Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijarka transformatorów i cewek

71tomek 27 Wrz 2014 21:27 14991 24
  • Jakiś czas temu przypiąłem się do postu "atmega - nawijarka warstwowa do cewek" z moją konstrukcją. Jako, że co i rusz ktoś dokopuje się do tematu i pyta o szczegóły - postanowiłem dodać projekt do DIY.
    -sterowanie AT89C4051, program w (sic!) bascomie, silniki krokowe 2x KH56KM2U014 ze sterownikami na L289/L287 (w elektronice - nic odkrywczego).
    -zasilacz sterownika krokowych od laptopa + kondensator + zasilacz logiki na lm7805.
    -0 przekładni- oś silnika bezpośrednio sprzężona z osią roboczą
    -płynne układanie zwojów - (bez skoku o średnicę co obrót)
    -ustawiana za pomocą klawiatury średnica drutu nawijanego - 0,01-1,25mm (skok co 0,01mm) z możliwością zmiany w trakcie pauzy
    -regulowane 3 prędkości nawijania z możliwością zmiany w trakcie pauzy
    -ustawiana za pomocą klawiatury ilość zwojów do nawinięcia -0 - 9999 (teoretycznie do 65536) ze skokiem co 10
    -rozpędzanie po rampie
    -pauza w trakcie pracy za pomocą klawiatury z sygnalizacją na wyświetlaczu
    -ustawiane programowo za pomocą klawiatury 2 odczepy z sygnalizacją na -wyświetlaczu z możliwością zmiany w trakcie pauzy
    -możliwość wprowadzenia nowych 2 odczepów w dowolnej chwili
    -rozpędzanie po pauzie i odczepie po rampie
    -ustawiana programowo za pomocą klawiatury pauza po każdej warstwie z możliwością zmiany w trakcie pauzy
    -wyświetlanie prędkości , zadanej ilości zwojów , bieżącej ilości zwojów nawiniętych , średnicy zadanej i info o pauzie i odczepie bez potrzeby przewijania ekranu
    -manewrowanie silnikiem obrotu i posuwu (pozycjonowanie bębna i wózka) przed rozpoczęciem nawijania za pomocą klawiatury
    -max wymiary karkasu - szer 120mm średnica 160mm
    -max wymiary rolki z drutem szer -200mm średnica 200mm
    -programowe ustawienie granicy karkasu- eliminacja niewygodnych krańcówek lub czegokolwiek innego

Nawijarka transformatorów i cewek Nawijarka transformatorów i cewek Nawijarka transformatorów i cewek Nawijarka transformatorów i cewek Nawijarka transformatorów i cewek Nawijarka transformatorów i cewek
    Film z działania:

Link

W całej konstrukcji brakuje mi hamulca szpuli zdawczej - naciągu drutu. Może ktoś ma jakiś pomysł - projekt (np elektromagnetyczny - regulowany)?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    71tomek
    Poziom 10  
    71tomek napisał 8 postów o ocenie 15, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
    jankazik
    Poziom 16  
    No ładne bardzo i równo układa drut. Naciąg powinien zapewnić stałą siłę ale różną dla różnych średnic. Zastanawiałeś się nad hamowaniem szpuli za pomocą silnika prądu stałego zasilanego niewielkim napięciem żeby tylko wytworzyć siłę hamującą ?
    71tomek
    Poziom 10  
    Jeszcze się nie zastanawiałem, ale muszę coś fajnego wykombinować... Wezmę i Twój pomysł pod rozwagę. Posługiwałem się prymitywnym hamulcem mechanicznym. Widać go na filmie - kawałek smyczy na osi zdawczej.
    jankazik
    Poziom 16  
    Rozwijając ten pomysł to silnik należałoby zasilać PWM. Takie rozwiązanie jest poprawne dla cewek okrągłych o niewielkiej ilości warstw. Inne pomysły to zastosowanie czujnika siły/nacisku lub pomiar rozciągnięcia kalibrowanej sprężyny. Sterowanie oczywiście uC i program wcale nie będzie jakoś skomplikowany. Podrzucam Ci te pomysły ponieważ stojąc przed takim samym problemem jak Ty rozważam te trzy opcje.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Ja osobiście nie kombinowałbym z elektronicznym naciągiem drutu - niepotrzebna komplikacja układu. Z powodzeniem wystarczy naciąg mechaniczny - sprężyna dociskająca (lub odpychająca) drut i hamulec na rolce o regulowanej sile. Może być najprostszy w postaci kawka filcu trącego o rolkę z drutem.
    eurotips
    Poziom 36  
    jankazik napisał:
    Rozwijając ten pomysł to silnik należałoby zasilać PWM. Takie rozwiązanie jest poprawne dla cewek okrągłych o niewielkiej ilości warstw. Inne pomysły to zastosowanie czujnika siły/nacisku lub pomiar rozciągnięcia kalibrowanej sprężyny. Sterowanie oczywiście uC i program wcale nie będzie jakoś skomplikowany. Podrzucam Ci te pomysły ponieważ stojąc przed takim samym problemem jak Ty rozważam te trzy opcje.

