystarczy tylko odizolować dławikiem obwód zasilania tego twojego urządzenia itp

To chyba oczywiste.
  • Poziom 5  
    Witam
    Jedno urządzenie (nadajnik) pobiera gdzieś około 20mA, drugie (odbiornik) tyle samo.
    Instalacja samochodowa służy jedynie do przekazania informacji. Nie jest możli pociągnąć dodatkowy przewód.
  • Poziom 14  
    Jeżeli chcesz przesłac informację przez siec samochodową to nie upieraj się przy częstotliwości 20 KHz, tylko wykorzystaj częstotliwości radiowe. Zbuduj normalny nadajnik i odbiornik. A w miejsce anteny podłącz kondensator który podłączysz do + instalacji w samochodzie. w tym temacie dodawałem prostą aparaturę do zdalnego sterowania może to w czymś pomorze.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2766301.html