Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

amplituner yamaha rx-v461 - Wyłączanie się ( błąd "check sp cable")

28 Sep 2014 22:46 2505 6
  • Level 13  
    Witam serdecznie!
    Posiadam amplituner Yamaha rx-v461 wraz z podłączonymi głośnikami Yamaha NS-50F, ale podłączone są tylko dwie duże kolumny w systemie 2ch stereo. Problem polega na tym, że gdy zostanie zgłoszone do wartości od 8-15db (różnie to bywa) amplituner wyłącza się, a po ponownym włączeniu wyskakuje komunikat "check sp cable", wyczytałem w instrukcji angielskiej, że wskazuje to na błąd podłączenie głośników, lecz sprawdzałem już wiele razy, i wszystko jest ok, zrobiłem też zwarcie na wyjściu i pojawia się ten sam komunikat ale już przy wartości -27dB, więc zabezpieczenie działa, temperatura na radiatorze też w porządku. Cały amplituner wydmuchałem z kurzu.

Pojawia się jeszcze jedna sprawa a mianowicie głośniki wysokotonowe są spalone.
    (nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ).

Oczywiście przejrzałem już wszystkie tematy w internecie, ale żaden z wielu rozwiązań nie pomogło.

Z góry dziękuje za pomoc i wszelkie wskazówki.
    Pozdrawiam!
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 39  
    Popraw nazwę modelu.
    Wiesz o uszkodzeniu głośników i nie możesz połączyć faktów !?
    Jak są "spalone" to może zaszło zwarcie uzwojeń i wówczas zmniejsza się impedancja kolumny stąd taka informacja jakby było zwarcie na samych przewodach głośnikowych.
    Czym prędzej wymontuj głośniki i sprawdź ich R i odłącz ewentualnie!
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 13  
    Też tak myślałem, więc zanim tu napisałem
    rozebralem kolumny, odłączyłem głośniki wysokotonowe a te mają przerwę na cewce, podłączyłem stary glosnik i działał, więc zwrotnica również działa. Lecz on miał zaledwie 5w więc nie chce zgłaszać za mocno.
  • Level 39  
    Jaka jest rezystancja kolumn ? Powinny być blisko 6 Om jak podaje instrukcja. I amplituner jest przeznaczony do takich kolumn, choć wersja US/Canada pracuje tylko z kolumnami 8 Om.
    Wykonaj może reset do ustawień fabrycznych . Może któryś z parametrów jest ustawiony za wysoko.
  • Level 13  
    Miernik wskazuje 7,2ohm. Niestety zresetowanie ustawień nie rozwiązało problemu. To nie jest mój sprzęt, i nie miałem okazji posłuchania jak gra gdy działał normalnie, może mam tylko takie wrażenie ale amplituner rozłącza się, gdy muzyka jest naprawdę głośno, a dźwięki są mocno nieczyste, wina pewnie leży też po stronie spalonych wysokotonowych głośników. Mam pytanie czy możliwe jest to, że złe ustawienie korektora wiąże się z takim działaniem zabezpieczenia?
  • Level 39  
    Może to zwyczajne przesterowanie kolumn skoro słyszysz zniekształcenia , za bardzo podbite pasmo w korektorze i wówczas taka reakcja sprzętu może być nieunikniona.
    Testowałeś z wyłączoną korekcją?
    Wykonaj telefon do serwisu Yamahy i rozwiejesz wątpliwości w temacie jego zachowania z tymi kolumnami .
  • Level 1  
    Pojawił mi się ten sam problem.

Rozwiązanie zmieniłem 2 kolumny główne na 8 ohm i działa jak z nut

Podsumowując sprawne kolumny zestaw 8 ohm i już działa -- a bujałem się z tym problemem z 3 miesiące.

Pozdrawiam