Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator- zalewanie i rozładowywanie się/brak prądu rozruchu

Chudy07 28 Wrz 2014 14:46 1461 7
  • #1 28 Wrz 2014 14:46
    Chudy07
    Poziom 7  

Witam.
    Z góry przepraszam jeśli zły dział i proszę o przeniesienie jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Otóż kupiłem nowy akumulator do skutera YUASA 12v 4Ah nie zalany bez elektrolitu w zestawie. Kupiłem elektrolit/w sklepie podali mi jako elektrolit wodę demineralizowaną i właśnie nie wiem czy to jest to bo na paragonie pisze elektrolit a na butelce woda demi.... No ale go zalałem do poziomu upper lowel postał jakiś czas 30-1h następnie sprawdziłem żarówką czy już się naładował żarówka nie świeciła zbyt dobrze i po chwili akumulator się zerował. Podłączyłem go pod prostownik 12v opcja dla aku motorowerowych ładował się z 4-6h. Włożyłem go do skutera nie miał siły zakręcić rozrusznikiem ale reszta chodziła dobrze tylko szybko się rozładowywał. Ładowałem go znów z 8-10h Aku szybko się rozładowywał więc wymieniłem regulator napięcia i już łaodwanie jest ale zakrecic nadal nie ma siły pomimo iż jest dobrze naładowany. Przez noc zostawiony w skuterze nie miał siły nawet odpalić kierunków ale po odpaleniu po chwili się doładował i kierunki i stop już były (światła są zasilane z prądnicy).

Moje pytanie czy dobrym roztworem zalałem aku?
    Czy nie zalałem zbyt wysoko? ( podobno może robić zwarcie i się rozładowywuje jeśli zaleje się zbyt dużo)
    Czy może jest to wada techniczna akumulatora?

Jutro prawdopodobnie będę miał dostęp do pomiaru ( prąd rozruchowy, volty, ładowanie)

0 7
  • #2 28 Wrz 2014 14:57
    ToJestNick
    Poziom 29  

Co to za akumulator? Jeżeli jest żelowy to właśnie go uśmierciłeś, daj zdjęcie.
    Poza tym ktoś wcisnął Ci kit, skoro na butelce jest napisane woda demineralizowana, to NIE JEST to elektrolit tylko woda, którą się dolewa w przypadku niskiego poziomu elektrolitu.
    Elektrolit to mieszanka wody demineralizowanej z kwasem siarkowym, na samej wodzie NIE BĘDZIE działać.

0
  • #3 28 Wrz 2014 15:07
    Chudy07
    Poziom 7  

Rzecz jasna że akumulator kwasowy.
    http://www.rooader.pl/zal_fs/FZd2_26838.jpg
    Model akumulatora
    YB4L-B
    Producent YUASA
    Typ akumulatora
    kwasowy
    Napięcie
    12 V
    Pojemność 4 Ah
    Prąd rozruchu 56 A
    Długość 121 mm
    Szerokość 71 mm
    Wysokość 93 mm
    Zacisk "+" po stronie
    prawej
    Odpowietrznik po stronie
    prawej
    Waga z elektrolitem 1,80 kg
    Elektrolit w zestawie
    nie
    Gwarancja 12 miesięcy

Czy jest szansa uratowania tego aku? Dodam,że przed zalaniem był prawdopodobnie jakiś proszek bo było slychać.

0
  • #4 28 Wrz 2014 15:08
    ToJestNick
    Poziom 29  

Pozostaje Ci tylko opróżnić akumulator, zalać elektrolitem i próbować ładować.
    Skoro był proszek w środku, to możliwe, że akumulator był źle traktowany i przechowywany przez co nastąpiło odpadanie masy czynnej z płyt, jeśli tak to akumulator na śmietnik.

0
  • #5 28 Wrz 2014 15:14
    Chudy07
    Poziom 7  

No to tak opróżniam aku kupuje ELEKTROLI zalewam, ładuje 1/10 prądu aku przez 15-20h aku powinien chodzić dobrze rozumiem? A jeśli nie będzie chodził to wina leży po mojej stronie ze złego zalania czy po stronie sprzedawcy że w aku był proszek?

0
  • Pomocny post
    #6 28 Wrz 2014 15:20
    ToJestNick
    Poziom 29  

Ładujesz przez 10 godzin! Ładujesz prądem wartości 1/10 POJEMNOŚCI akumulatora, przez 10 godzin, jest to tzw prąd dziesięciogodzinny.
    Najlepiej to kontroluj napięcie na akumulatorze, i gdy osiągnie około 14,4V zakończ ładowanie.
    Wina leży po stronie sprzedawcy, gdyż możliwe, że akumulator jest poważnie uszkodzony. W sprawnym nie powinno być żadnego proszku.

0
  • #7 28 Wrz 2014 15:22
    Chudy07
    Poziom 7  

To zalanie wodą demineralizowaną mu nie mogło zaszkodzić jak coś? To dzięki za wyjaśnienie i pomoc w temacie.

0
  • #8 28 Wrz 2014 15:35
    ToJestNick
    Poziom 29  

Nie mogło, często gdy akumulator jest zasiarczony jedną z metod odsiarczania jest zalanie go wodą destylowaną, naładowanie, rozładowanie, opróżnienie z wody i zalanie elektrolitem.Wylej całą wodę, zostaw akumulator do góry nogami na godzinę, dwie aby cała woda wykapała, zalej elektrolitem, odczekaj aby płyty nasiąkły i ładuj :)

0