Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

połączenie 2 akumulatorów na łodzi

boreclc 28 Sep 2014 14:46 1185 3
Wago
    boreclc
    Level 9  
    Dzień dobry

Jestem konstruktorem i budowniczym tratwy aluminiowej i i chciałbym założyć w niej instalację elektryczną.
    Posiadam 2 akumulatory. Jeden z nich ma pełnić funkcję rozruchowego, do silnika spalinowego (yamaha 9.9km), a drugi służyć zasilaniu instalacji na łodzi.

Chciałbym również zastosować prądnicę, do ładowania obu akumulatorów dzięki pracy silnika (tak jak w samochodzie). I tu pojawia się problem. Idea jest następująca, w kolejności:

1. Ładowany jest akumulator rozruchowy, jeśli naładowanie sięga określonego poziomu dolnego.
    2. Po osiągnięciu określonego, górnego poziomu naładowania ak. rozruchowego, zaczyna się ładowanie akumulatora zasilającego instalację.
    3. Przy równoczesnym ładowaniu ak. zasilającego musi być możliwe korzystanie z niego, tj. zaświecenie lampki chociażby.
    4. Po naładowaniu obu akumulatorów, prądnica się wyłącza.
    5. Oba akumulatory powinny być wyposażone we wskaźniki naładowania.

Jeśli moje założenia są nierealne, nielogiczne, proszę o skorygowanie.
    No i... jak to zrobić? Na ten moment nie jest potrzebny konkretny schemat, ale porada. Może ktoś już robił coś takiego? :)

Za pomoc serdecznie dziękuję
  • Wago
    BILGO
    Level 38  
    Dlaczego tak chcesz udziwnić tą instalacje ?
    Chcesz po prostu mieć na łodzi akumulator który będzie zawsze naładowany i służył do rozruchu silnika ?

Najprostszym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy to zastosować DWA alternatory i dwa akumulatory. Jeden tylko do rozruchu a drugi na instalacje...
  • Wago
    User removed account
    User removed account