Poległem kiedyś na takiej konstrukcji, na takim prostokątnym karkasie mogłem nawijać drutem w wąskim zakresie przekrojów: 0,5 -0,6 mm, cieńsze mi rwało, na grubszym gubił silnik kroki. Problem stanowi zmienna prędkość liniowa z jaką drut jest pobierany, minimum to 3 rolki wyrównawcze po drodze w tym co najmniej jedna z regulowanym naciągiem dobieranym do średnicy drutu. Wtedy szpule podawczą można hamować stałym momentem.
    No i nie polecam zastosowanego tu napędu bezpośrednio z osi silnika, musi być przełożenie minimum 1:2 a przy drucie grubszym niż 0,7 to nawet 1:5 bo silnik gubi kroki. W takiej nawijarce podstawą jest niestety dobra mechanika, sama elektronika nic nie da, łacznie z zastosowaniem uC do sterowania.
    Leszek59
    Poziom 9  
    A może w roli hamulca zastosować magnes stały np. neodymowy z regulacją odległości, aby zwiększać lub zmniejszać siłę hamowania?
    c4r0
    Poziom 36  
    I niby jak by to miało działać z tym magnesem?

Co do konstrukcji, to kiedyś zbudowałem coś takiego z LEGO :D gumowe końce w prowadnicy wytrzymują nawinięcie chociaż jednej cewki? Nie lepiej byłoby dać tam kółko na łożysku?
    Leszek59
    Poziom 9  
    c4r0 napisał:
    I niby jak by to miało działać z tym magnesem?

Na zasadzie wytwarzania prądów wirowych przez magnes w przewodniku, tak jak w sprzęgłach magnetycznych w niektórych automatycznych skrzyniach biegów, amortyzatorach czy starych licznikach energii elektrycznej (obracający się dysk aluminiowy). Najlepiej obrazuje to magnes spadający wewnątrz rury miedzianej lub hamulec w kolejce górskiej. Przykładów jest bardzo dużo.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Tylko po co udziwniać stare jak świat urządzenie? Są sprawdzone sposoby realizacji pewnych rzeczy i nie ma sensu tego zmieniać.
    Andrzej42
    Poziom 26  
    Zgadza się - trzeba dodać naciągi sprężynowe dla wyrównania siły dla prostokątnego karkasu, oraz hamulec, czy to na filcu, czy magnetycznie (http://www.orbitrekguru.com/ko%C5%82o-zamachowe/system-hamowania/) - zamiast elektromagnesu dać neodym z nabiegunnikami i regulowaną odległością.
    c4r0
    Poziom 36  
    Siła hamowania w takim systemie jest zależna od prędkości (proporcjonalna?) i aby wytworzyć siłę adekwatną do tego zastosowania prędkość obrotu szpuli musiałaby być zdecydowanie nieadekwatna do zastosowania.
    Leszek59
    Poziom 9  
    c4r0 napisał:
    Siła hamowania w takim systemie jest zależna od prędkości (proporcjonalna?) i aby wytworzyć siłę adekwatną do tego zastosowania prędkość obrotu szpuli musiałaby być zdecydowanie nieadekwatna do zastosowania.

71tomek napisał:

...
    -regulowane 3 prędkości nawijania z możliwością zmiany w trakcie pauzy
    ...
    W całej konstrukcji brakuje mi hamulca szpuli zdawczej - naciągu drutu. Może ktoś ma jakiś pomysł - projekt (np elektromagnetyczny - regulowany)?

