Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik ciepła gorące powietrze-woda w ogrzewaniu kominkowym

beavis1978 28 Wrz 2014 18:11 1581 2
 • #1 28 Wrz 2014 18:11
  beavis1978
  Poziom 7  

  Wymiennik ciepła gorące powietrze-woda w ogrzewaniu kominkowym Witam. Zastanawiam się nad zmodernizowaniem mojego systemu ogrzewania kominkowego. Obecnie mam tradycyjny kominek z którego komory wyciągane jest gorące powietrze i kanałami dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń w domu. Sprawność systemu jest jak najbardziej zadawalająca, ale system ma kilka mankamentów:
  1. szum wydobywający sie z kanałów. drażni zwłaszcza w sypialniach.
  2. przenoszone są zapachy po całym domu.
  3. zimne podłogi.

  Niestety nie jestem w stanie kominka przerobić do układu z płaszczem wodnym, który wydaje mi się by mnie bardziej zadowolił.

  Pomyślałem nad skonstruowaniem wymiennika ciepła gorące powietrze--> woda.
  na początek zamierzam przeprowadzić prosty tani eksperyment. zbudować taki wymiennik jako stos kilku (4,6 ) nagrzewnic samochodowych przez które turbina DGP będzie przedmuchiwała gorące powietrze. stos tych nagrzewnic ( na początek) za pomocą pompy podłączony równolegle do systemu centralnego ogrzewania.
  Gorące powietrze po wychłodzeniu poprzez przejście przez ten wymiennik ma powracać do komory kominka.
  jednym zdaniem ciepło z wkładu kominkowego ma być pobierane poprzez gorące powietrze.
  Układ taki byłby sterowany przez termostaty dzięki czemu byłby bezpieczniejszy niż tradycyjny układ z płaszczem wodnym.

  Co Państwo sądzą o takim rozwiązaniu?

  0 2
 • #2 29 Wrz 2014 20:33
  beavis1978
  Poziom 7  

  po kolejnych przemyśleniach mniej optymistycznie patrze na ten projekt. Problem tkwi w niewielkim spadku temperatury na grzejnikach w centralnym ogrzewaniu. różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem to średnio 15-20 stopni C.
  Biorąc to pod uwagę od razu nasuwa się myśl, że stos z 4- 6 nagrzewnic to może być za dużo, ponieważ powietrze przechodząc przez pierwszą, góra drugą może się wychłodzić poniżej temperatury wody z powrotu z c.o. i kolejne nagrzewnice w stosie zamiast odbierać ciepło z powietrza będą działać odwrotnie ogrzewając je.
  Krótki rachunek pokazuje ciepło właściwe powietrza to około 1000 J/Kg*K i w 1 m sześciennym jest około 1,2 kg powietrza. Przy wydajności dmuchawy 350 -400 m3/h i przy różnicy temperatur (pomiedzy gorącym powietrzem a wychłodzonym po przejściu przez wymiennik) 20 stopni daje moc cieplną około 2500 - 3000 W. taką moc będzie w stanie powietrze oddawać do wody. czyli zadowalające parametry tego wymiennika uzyska się jeśli wychłodzenie powietrza na wymienniku będzie na poziomie 40-70 stopni C. Czyli jeśli chcemy aby temperatura na grzejnika była w okolicy 50 C i powrót w okolicy 35 C i zakładając, że powietrze po wyjściu z wymiennika ma taką samą temperaturę jak wyjśście zimnej wody to temperatura wdmuchiwanego goracego powietrza powinna być na poziomie 80-100 stopni C.

  Wydaje się to być realne, ale wygląda mniej optymistycznie niż w pierwszych założeniach.
  jak tylko znajdę troszkę wolnego czasu to pokuszę się o takie urządzenie i opisze jego działanie.

  0