Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana wentylatora - Gigabyte GeForce 9800 GT

kowal2300 28 Wrz 2014 20:41 1815 12
  • #1 28 Wrz 2014 20:41
    kowal2300
    Poziom 8  

Cześć,

Jestem szczęśliwym posiadaczem karty graficznej z tematu i zdjęcia. Działa bez zarzutów, jednak jej wentylator jest bardzo głośny. Próbowałem go rozebrać i wyczyścić, jednak nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać, jakoś dziwnie jest złożony.

Proszę o radę, jaki wentylator-zamiennik zamontować na radiator, aby karta jeszcze chwilę podziałała bez problemu i aby wydatek nie przekroczył wartości samej karty (pomijam sentymentalną :)).
    Niestety na samym pasywnym chłodzeniu po ok. 15-20 minutach gry w Diablo 3 jej temperatura dochodzi do 100*, z wentylatorem, który widać na zdjęciu nie przekracza 45*.

Zastanawiałem się nad jakimś 120mm, który przymocowałbym do radiatora za pomocą pasków mocujących - http://www.hodowlany.pl/Towary/48/380_1.jpg Myślicie, że zda to egzamin?

http://www.protech-sklep.pl/data/gfx/pictures/large/4/2/224_1.jpg - czy taka wtyczka 3-pinowa będzie pasowała do zasilania na mojej karcie (standardowy wentylator ma tylko dwa kable, czerwony i czarny)?

1 12
  • #2 28 Wrz 2014 20:49
    kassans
    Poziom 31  

Wentylator jest po aby grafika się nie grzała , jeśli dasz inny wentylator grafika będzie się grzała bardziej i może się uszkodzić. Możesz też zmienić obroty oryginalnego wentylatora przy pomocy programu OpenHardwareMonitor lub MSI Afterburner.

0
  • #3 28 Wrz 2014 21:00
    kowal2300
    Poziom 8  

Czyli według Ciebie sytuacja patowa? Tylko wymiana całego układu chłodzenia wchodzi w grę?

Nie upieram się przy swoim pomyśle (bo gdybym był go pewny, nie pytałbym Was), ale czy faktycznie inny wentylator nie zastąpi oryginalnego?
    Zasugerowałem się tym tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2856964.html

1
  • #4 28 Wrz 2014 21:35
    Zbych034
    Poziom 36  

Wtyczka z dwoma kabelkami wentylator chodzi na max, trzeci kabelek informuje system o obrotach wentylatora. Więc możesz podłączyć wentylator z trzema kabelkami do swojej karty.

0
  • #5 28 Wrz 2014 21:45
    k-sierra
    Poziom 21  

kassans napisał:

Wentylator jest po aby grafika się nie grzała , jeśli dasz inny wentylator grafika będzie się grzała bardziej i może się uszkodzić.
    Bzdura kompletna.

Kup wydajniejszy a chłodzenie się poprawi, chyba to tak logiczne że dziecko by samo do tego doszło.

0
  • #6 28 Wrz 2014 21:53
    rafal_rx
    Poziom 25  

Kup po prostu jakiś wentylator pasujący rozmiarem. Czarny do czarnego, czerwony do czerwonego. Jeśli będzie żółty, albo jeszcze czwarty kabelek - nie podłączaj. Nie znam dokładnie tego modelu, ale czy wentylator pracuje ze stałą, czy ze zmienną prędkością? Są wentylatory z regulowaną prędkością własnym czujnikiem temperatury - mają w nazwie TC.

0
  • #7 28 Wrz 2014 22:02
    kowal2300
    Poziom 8  

rafal_rx wydaje mi się (słyszę), że czasami wentylator pracuje szybciej.

A co z tym mocowaniem? Takie paski http://www.hodowlany.pl/Towary/48/380_1.jpg od biedy mogą być? Bo jak inaczej przykręcić wentylator do radiatora...

1
  • #8 28 Wrz 2014 23:30
    rafal_rx
    Poziom 25  

kowal2300 napisał:
    Bo jak inaczej przykręcić wentylator do radiatora...

Taśma klejąca dwustronna, ale nie do papieru, tylko piankowa, ma grubość ok. 1-1,5mm. Jest takie coś i daje radę. Do kupienia w marketach.

0
  • #9 29 Wrz 2014 23:24
    kowal2300
    Poziom 8  

Gdzie podłączyć ten wentylator (niestety 3 pin)?

1. do grafiki (2 pin)
    2. do płyty głównej (3 pin)
    3. bawić się w przejściówki (3pin > 2pin)

Dla mnie może on działać cały czas na 100%, będzie nowy, więc na pewno bardziej cichy niż dotychczasowy. Ale czy warto obciążać dodatkowo grafikę? Coś mi podpowiada, żeby wpiąć go do mobo..

1
  • #11 30 Wrz 2014 18:38
    kassans
    Poziom 31  

Możesz a nawet wypadało aby był do grafiki ponieważ grafika steruje napięciem wentylatora, to że będzie nowy nie oznacza tego że będzie cichy za to odpowiada prędkość obrotowa oraz jego głośność mierzona w dB.

1
  • #12 01 Paź 2014 09:41
    k-sierra
    Poziom 21  

kassans napisał:
    to że będzie nowy nie oznacza tego że będzie cichy za to odpowiada prędkość obrotowa
    A to ciekawe :D

Teoretycznie tak, ale wszystko zależy od budowy wiatraka.

Zakładając że gra w grę i wiatrak będzie chodził na max obrotach, co wtedy powiesz jeśli będzie głośny?
    Każdy wiatrak będzie pracował dosyć często na maksymalnych obrotach.

Jeden wiatrak ma 1100 obr/min, drugi już 2000 obr/min, przy tym samym napięciu, 12V.
    Jeden będzie miał 12db - drugi 20db, przy tych samych obrotach.
    Przy każdym wiatraku są podane parametry, kup cichy i wydajny jak chcesz cicho.

1
  • #13 03 Paź 2014 21:49
    kowal2300
    Poziom 8  

Kupiłem AAB SLIM SILENT FAN 8 CICHY WENTYLATOR 13dB 80mm. Podłączyłem go do grafiki (zdjąłem obudowę z 2 pinowego zasilania, nabiłem 3 pinowy kabel). Z opisu aukcji:

"Wentylator pracuje ze stałą ilością obrotów 1600±10%. Przepływ powietrza to aż 27,45 m3/h, a poziom hałasu generowany przez śmigła kształtuje się w granicy 13,9 dB, co czyni go cichym i wydajnym wentylatorem w swojej klasie dostępnym na rynku."

Karta w spoczynku ma 34*, przy Diablo III dochodzi do 45* (za chwilę grał i sprawdzę po ok. godzinie). W ogóle go nie słychać, jakbym kupił nowy komputer.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Temat zamknąłem. swiercm

1