Prędkość nawijania - jest znana jedna z trzech :ok:
    Leszek59
    Poziom 9  
    ZBIQ napisał:
    A gdzie znaleźć i po ile są takie profile jak użył Autor?

W sklepach, gdzie można kupić akcesoria do budowy maszyn CNC. Zapytaj wujka Google :)
    c4r0
    Poziom 36  
    Leszek59 napisał:
    Prędkość nawijania - jest znana jedna z trzech :ok:
    Jak bym miał strzelać to powiedziałbym że potrzeba z 1000rpm żeby przy takiej średnicy jak szpulka drutu uzyskać odpowiedni rząd wielkości siły hamowania. A tak szybko to chyba nie nawija :)
    jankazik
    Poziom 16  
    eurotips
    Poziom 36  
    Przez tyle lat w magnetowidach stosowano sprzęgła cierne i jakoś tam się to sprawdzało. W maszynach do szycia do dzisiaj są stosowane takie rozwiązania i śrubą ze sprężyną reguluje się naciąg nici a to przecież podobne maszyny, w obu przypadkach potrzebny hamulec i kompensacja różnych chwilowych prędkości.
    Freddy
    Poziom 43  
    Panowie, tak prawdę mówiąc, to jest zabawka, a nie nawijarka.

Za słaby silnik.
    Brak kontroli ilości zwojów, liczenie kroków, to żadna kontrola.

Zastosowany silnik, może służyć co najwyżej do przesuwania prowadnicy do drutu.
    chrust58
    Poziom 18  
    eurotips napisał:
    Przez tyle lat w magnetowidach stosowano sprzęgła cierne i jakoś tam się to sprawdzało.

W mojej nawijarce(analogowej), jako hamulec wykorzystałem takie sprzęgło. Nawijałem druty od 0,05 - 0,5mm.
    Nawijarka transformatorów i cewek
    71tomek
    Poziom 10  
    Zgadzam się, że to jest zabawka. Jak najbardziej. Coś zbudowanego do nauki przez zabawę. Uważam, że przy swojej ułomności mechanicznej i elektrycznej konstrukcja ma wiele ciekawych funkcjonalności jak na amatorskie urządzenie z części z recyklingu (szczególnie programowe rozwiązania krańcówek czy liczenie obrotów bez czujnika). Tak czy siak myślę, że jeśli chodzi o hamulec to za wszelkie rady dziękuję i polecam je przyszłym konstruktorom, którzy zmierzą się z tematem. Za najrozsądniejsze (może nie high tech jak woleliby inni) uważam rozwiązanie z maszyny do szycia kolegi eurotips'a Za inne rady też dzięki wszystkim I za to, że do oceny wszyscy podeszli jak, nie przymierzając, komisja oceniająca obronę pracy dyplomowej. Nie o to w sumie chodziło, ale nie szkodzi. Pozdrawiam wszystkich.
    Leszek59
    Poziom 9  
    Osobiście jestem pod wrażeniem wykonania nawijarki :spoko: .
    Moim skromnym zdaniem z tego co widać na filmie, jak na zabawkę, to nawijarka ma wystarczające pole robocze i dokładność, aby w sposób profesjonalny zastosować ją do nawijania cewek transformatorów stosowanych w urządzeniach audiofilskich np. wzmacniaczy lampowych i małych transformatorów zasilających. Znam ludzi, którzy robią to ręcznie. Wielki szacunek im za cierpliwość.
    Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że jest to forum DIY, a nie firma produkująca profesjonalne nawijarki transformatorów i cewek.
    sltar
    Poziom 9  
    Odkopię Pański temat, choć moje pytanie jest z zupełnie "innej beczki".
    Skąd zdobył Pan te przepiękne profile ALU i jakie były ich wymiary (boki kwadratu)?
    Byłbym wdzięczny za namiary na producenta tych cudeniek :-)
    Poszukuje takich, ale dość nietypowego 50x50mm
    Pozdrawiam
    Sławek
    71tomek
    Poziom 10  
    45x45 i 45x90. wpisz "profile aluminiowe" i już.
    lidka99
    Poziom 10  
    Witam, 71Tomek czy wykonałbyś la mnie taki układ sterownika wraz z silnikami / bez części mechanicznej/ jeśli tak to w jakiej cenie ? Możesz pisać na PW