Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

amplituner yamaha rx-v461 - Wyłączanie się ( błąd "check sp cable")

karolek16a 28 Wrz 2014 22:46 1872 6
  • #1 28 Wrz 2014 22:46
    karolek16a
    Poziom 13  

Witam serdecznie!
    Posiadam amplituner Yamaha rx-v461 wraz z podłączonymi głośnikami Yamaha NS-50F, ale podłączone są tylko dwie duże kolumny w systemie 2ch stereo. Problem polega na tym, że gdy zostanie zgłoszone do wartości od 8-15db (różnie to bywa) amplituner wyłącza się, a po ponownym włączeniu wyskakuje komunikat "check sp cable", wyczytałem w instrukcji angielskiej, że wskazuje to na błąd podłączenie głośników, lecz sprawdzałem już wiele razy, i wszystko jest ok, zrobiłem też zwarcie na wyjściu i pojawia się ten sam komunikat ale już przy wartości -27dB, więc zabezpieczenie działa, temperatura na radiatorze też w porządku. Cały amplituner wydmuchałem z kurzu.

Pojawia się jeszcze jedna sprawa a mianowicie głośniki wysokotonowe są spalone.
    (nie wiem czy to ma jakikolwiek wpływ).

Oczywiście przejrzałem już wszystkie tematy w internecie, ale żaden z wielu rozwiązań nie pomogło.

Z góry dziękuje za pomoc i wszelkie wskazówki.
    Pozdrawiam!

0 6
  • #2 29 Wrz 2014 00:31
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Popraw nazwę modelu.
    Wiesz o uszkodzeniu głośników i nie możesz połączyć faktów !?
    Jak są "spalone" to może zaszło zwarcie uzwojeń i wówczas zmniejsza się impedancja kolumny stąd taka informacja jakby było zwarcie na samych przewodach głośnikowych.
    Czym prędzej wymontuj głośniki i sprawdź ich R i odłącz ewentualnie!

0
  • #3 29 Wrz 2014 07:31
    karolek16a
    Poziom 13  

Też tak myślałem, więc zanim tu napisałem
    rozebralem kolumny, odłączyłem głośniki wysokotonowe a te mają przerwę na cewce, podłączyłem stary glosnik i działał, więc zwrotnica również działa. Lecz on miał zaledwie 5w więc nie chce zgłaszać za mocno.

0
  • #4 29 Wrz 2014 17:04
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Jaka jest rezystancja kolumn ? Powinny być blisko 6 Om jak podaje instrukcja. I amplituner jest przeznaczony do takich kolumn, choć wersja US/Canada pracuje tylko z kolumnami 8 Om.
    Wykonaj może reset do ustawień fabrycznych . Może któryś z parametrów jest ustawiony za wysoko.
    http://www2.yamaha.co.jp/manual/pdf/av/english/re/RX-V461_U_en.pdf

0
  • #5 29 Wrz 2014 17:17
    karolek16a
    Poziom 13  

Miernik wskazuje 7,2ohm. Niestety zresetowanie ustawień nie rozwiązało problemu. To nie jest mój sprzęt, i nie miałem okazji posłuchania jak gra gdy działał normalnie, może mam tylko takie wrażenie ale amplituner rozłącza się, gdy muzyka jest naprawdę głośno, a dźwięki są mocno nieczyste, wina pewnie leży też po stronie spalonych wysokotonowych głośników. Mam pytanie czy możliwe jest to, że złe ustawienie korektora wiąże się z takim działaniem zabezpieczenia?

0
  • #6 30 Wrz 2014 23:19
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Może to zwyczajne przesterowanie kolumn skoro słyszysz zniekształcenia , za bardzo podbite pasmo w korektorze i wówczas taka reakcja sprzętu może być nieunikniona.
    Testowałeś z wyłączoną korekcją?
    Wykonaj telefon do serwisu Yamahy i rozwiejesz wątpliwości w temacie jego zachowania z tymi kolumnami .

0
  • #7 25 Wrz 2015 21:56
    olo1-74
    Poziom 1  

Pojawił mi się ten sam problem.

Rozwiązanie zmieniłem 2 kolumny główne na 8 ohm i działa jak z nut

Podsumowując sprawne kolumny zestaw 8 ohm i już działa -- a bujałem się z tym problemem z 3 miesiące.

Pozdrawiam

0